Imię Aleksandra [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]

Czego spodziewać się po Aleksandrze? Czy można się przy niej nudzić? Jak to jest – mieć Aleksandrę w swojej drużynie? Odkryj znaczenie tego imienia i sprawdź jakie cechy charakteru Oli z Potopu Henryka Sienkiewicza ma współczesna Aleksandra!

Imię Aleksandra [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]
rys. Maciej Maćkowiak

Znaczenie imienia Aleksandra

Powiedzieć, że jest aktywna, to za mało. Aleksandra aż kipi! Wszędzie jej pełno, ma mnóstwo pomysłów, które od razu chce realizować. Nie sposób się przy niej nudzić, o nie! Dlatego otoczenie ją uwielbia. Jest świetnym kompanem wszelkich szaleństw i dzikich przygód. Nie jest jednak łatwa w kontaktach, bywa bowiem zaborcza i lubi sobie podporządkowywać innych, a jej szczerość i bezpośredniość są już legendarne. To przez nie Aleksandra wpada często w kłopoty. Na szczęście potrafi dobierać sobie towarzyszy. Wśród jej przyjaciół nie znajdziecie na przykład karierowiczów. Interesowność to zdecydowanie nie jej cecha. Aleksandra jest uczciwa i tego wymaga od innych. Nie przepadacie za stagnacją i lubicie przygody? To świetnie, polubicie Olę!

Aleksandra w szkole

Aleksandra jest ambitna, niezależna i pełna pomysłów. Od najwcześniejszych lat ma predyspozycje do bycia przywódcą, biada tym (nawet ze starszych klas), którzy nie zechcą się jej podporządkować! Pozostanie nosić jej tornister do końca szkoły z nadzieją, że może kiedyś, już na studiach, Aleksandra wybaczy błędy młodości… Nie ma jakiś szczególnych predyspozycji do konkretnych przedmiotów szkolnych, ale jeśli powołać ją na przewodniczącą klasy, mamy pewność pełnej skuteczności w działaniu.

Aleksandra w pracy

Aleksandra świetnie sprawdza się w roli przywódcy. Obojętnie czy będzie rządzić sekretariatem, działem czy całą firmą to można mieć pewność, że z uporem będzie dążyć do realizacji założonych celów i te cele osiągnie. I lepiej być wtedy po jej stronie, uwierzcie! No chyba, że potraficie czerpać przyjemność z przegranej…

Sprawdź:  Jaką osobą jest Mikołaj? I czy ma coś wspólnego z najsłynniejszym świętym? Sprawdź, zanim nadasz dziecku to imię!

Aleksandra w rodzinie

Jest w pełni zaangażowana w życie rodzinne. Jako urodzona organizatorka i przebojowa przywódczyni potrafi zadbać by życie z nią nie było nudne. I to działa już od najmłodszych lat. Pierwsze doświadczenia Aleksandra zdobywa jeszcze w kontaktach z rodzicami. Nie spodziewajcie się grzecznej dziewczynki, która zawsze założy wskazaną jej sukienkę. To prędzej tatuś w niej wyjdzie niż mała Ola, jeśli ona nie będzie miała takiej ochoty. Generalnie, czy to będą nieplanowane wakacje pod namiotem, czy niespodziewane wspólne wyjście do kina, spodziewajcie się zaskakujących pomysłów i niecodziennych przygód. Nawet jeśli w tym kinie nie wolno biwakować. TEORETYCZNIE nie wolno.

Aleksandra w związku

Pomysłowość i chęć przyporządkowywania innych to zapowiedź pikantnego związku. Z drugiej strony pamiętajmy, że Aleksandrę cechują też zaangażowanie i uczciwość. Nie jest łatwą partnerką, ale jej samodzielność i dyscyplina zapewnią szczęście rodzinne, które Aleksandra bardzo sobie ceni.

Aleksandra w towarzystwie
Jest lubiana przez podobnych sobie szaleńców i miłośników przygód. Ceni się jej niezawodność i skuteczność jako przywódcy. Jeśli nagle pojawi się jakiś pomysł, to jest spora szansa, że to Aleksandra za nim stoi. Jednak bez obaw, to nie oznacza, że jeśli jesteś trochę mniej aktywny, nie przepadasz za przygodami i wolisz bardziej stacjonarne zajęcia, to że nie odnajdziesz się w jej towarzystwie. Pamiętaj, ktoś musi popilnować rzeczy na brzegu, gdy cała ekipa pójdzie się kąpać w jeziorze.

Pochodzenie imienia Aleksandra

Imię Aleksandra pochodzi od męskiego imienia Aleksander, a to od greckiego słowa Aleksandros, które oznacza obrońcę ludzi.

Imieniny Aleksandry

Zadzwoń, „wyśli eskę” lub idź tradycyjnie z kwiatami z okazji imienin: 15 stycznia, 8, 26, 27 lutego, 10, 18, 19, 20 marca, 22, 24 kwietnia, 3, 15, 18 maja, 2 czerwca, 10, 17 lipca, 11, 28 sierpnia, 13 września, 24 listopada, 12 grudnia.
Najpopularniejszą datą imienin Aleksandry jest 26 lutego.

Sprawdź:  Jakie znaczenie kryje imię Wojciech? Sprawdź!

Patroni Aleksandry

Patronką jest Święta Aleksandra z Galacji, która poniosła śmierć męczeńską za czasów cesarza Dioklecjana. Według legendy zginęła ona wraz z sześcioma innymi dziewicami, utopiona w grzęzawiskach niedaleko swojego rodzinnego miasta. To może mało optymistyczna historia, ale nie przejmuj się, mało prawdopodobne, by akurat w Twojej okolicy były grzęzawiska…

Zobacz także:

Zdrobnienia imienia Aleksandra

Najpopularniejsze formy to: Ola, Olka, Olusia, Oleńka, Alutka, Alka. Na pozostałe sami wpadniecie z czasem i pewnie będą to: Olanieruszajtegowłącznika, Oleńkoskądtentatuaż czy takie bardziej dłuższe Olutatuśprosiłżebyśniebrałajegosamochodumaszdopierojedenaścielat.

Imię Aleksandra po angielsku i nie tylko

 • angielski – Alexandra, Sandy, Alexia
 • bułgarski – Aleksandar
 • czeski – Alexandra, Aleška
 • duński – Alex, Alexandrine
 • estoński – Alexander, Sassi
 • fiński – Aleksanteri
 • francuski – Alexandra, Alexandrine
 • grecki – Aleksandros
 • hiszpański – Alejandra
 • holenderski – Sanderke, Alexa
 • japoński – Arekusandora
 • łacina – Alexandra
 • łotewski – Aleksandrs
 • niemiecki – Alexandra, Alexandrine, Sander
 • norweski – Alexander, Sander
 • portugalski – Alexandrino
 • rosyjski – Александра, Саша
 • rumuński – Alexandru
 • słowacki – Aleksander, Alex
 • ukraiński – Олександра , Oleksa
 • węgierski – Sándor, Alexandra
 • włoski – Alessa, Alessandra

Znane osoby o imieniu Aleksandra

Alexandra Burke – angielska piosenkarka
Aleksandra Justa – polska aktorka
Aleksandra Kaczkowska – polska dziennikarka muzyczna
Aleksandra Kisio – polska aktorka
Aleksandra Kwaśniewska – polska dziennikarka, córka b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego
Aleksandra Olsza – polska tenisistka
Aleksandra Popławska – polska aktorka
Aleksandra Szwed – polska aktorka, piosenkarka, prezenterka telewizyjna

Przysłowia i powiedzenia o Aleksandrze

Lek najlepszy – Aleksandra, kiedy cię ogarnia chandra!

Inne ciekawostki

roślina: głóg
szczęśliwa liczba: 9
szczęśliwy kamień: lapis-lazuli
zwierzę: hipopotam (odradzamy wykorzystywanie w żartach)
szczęśliwy kolor: niebieski
planeta: Saturn
znak zodiaku: wodnik i koziorożec

Sprawdź:  Imię Leon (znaczenie i pochodzenie imienia, cechy charakteru i zdrobnienia)

1 komentarzy: Imię Aleksandra [znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia]

Dodaj komentarz

Hormony
Relaksyna: ten hormon przyczynia się do powstawania rozstępów!
Relaksyna jest hormonem produkowanym u kobiet w ciąży. Odgrywa szczególną rolę podczas porodu, ponieważ rozluźnia spojenie łonowe i zmniejsza spontaniczne skurcze macicy. Dzięki temu dziecko może przejść przez kanał rodny.
Czytaj dalej
Antykoncepcja Tabletki antykoncepcyjne
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że zmienia się funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety. Zwłaszcza, gdy ich stosowanie trwało przez długi czas. Preparaty najnowszej generacji są skonstruowane tak, aby wywołać jak najmniej skutków
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Stanisław jako imię dla dziecka? Poznaj znaczenie oraz zdrobnienia imienia Stanisław
Odkryj piękne staropolskie znaczenie imienia Stanisław! Dowiedz się jakie cechy jego charakteru sprawiają, że cieszy się powodzeniem wśród płci przeciwnej, sprawdź jak znosi porażki i jak sobie z nimi radzi. Znaczenie
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]
Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Dowiedz się jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Julia. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia? Kiedy Julia obchodzi imieniny?
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?
Wybór imienia jest bardzo ważny, ponieważ towarzyszy nam ono (lub towarzyszą, jeśli jest ich więcej) do końca życia. Oczywiście, istnieje możliwość zmiany zarówno imienia, jak i nazwiska, jednak w przypadku
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
Poznaj Filipa i jego cechy charakteru! Dowiedz się co myślą o nim znajomi, jakim jest partnerem, czy to domator, czy imprezowicz. Odkryj jego prawdziwą naturę! Znaczenie imienia Filip Filip to prawdziwy wulkan
Czytaj dalej