Przywieziony do szpitala chłopiec miał dziwny, świszczący kaszel. Prześwietlenie płuc nic nie wykazało. Dopiero po wykonaniu bronchoskopii przypuszczenia lekarzy i rodziców się potwierdziły
Świszczący kaszel u dziecka
Z niecodziennym przypadkiem medycznym musieli zmierzyć się lekarze w New Delhi. Do szpitala trafił bowiem mały chłopiec z charakterystycznym, gwiżdżącym kaszlem. Dziecko nigdy wcześniej nie miało problemów z płucami, nie było też hospitalizowane, ale kaszel utrzymywał się od kilku dni. Specjaliści postanowili więc prześwietlić płuca i sprawdzić, co może powodować dziwny kaszel. Zdjęcie jednak nic nie pokazało.
Rodzice maluszka poinformowali lekarzy, że parę dni wcześniej ich synek bawił się małym gwizdkiem. Pracownicy szpitala poszli tym tropem i postanowili przeprowadzić bronchoskopię, która potwierdziła podejrzenia rodziców chłopca. W płucach dziecka znajdował się gwizdek, który powodował świszczący kaszel i zatrzymywanie się powietrza w częściowo zablokowanym płucu.
Lekarzom udało się wyciągnąć gwizdek, a chłopiec wrócił już do zdrowia. Pracownicy szpitala w New Delhi postanowili jednak udostępnić filmik, na którym słychać specyficzny kaszel dziecka, jako przestrogę dla innych rodziców.
Małe przedmioty są niebezpieczne dla dzieci
Połykanie drobnych przedmiotów przez dzieci zdarza się często. Niektóre maluszki wpychają sobie również drobne elementy np. zabawek do nosa lub uszu. Jest to bardzo niebezpieczne, bo w zależności od tego, jak głęboko utknie przedmiot, może dojść do różnych urazów.
Gdy nasze dziecko połknie ciało obce, należy szybko reagować. Trzeba spróbować udrożnić drogi oddechowe, jeśli przedmiot się w nich znajduje. Kiedy maluszek się krztusi, powinniśmy zadzwonić po pogotowie, jeśli stan dziecka jest stabilny wtedy samemu udać się do lekarza. Dr Anna Szaflarska-Popławska mówiła o najcięższych przypadkach połknięć przedmiotów przez dzieci w swojej karierze dla “Expressu Bydgoskiego”:
Dla mnie najtrudniejszym przypadkiem było wyciągnięcie kasztana. W momencie połknięcia miał około 2,5 centymetra średnicy. Po kilku godzinach pod wpływem śliny zwiększył swoją objętość i zaklinował się w przełyku. Trudne bywa usuwanie baterii. W przewodzie pokarmowym mogą one ulec rozszczelnieniu, a znajdująca się w nich substancja żrąca nierzadko powoduje poważne uszkodzenia, w tym martwicę okolicznych tkanek.
Jak widać małe dzieci, które poznają świat również poprzez jedzenie i wkładanie różnych przedmiotów do buzi, stwarzają zagrożenie dla siebie samych. Rodzice muszą więc zawsze być czujni i uważać na pozostawione w zasięgu dziecka drobne przedmioty, jak i elementy zabawek.
Sprawdź:
- Co na kaszel u niemowlaka?
- Pedofilia w kościele. Raport szokuje
- Dziecko prawie spłonęło w aucie. Ojciec robił zakupy
[Zdjęcie główne: depositphotos.com]