Znaczenie i pochodzenie imienia Franciszek

Kim jest Franciszek? Jakie jest znaczenie jego imienia? Jakie cechy charakteru sprawiają, że będziemy go wielbić, a jakie, że tylko lubić? Czy to dobry partner w przyszłości? A jaki jest dla przyjaciół? Sprawdź dlaczego tak ważna jest wolność dla Franciszka i dowiedz się skąd pochodzi jego imię!

Znaczenie imienia Franciszek

Franciszek – z pozoru i na pierwszy rzut oka stanowczy i pewny siebie. Jednak w głębi to człowiek o nieco podwójnej naturze. Często sam się waha, przez co bywa, że otoczeniu stara się udowodnić kto ma rację. A że jest silną osobowością, to zazwyczaj rację ma właśnie on. Jest wytrwały i niezwykle rzetelny. Potrzebuje pochwał i uznania (a Wy nie?). Znajomi i rodzina podkreślają jego oddanie dzieciom. To świetny tata, przyjaciel, kumpel i nauczyciel. Bywa jednak, że łatwo go urazić, jego słabą stroną jest często poczucie humoru, a raczej brak tego poczucia. E, no, Franek, weź przestań, to tylko taki żart!

rys. Maciej Maćkowiak

Mały Franek w szkole

Franciszek jest precyzyjny, sumienny, niezwykle pracowity i wytrwały w nauce. Potrzebuje pochwał od nauczycieli i rodziców oraz uznania wśród kolegów. Potrafi ich sobie zaskarbić, jest bowiem wiernym przyjacielem, chętnym do pomocy słabszym. Nie przepada za ponaglaniem z nauce czy innym tego typu formom nacisku, wówczas trochę traci pewność siebie i z zamierzonej motywacji odnosi to dokładnie odwrotny skutek. Franciszek woli spokój i zaufanie. W szkole czuje się pewniej w przedmiotach humanistycznych, ceni literaturę, logikę, muzykę, lubi zajęcia z aktorstwa. Często interesuje się także teologią.

Zobacz także:

Franciszek w pracy

Lubi rywalizację, ma potrzebę udowadniania nie tylko swoich racji, ale też wyższych umiejętności. Tu objawia się jego upór, wytrwałość, ale też dokładność i rzetelność. Chce być uznany za najlepszego i potrafi tego dokonać. Jest przy tym uczciwy, sukces to jego zasługa. Nie przepada przy tym za pouczaniem, wskazówki – jeśli nie są konieczne – zachowajcie lepiej dla siebie. Franciszek wie do czego dąży i zazwyczaj to osiąga. Bez obaw.

Franciszek w rodzinie

Jest bardzo oddany w kwestiach rodziny. Doskonale sprawdza się w roli ojca: dla dzieci ma wielkie serce, cierpliwość, jest wyrozumiały. Dzieci go uwielbiają, a znajomi stawiają za wzór. Wiecie, to ta sytuacja, gdy na plaży zawsze znajdzie się taki „Franciszek”, który zamiast normalnie jak wszyscy posiedzieć na leżaku z zimną oranżadą w plastikowym kubeczku, buduje z dziećmi piaskowe zamki i nosi wodę z morza (wiadomo, że mokry piasek się lepiej klei). I oczywiście wszystkie żony mają wtedy ten sam tekst na ustach: „A popatrz na Franciszka, jak on się zajmuje dziećmi”. Wtedy jakby bardziej kojarzę go z tym znienawidzonym kredytem hipotecznym. Też jest we frankach.

Franciszek w związku

Mały domek gdzieś za miastem, blisko lasu. No dobra, lepiej średni i żeby miał garaż, gdzie można się ukryć pod pretekstem pilnej naprawy wciąż niegasnącej żarówki w lodówce („Widzisz, kochanie, co otwieram, to się świeci). Taki domek na uboczu, poza miejskim zgiełkiem i z dala od hałasu aglomeracji, to marzenie Franciszka. To tam uwije gniazdko dla swojej wybranki, tam wychowa swoje pisklęta (z przerwami na wspominane powyżej wyjazdy nad morze). Franciszek woli bowiem spokój i ciszę. No i Wasz zachwyt jak wpadniecie na grilla „a tu taka cisza”… Gospodarz chętnie oprowadzi Was po swoich włościach, a Wy będziecie się zachwycać. Będziecie, uwierzcie. To nie przypadkiem najpierw jest w planie oprowadzanie, a dopiero potem grill.

Franciszek w towarzystwie

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy Franciszka to wszyscy bardziej lubią czy bardziej jakby mniej. Z jednej strony facet doszedł do tego co ma sam, własną pracą (no może tylko do ścięcia drzewa, budowy domu i przekonania kobiety by miała z nim dzieci potrzebował siekiery), a z drugiej strony ta ciągła potrzeba pochwał… No ale od czego są promocje z sklepach? Jedziesz do Franka na grilla, wpadasz jeszcze po węgiel (grill bez węgla nie jest taki fajny), a tu promocja – czteropak za dychę. To co, nie weźmiesz do Franka, przecież to twój kumpel!

Pochodzenie imienia Franciszek

Franciszek jest imieniem pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa frank, które oznacza „wolny” i oznacza tym samym człowieka wolnego z plemienia Franków. Ponoć pierwszy to imię nosił św. Franciszkowi z Asyżu. I ponoś dlatego, że jego matka była Francuzką i nazywała syna Francesco, a to po włosku oznacza Francuzik.

Imieniny Franciszka

Franciszek obchodzi imieniny w dniach: 24, 29 stycznia, 4, 17 lutego, 2, 9 marca, 2 kwietnia, 2, 11 maja, 4, 12, 16, 17, 20, 29 czerwca, 14 lipca, 4, 20, 21 sierpnia, 16, 17, 20, 25, 29, 30 września, 3, 4, 10, 29 października, 13, 24, 27 listopada, 3, 22 grudnia.

Najbardziej popularną datą imienin Franciszka jest 4 października. Kolegom Franciszka przypominamy, że Franciszek kwiatów nie pije.

Patroni Franciszka

Zaskoczy Was pewnie fakt, że jest kilku świętych o tym imieniu (nas zaskoczył). Najpopularniejszym jest jednak Św. Franciszek z Asyżu (a dokładnie Giovanni Bernardone, , który żył w latach 1181-1226). Ten znany nam (i Wam) założyciel zakonu franciszkanów, franciszkanek oraz zakonu dla osób świeckich. Był synem bogatego kupca handlującego suknem. Podczas służby wojskowej trafił do niewoli, gdzie ciężka choroba odmieniła jego życie i uświadomiła mu jego powołanie. Dużo się modlił i służył ubogim. Podczas modlitwy miał usłyszeć słowa Chrystusa, co oznaczało łaskę powołania. Obecnie jest patronem Włoch, patronem pokoju, biedaków i zakonu swojego imienia. Jest również patronem ochrony środowiska i miłośników zwierząt.

Zdrobnienia imienia Franciszek

Franek, Franuś, Franio, Franiu i ten – najmniej lubiany, mimo, że szwajcarski – Frank.

Imię Franciszek po angielsku i nie tylko

angielski – Francis, Frank
bułgarski – Franc
chorwacki – Franc, Franko, Franja, Franjo
czeski – František
duński – Francis, Frans
fiński – Ransu, Frans
francuski – François, Francis
grecki – Frantiskos
hiszpański – Francisco
holenderski – Franciscus
litewski – Pranciškus, Pranas, Pranis
łacina – Franciscus
niemiecki – Franz, Franziskus, Frank
norweski – Francis, Frans
portugalski – Francisco
rosyjski – Франциск, Френсис
serbski – Franc, Franko, Franja, Franjo, Francisko
słowacki – František, Fráňo
ukraiński – Франциск, Френсіс
węgierski – Ferenc
włoski – Francesco, Franco

Znane osoby o imieniu Franciszek

Francis Bacon – brytyjski malarz urodzony w Irlandii (nie mylić z wynalazcą bekonu, zwykła zbieżność nazwisk!)
Francis Ford Coppola – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta
Francisco Goya – hiszpański malarz i grafik
Franz Kafka – pisarz czeskiego pochodzenia
Franciszek Pieczka – aktor
Franciszek Przybylski – polski aktor
Franz Schubert – austriacki kompozytor
Frank Sinatra – amerykański piosenkarz i aktor filmowy
Franciszek Smuda – polski piłkarz i trener
Franciszek Starowieyski – grafik, malarz i scenograf
Frank Zappa – amerykański muzyk rockowy

Przysłowia i powiedzenia o Franciszku

Na świętego Franciszka chłop już w polu nic nie zyska
Na świętego Franciszka przylatuje pliszka
Na świętego Franciszka zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany
Po świętym Franciszku już rżną na żytnisku*

*ej, tylko bez głupich skojarzeń!

Inne ciekawostki

roślina: drzewo cytrynowe
szczęśliwa liczba: 1
szczęśliwy kamień: agat
zwierzę: albatros
szczęśliwy kolor: brązowy
planeta: Jowisz
znak zodiaku: rak i bliźnięta

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo