Imię Barbara [Znaczenie, pochodzenie, imieniny]

Barbara, Basia, Basieńka… Jaka jest prawdziwa natura Barbary? Co ją łączy z… piorunami? Czy cechą jej charakteru jest wybuchowość? Dowiesz się też, co sprawia, że Barbara we wszystkim jest w stanie odnaleźć równowagę i umiar.

Imię Barbara: znaczenie i cechy charakteru

Barbara to prawdziwa mistrzyni dobrych rozwiązań w każdej, nawet najbardziej skomplikowanej, sytuacji. Potrzebuje jednak swobody i przestrzeni do działania, co jest typowe dla takich jak ona indywidualistek. Jest pewna siebie i walczy o swoje. Przy tym zachowuje wierność zasadom, jakie wyznaje. Tu jest nieugięta. Jest lubiana w towarzystwie, ma wielu przyjaciół, sama lubi dobrą zabawę, jednak z umiarem. To nie typ dziewczyny, która czeka z utęsknieniem na sobotni wieczór w dyskotece. Najpierw obowiązki, potem przyjemności. A jeśli już o przyjemnościach mowa, to Barbara uwielbia podróżować i poznawać świat. Nawet najkrótsze wycieczki sprawiają jej ogromną frajdę! Jest świetną przyjaciółką, gotową pomóc zawsze i o każdej porze. Wie, czym jest poświęcenie w imię przyjaźni i miłości.

Zobacz także:

Basia w szkole

Basię od najmłodszych lat cechuje niezwykle ciekawa osobowość. Z jednej strony spokojna, pewna siebie i szlachetna, z drugiej uczuciowa i wrażliwa na wszystko, co ją otacza. W szkole lubi poezję i literaturę piękną. Nie stroni od geografii i nauk przyrodniczych, co potem objawi się zamiłowaniem do podróży. Wiele zdarza się wśród małych Baś talentów artystycznych. Warto zatem poświęcić czas i uwagę by je odkryć!

Barbara w pracy

Barbara zawsze ma własne zdanie, które dosyć często różni się od zdania innych. Ona się tym jednak nie przejmuje: jest niezależna, pewna siebie i gotowa walczyć o swoje. Trudno ją zmusić do przyjęcia rygorów, jeśli sama nie ma na to ochoty. Nie dla niej zatem „dress code”, sztywne godziny pracy, a nawet niezrozumiały (dla Barbary, rzecz jasna) codzienny obowiązek wczesnej pobudki, by nie spóźnić się do pracy. Jednak jeśli ma swobodę w działaniu, to jest niezwykle efektywna, doskonale radzi sobie z zadaniami i nie ma dla niej problemu nie do rozwiązania. Za to cenią ją współpracownicy, którzy mają w niej prawdziwą opokę. Barbara doskonale odnajduje się w zawodach, gdzie przydaje się wyczucie piękna (stylistka, fryzjerka, projektantka i inne zawody artystyczne).

Basia w rodzinie

Basia jest niezwykle opiekuńcza. Najbliżsi zawsze mogą na nią liczyć: wysłucha opowieści o problemach męża w pracy, doradzi, utuli rozbudzone w nocy dziecko, a w chwilach słabości zaskoczy kubkiem gorącej czekolady. Czego chcieć więcej?

Barbara w związku

O Basieńkę trzeba dbać nie mniej niż o egzotyczny i rzadki kwiat. Wymaga adoracji, pochlebstw, lubi dostatek, ceni spokój i swobodę. W zamian oferuje przyjaźń i miłość „aż po grób”. Basia potrafi zdobyć serce każdego mężczyzny. Kokietuje, zachwyca, czaruje i zniewala. Często przy tym zmienia obiekty swoich zainteresowań. Serce adoratora to jedno, ale jego status społeczny też się liczy. Barbara lubi bowiem luksus. Nie jest w tym jednak próżna. Zakochana w swoim wybranku staje się wzorową żoną, matką i zarazem oddanym przyjacielem.

Basia w towarzystwie

Barbara lubi dobre towarzystwo. Nie jest jednak typem imprezowiczki. Woli stałe grono znajomych, wśród których dobrze się czuje. Oni zaś cenią ją za inteligencję, naturalny spokój, który roztacza wokół siebie, umiar i wyważenie. Basia słynie też ze zdolności w trafnej ocenie ludzkich intencji. Jest przy tym pamiętliwa, łatwo nie wybacza zdrad czy kłamstwa.

Pochodzenie imienia Barbara

Imię Barbara pochodzi z języka greckiego od słowa barbaros, które oznacza… „barbarzyński”. Na szczęście to słowo ma też znaczenie „obcy”. Tak bowiem nazywano w starożytnej Grecji niewolnice pochodzące z dalekich (obcych) krajów.

Znana nam jest także św. Barbara – patronka górników i hutników, która zginęła śmiercią męczeńską zabita przez własnego ojca. Ten, zaraz potem zginął od uderzenia pioruna. Był to wybuch gniewu Boga! Na pamiątkę św. Barbara została patronką wszystkich tych, którzy mają do czynienia z hukiem czy też eksplozjami. W czasie II wojny światowej została także patronką tak zwanego polskiego podziemia.

Imieniny Barbary

Barbara obchodzi imieniny 18 kwietnia, 20 sierpnia i 22 września. Jednak najpopularniejsza jest data 4 grudnia – to na ten dzień przypada słynna „Barbórka”.

Patroni Basi

Św. Barbara nie przypadkiem kojarzona jest z wybuchami i eksplozjami. Zginęła zabita przez własnego ojca, który krótko potem padł rażony piorunem. Miał to być wybuch gniewu bożego. W Polsce święta Barbara znana jest jako patronka górników i hutników, a w czasie II wojny światowej także jako patronka polskiego podziemia.

Zdrobnienia imienia Barbara

Basia, Basieńka, Basiunia, Basinka, Baszka. Znany jest też przypadek zwrócenie się do Barbary zdrobnieniem „Basior”, ale szczegółów nie znamy i nie wiemy, co stało się z pomysłodawcą. Akta sprawy zostały utajnione.

Barbara po angielsku i nie tylko

 • angielski – Barbara
 • bułgarski – Varvar
 • czeski – Barbora
 • duński – Barbra
 • estoński – Varu
 • fiński – Barbro
 • francuski – Barbe
 • grecki – Varvara
 • hiszpański – Bárbara
 • holenderski – Barbara
 • litewski – Barbora
 • niemiecki – Barbei
 • rosyjski – Варвара (Varvar)
 • szwedzki – Barbro
 • ukraiński – Варвара (Varvar)
 • węgierski – Borbála, Boróka
 • włoski – Barbara

Znane osoby

Barbara Apolonia Chałupiec (znana jako Pola Negri) – aktorka
Barbara Blida – polityk
Barbara Brylska – aktorka
Barbara Bursztynowicz – aktorka
Barbara Bush – żona byłego prezydenta USA George’a W. Busha
Barbara Cartland – brytyjska powieściopisarka
Barbara Kurdej-Szatan – aktorka, prezenterka tv
Barbara Nowacka – polityk
Barbra Streisand – amerykańska piosenkarka, aktorka
Barbara Tatara – Miss Polonia 2007
Barbara Trzetrzelewska (znana jako Basia) – piosenkarka
Barbara Wrzesińska – aktorka kabaretowa

Przysłowia i powiedzenia o Barbarze

Święta Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie
Barbara święta o górnikach pamięta
Od świętej Barbary noce się urwały

Inne ciekawostki

roślina: orchidea
szczęśliwa liczba: 2
szczęśliwy kamień: opal
zwierzę: dorsz
szczęśliwy kolor: srebrny
planeta: Mars
znak zodiaku: Ryby, Bliźnięta

rys. Maciej Maćkowiak

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo