Imię Aleksander (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)

Jakim mężczyzną jest Aleksander? Jakie cechy jego charakteru powodują, że mówi się o nim „obrońca ludzi”? Jakim jest przyjacielem, partnerem, kim w pracy, a kim w towarzystwie? Sprawdź i odkryj znaczenie imienia Aleksander. Takiego Olka, którego może nie znałeś!

Znaczenie imienia Aleksander

Aleksander wierzy w szczęście. I często na nim polega. Jest pracowity, sumienny i odpowiedzialny, ale trochę lubi bujać w obłokach i nie stroni od leniuchowania. Lubi wygodę i dostatek (pokażcie mi kogoś, kto tego nie lubi), potrafi o nie jednak sam zadbać. Ceni ludzi i przyjaźnie. Lubi dyskusje, dzięki którym poznaje innych i sam też się rozwija. Jest miłośnikiem sztuki, szczególnie muzyki i literatury. Potrafi być dobrym wsparciem dla otoczenia: chętnie pomaga słabszym, bez wahania staje w ich obronie, jeśli sytuacja tego wymaga.

rys. Maciej Maćkowiak

Aleksander w szkole

Raczej zapomnijcie o szkole z internatem, eleganckim mundurku z kolorowych herbem szkoły, pobudkach i apelach z udziałem pocztu sztandarowego. Olek to dusza artystyczna. Wszelkie nakazy, regulaminy i tym podobne mu się nie spodobają. Lubi się uczyć i ma łatwość zdobywania wiedzy, ale robi to raczej dla własnej przyjemności, niż z przymusu. I uczy się praktycznie wszystkiego, od przedmiotów ścisłych, poprzez humanistyczne, aż do artystycznych. Ma chłopak talent i świetną pamięć! Co jednak najważniejsze w jego procesie edukacji, to to, że uczy się tak długo, dopóki się nie znudzi…

Zobacz też:

Aleksander w pracy

Aleksander potrafi połączyć zamiłowanie do wygodnego życia w dobrobycie z wolnością. Jest wytrwały i wie co to dyscyplina. Dlatego najchętniej wybiera sprzyjające swoim zainteresowaniom zawody: prawnika, lekarza, dyplomaty czy speca od marketingu. Dobrze sprawdza się na kierowniczych stanowiskach wysokiego szczebla. Tu przydaje się jego umiejętność kierowania zespołem i zdolność rozwiązywania problemów w pokojowy sposób.

Olek w rodzinie

Naprawdę świetny jako partner i jako głowa rodziny. Kochający i dbający o dom. Oczywiście, jeśli otoczenie wybaczy mu niewielką skłonność do marzycielstwa, momenty zagubień gdzieś z książką w najdalszych częściach domu, czy nagłe wyłączenia się z życia ze słuchawkami na uszach. Zresztą sami tego spróbujcie, a zrozumiecie, że facet wie co robi.

Aleksander w związku

Aleksander szuka kobiety, która będzie wiedziała, jak go otoczyć spokojem i miłością. Odwzajemni tym samym w dwójnasób. Dla niego Miłość oznacza przede wszystkim głęboką przyjaźń. Olek łatwo się zakochuje, ale zwykle to miłości trafione. Trafione, czyli takie, które potem potrafimy z łatwością wymienić z najważniejszymi ich cechami. Zupełnie jak Robert Gawliński w tej piosence o Baśce, pamiętacie?

Olek w towarzystwie

Aleksander może sprawiać wrażenie chwiejnego i często tak się go odbiera. Ale to tylko umiejętność szybkiej zmiany nastawienia, od postawy obronnej, prawie groźnej to otwartej i przyjaznej. Dla niego to patent, by nie wchodzić w konflikty. Aleksander ceni sobie spokój, jego dom ma być jego twierdzą, a rodzina i przyjaciele ostoją. Z jednej strony mają bronić jego wrażliwości przez światem, z drugiej strony to on bez wahania stanie w ich obronie. W końcu imię zobowiązuje…

Pochodzenie imienia Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa Aleksandros, które oznacza obrońcę ludzi.

Imieniny Aleksandra

Aleksandrom składaj życzenia imieninowe: 11, 15 stycznia, 18, 26, 27 lutego, 10, 18, 20, 28 marca, 18, 22, 24 kwietnia, 3, 8, 16, 18, 20, 29 maja, 2, 4 czerwca, 10, 17 lipca, 11, 28, 30 sierpnia, 13, 21 września, 11, 22 października, 11, 23, 24 listopada, 12 grudnia. Możesz we wszystkie te dni, lub w ten najpopularniejszy, 26 lutego.

Patroni Aleksandra

Najpopularniejszym patronem jest Święty Aleksander I, papież stracony przez Rzymian po ciężkich torturach.

Zdrobnienia imienia Aleksander

Olek, Oluś, Alek – to polecane zwroty dla przez znajomych, kolegów i przyjaciół. Kochanie, małpko, misiaczku, ptysiu cukrowy, aniołku mój złoty – to ZALECANE do używania przez płeć piękną. Nie wierzycie? Zapytajcie Olka!

Imię Aleksander po angielsku i nie tylko

angielski – Alexander, Alex
arabski – Iskander
białoruski – Aleksandr
duński – Alex
estoński – Sassi
fiński – Aleksanteri
francuski – Alexandre
grecki – Aleksandros
hiszpański – Alejandro
łaciński – Alexander
niemiecki – Alexander, Alex, Sander
perski – Iskandiar
portugalski – Alexandre, Alessandro
rosyjski – Александр
rumuński – Alexandru
turecki – Iskender
ukraiński – Олександр
węgierski – Sandor
włoski – Alessandro

Znane osoby o imieniu Aleksander

Aleksander Wielki – król Macedonii, twórca imperium
Aleksander Bardini – polski reżyser i aktor
Aleksander Fredro – komediopisarz
Aleksander Gierymski – malarz
Aleksander Puszkin – rosyjski poeta
Aleksander Doba – polski podróżnik, kajakarz i odkrywca
Aleksander Fredro – polski pisarz XIX-wieczny
Alexander Hamilton – amerykański polityk
Aleksander Jabłonowski – polski podróżnik, historyk
Aleksander Jagiellończyk – król polski
Aleksander Kwaśniewski – b. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Przysłowia i powiedzenia o Aleksandrze

Lepsza jest mucha żyjąca, niż Aleksander Wielki w grobie!*

*jak widać nie wszystkie przysłowia są mądrością…

Inne ciekawostki

roślina: bez
szczęśliwa liczba: 9
szczęśliwy kamień: aleksandryt (wiadomo!)
zwierzę: krab
szczęśliwy kolor: purpura
planeta: Saturn
znak zodiaku: rak i koziorożec

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo