5 lat więzienia dla matki, która zostawiła dziecko w aucie podczas upału. To przestroga!

Matce, która pozostawiła swoje 2-letnie dziecko w rozgrzanym samochodzie na parkingu przy dworcu postawiono zarzuty.

Matka zostawiła dziecko w rozgrzanym samochodzie

Do zdarzenia doszło w Rumi na Pomorzu. 32-letnia kobieta zostawiła swoje dziecko w samochodzie przy dworcu na około trzy godziny. Auto było zamknięte i miało zasunięte szyby. Dziecko zauważyli miejscowi dziennikarze, którzy poinformowali służby ratunkowe. Po przyjechaniu na miejsce, policjanci wybili szybę i wydostali dziecko z auta. Było odwodnione i miało 38-stopniową temperaturę. Zostało przewiezione do trójmiejskiego szpitala. Personalia rodziców dziecka ustalono dopiero po godzinie po sprawdzeniu danych z tablicy rejestracyjnej. Matka przyznała się do winy, mówiąc, że zostawiła synka w samochodzie przez roztargnienie, po czym udała się do pracy.

Kara ku przestrodze

Gdyby dziecko nie zostało zauważone na czas, mogłoby dojść do tragedii. Matka miała wrócić do samochodu dopiero po pracy, a do Rumi dojeżdża pociągiem. Kobiecie grozi 5 lat pozbawienia wolności za narażenie dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Czy to kara adekwatna do popełnionego czynu?

Zobacz też:

Odpowiedzialny rodzic

Tymczasem, na swojej stronie internetowej Rzecznik Praw dziecka przypomina, że:

  1. Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
  2. W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
  3. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
  4. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
  5. Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.
  6. Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
  7. W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
  8. Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
  9. Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
  10. Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość – udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo