Imię Aleksander (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)

Jakim mężczyzną jest Aleksander? Jakie cechy jego charakteru powodują, że mówi się o nim „obrońca ludzi”? Jakim jest przyjacielem, partnerem, kim w pracy, a kim w towarzystwie? Sprawdź i odkryj znaczenie imienia Aleksander. Takiego Olka, którego może nie znałeś!

Znaczenie imienia Aleksander

Aleksander wierzy w szczęście. I często na nim polega. Jest pracowity, sumienny i odpowiedzialny, ale trochę lubi bujać w obłokach i nie stroni od leniuchowania. Lubi wygodę i dostatek (pokażcie mi kogoś, kto tego nie lubi), potrafi o nie jednak sam zadbać. Ceni ludzi i przyjaźnie. Lubi dyskusje, dzięki którym poznaje innych i sam też się rozwija. Jest miłośnikiem sztuki, szczególnie muzyki i literatury. Potrafi być dobrym wsparciem dla otoczenia: chętnie pomaga słabszym, bez wahania staje w ich obronie, jeśli sytuacja tego wymaga.

rys. Maciej Maćkowiak

Aleksander w szkole

Raczej zapomnijcie o szkole z internatem, eleganckim mundurku z kolorowych herbem szkoły, pobudkach i apelach z udziałem pocztu sztandarowego. Olek to dusza artystyczna. Wszelkie nakazy, regulaminy i tym podobne mu się nie spodobają. Lubi się uczyć i ma łatwość zdobywania wiedzy, ale robi to raczej dla własnej przyjemności, niż z przymusu. I uczy się praktycznie wszystkiego, od przedmiotów ścisłych, poprzez humanistyczne, aż do artystycznych. Ma chłopak talent i świetną pamięć! Co jednak najważniejsze w jego procesie edukacji, to to, że uczy się tak długo, dopóki się nie znudzi…

Zobacz też:

Aleksander w pracy

Aleksander potrafi połączyć zamiłowanie do wygodnego życia w dobrobycie z wolnością. Jest wytrwały i wie co to dyscyplina. Dlatego najchętniej wybiera sprzyjające swoim zainteresowaniom zawody: prawnika, lekarza, dyplomaty czy speca od marketingu. Dobrze sprawdza się na kierowniczych stanowiskach wysokiego szczebla. Tu przydaje się jego umiejętność kierowania zespołem i zdolność rozwiązywania problemów w pokojowy sposób.

Olek w rodzinie

Naprawdę świetny jako partner i jako głowa rodziny. Kochający i dbający o dom. Oczywiście, jeśli otoczenie wybaczy mu niewielką skłonność do marzycielstwa, momenty zagubień gdzieś z książką w najdalszych częściach domu, czy nagłe wyłączenia się z życia ze słuchawkami na uszach. Zresztą sami tego spróbujcie, a zrozumiecie, że facet wie co robi.

Aleksander w związku

Aleksander szuka kobiety, która będzie wiedziała, jak go otoczyć spokojem i miłością. Odwzajemni tym samym w dwójnasób. Dla niego Miłość oznacza przede wszystkim głęboką przyjaźń. Olek łatwo się zakochuje, ale zwykle to miłości trafione. Trafione, czyli takie, które potem potrafimy z łatwością wymienić z najważniejszymi ich cechami. Zupełnie jak Robert Gawliński w tej piosence o Baśce, pamiętacie?

Olek w towarzystwie

Aleksander może sprawiać wrażenie chwiejnego i często tak się go odbiera. Ale to tylko umiejętność szybkiej zmiany nastawienia, od postawy obronnej, prawie groźnej to otwartej i przyjaznej. Dla niego to patent, by nie wchodzić w konflikty. Aleksander ceni sobie spokój, jego dom ma być jego twierdzą, a rodzina i przyjaciele ostoją. Z jednej strony mają bronić jego wrażliwości przez światem, z drugiej strony to on bez wahania stanie w ich obronie. W końcu imię zobowiązuje…

Pochodzenie imienia Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa Aleksandros, które oznacza obrońcę ludzi.

Imieniny Aleksandra

Aleksandrom składaj życzenia imieninowe: 11, 15 stycznia, 18, 26, 27 lutego, 10, 18, 20, 28 marca, 18, 22, 24 kwietnia, 3, 8, 16, 18, 20, 29 maja, 2, 4 czerwca, 10, 17 lipca, 11, 28, 30 sierpnia, 13, 21 września, 11, 22 października, 11, 23, 24 listopada, 12 grudnia. Możesz we wszystkie te dni, lub w ten najpopularniejszy, 26 lutego.

Patroni Aleksandra

Najpopularniejszym patronem jest Święty Aleksander I, papież stracony przez Rzymian po ciężkich torturach.

Zdrobnienia imienia Aleksander

Olek, Oluś, Alek – to polecane zwroty dla przez znajomych, kolegów i przyjaciół. Kochanie, małpko, misiaczku, ptysiu cukrowy, aniołku mój złoty – to ZALECANE do używania przez płeć piękną. Nie wierzycie? Zapytajcie Olka!

Imię Aleksander po angielsku i nie tylko

angielski – Alexander, Alex
arabski – Iskander
białoruski – Aleksandr
duński – Alex
estoński – Sassi
fiński – Aleksanteri
francuski – Alexandre
grecki – Aleksandros
hiszpański – Alejandro
łaciński – Alexander
niemiecki – Alexander, Alex, Sander
perski – Iskandiar
portugalski – Alexandre, Alessandro
rosyjski – Александр
rumuński – Alexandru
turecki – Iskender
ukraiński – Олександр
węgierski – Sandor
włoski – Alessandro

Znane osoby o imieniu Aleksander

Aleksander Wielki – król Macedonii, twórca imperium
Aleksander Bardini – polski reżyser i aktor
Aleksander Fredro – komediopisarz
Aleksander Gierymski – malarz
Aleksander Puszkin – rosyjski poeta
Aleksander Doba – polski podróżnik, kajakarz i odkrywca
Aleksander Fredro – polski pisarz XIX-wieczny
Alexander Hamilton – amerykański polityk
Aleksander Jabłonowski – polski podróżnik, historyk
Aleksander Jagiellończyk – król polski
Aleksander Kwaśniewski – b. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Przysłowia i powiedzenia o Aleksandrze

Lepsza jest mucha żyjąca, niż Aleksander Wielki w grobie!*

*jak widać nie wszystkie przysłowia są mądrością…

Inne ciekawostki

roślina: bez
szczęśliwa liczba: 9
szczęśliwy kamień: aleksandryt (wiadomo!)
zwierzę: krab
szczęśliwy kolor: purpura
planeta: Saturn
znak zodiaku: rak i koziorożec

Dodaj komentarz

Znaczenie imion (Imiennik)

Jakie cechy charakteru ma Laura?

Poznaj najważniejsze cechy charakteru Laury i sprawdź co sprawia, że jest tak niezwykłą kobietą. Towarzyska, optymistycznie nastawiona do świata i inteligentna – jaka jeszcze jest Laura? Znaczenie imienia Laura To...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne, Toasty weselne

Weselny alkohol

Jak wspominałam już wcześniej na stole weselnym powinien znajdować alkohol. Obowiązkowym alkoholem weselnym jest szampan. Zwykle pierwszy toast weselny wznoszony za Parę Młodą jest właśnie szampanem. Inne alkohole powinny trafiać...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general