Jan to tradycyjne imię pochodzenia biblijnego. Jest to jedno z najbardziej popularnych imion męskich. Jan jest mężczyzną odpowiedzialnym, sumiennym i konserwatywnym. Ceni sobie tradycję, a u życiowej partnerki szuka cech podobny do tych, którymi sam się odznacza.
Pochodzenie i znaczenie imienia Jan
Imię Jan ma pochodzenie biblijne. W języku hebrajskim Jan (Jochanan) oznacza „Jahwe jest łaskaw”. Imię Jan według Ewangelii nosili między innymi prorok i święty Jan Chrzciciel, a także jeden z dwunastu apostołów – Jan Ewangelista. Z hebrajskiego imię Jan zostało przyjęte do greki, a następnie również do łaciny. W późniejszym czasie imię to rozprzestrzeniło się we wszystkich krajach chrześcijańskich.
W Polsce imię Jan pojawiło się na początku XI wieku w postaci Ioannes lub Iohannes, a później zapisywano je w różnych innych formach, na przykład Jon, Johan, Jen, Johans i Joan. Największą popularnością cieszy się forma Jan, która od czasów średniowiecza znajduje się w czołówce najczęściej nadawanych imion męskich. W 2004 roku imię to znalazło się na pierwszym miejscu najbardziej popularnych imion męskich.
Cechy charakteru Jana
Jan to mężczyzna odpowiedzialny, zaradny, pewny siebie i niezwykle elokwentny. Ma on dużą wiedzę w wielu dziedzinach, ale często wiedza ta nie jest dogłębna, a jedynie powierzchowna. Jan dąży do tego, by osiągnąć perfekcję i być najlepszym we wszystkim co robi. Nie lubi kłamstwa i obłudy. W swoim życiu kieruje się praworządnością i szczerością. Jan szanuje powszechnie panujące prawa i obyczaje. Ma szacunek do kultury i doświadczeń swoich przodków. Ceni sobie tradycję. Trudno go przekonać do spróbowania nowości, ponieważ niezwykle lubi stabilizację i uważa, że zawsze ma rację. Jest również niezwykle sumienny – zawsze wypełnia swoje obowiązki najlepiej jak potrafi.
W związkach Jan jest konserwatywny, nie znosi kompromisów ani oszustw. Lubi jasne sytuacje, jednak z powodu swojej powolności i uporu niełatwo tworzy udane związki, a często przez swoje przekonania wręcz traci okazję do poznania kogoś wartościowego.
Jan jest wierny i nie toleruje zdrady i braku lojalności u innych osób. W kobietach Jana pociąga przede wszystkim inteligencja i podobny system wartości. Jan dba o swoją rodzinę, a w sprawach partnerstwa ma konserwatywne poglądy. Jego miłość jest stabilna, podchodzi do spraw związku, dzieci i rodziny niezwykle poważnie. Od swojej partnerki wymaga oddania, a udany związek to dla niego przede wszystkim stabilizacja. Dla Jana ważne jest posiadanie ostoi, w której może się schronić przed zgiełkiem otaczającego go świata.
Zobacz też:
- Znaczenie i pochodzenie imienia Adam
- Jakie cechy charakteru ma Alicja?
- Najpopularniejsze imiona dla dzieci z ostatnich 5 lat
Jan ma trudności z zaskarbieniem sobie czyjejś przyjaźni, ponieważ często na pierwszy rzut oka wydaje się arogancki i przemądrzały. Zdecydowanie zyskuje przy bliższym poznaniu. Ma wyjątkowo duże poczucie humoru, jest elokwentny i błyskotliwy, więc nie można się w jego towarzystwie nudzić. Jan to prawdziwa dusza towarzystwa i nie może go zabraknąć na żadnej imprezie. Jest także niezwykle hojny i chętnie pomaga innym. Jednocześnie nie lubi, gdy inne osoby wtrącają się w jego życie i udzielają mu zbyt wielu rad. Uważa, że wszystko najlepiej zrobi sam i nie potrzebuje niczyjej pomocy.
W kontaktach zawodowych Jan bywa nerwowy, zwłaszcza, jeśli coś mu nie wychodzi i idzie nie po jego myśli. Zadania, których podejmuje się Jan zawsze są wykonane precyzyjnie, z dużą starannością i dbałością. Jan nie lubi pracować w pośpiechu, ponieważ to prowadzi zwykle do spadku jakości. Jest jednak dobrym wsparciem dla zespołu, gdyż chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz wspiera współpracowników w razie kłopotów czy wątpliwości. Wiedzę przekazuje w sposób przystępny, zrozumiały dla odbiorcy, dlatego jest niezwykle cenionym współpracownikiem. Niemniej jednak Jan raczej nie zajmuje stanowisk kierowniczych, gdyż mimo swojej dużej wiedzy nie jest na tyle przebojowy, aby zajmować najwyższe szczeble hierarchii. Jan nie lubi rywalizacji, więc niechętnie będzie uczestniczył w walce o najwyższe pozycje w firmie.
Mężczyzna o tym imieniu lubi się za to rozwijać, chętnie się uczy i zyskuje nowe umiejętności. Lubi poznawać świat i doskonalić się, dzięki czemu może być specjalistą w swojej dziedzinie. W związku z tym, Jan często staje się autorytetem dla osób w jego otoczeniu. Najbardziej odpowiednie zawody dla Jana to inżynier, leśnik, nauczyciel oraz rzemieślnik.
Warto podkreślić, że ze względu na wytrwałość i inteligencję, Jan może wykonywać praktycznie każdy zawód, jaki sobie zamarzy. Dzięki temu, że potrafi się odpowiednio zorganizować i zaplanować przyszłość, może nauczyć się właściwie wszystkiego. Uparcie dąży do postawionego sobie celu i nie zniechęca się. Można mu powierzyć każde zadanie i mieć pewność, że wykona je najlepiej, jak tylko potrafi. Najchętniej robi wszystko sam, ponieważ nie wierzy, że ktoś inny mógłby wykonać zadanie tak dobrze jak on sam.
Imieniny Jana
Okazji do świętowania imienin Jan ma wyjątkowo dużo. Życzenia imieninowe Janowi można składać:
- 10, 12, 15, 17, 19, 23, 31 stycznia,
- 2, 4, 8, 20, 24 lutego,
- 3, 5, 8, 11, 19, 24, 27, 30 marca,
- 3, 7, 13, 27 kwietnia,
- 6, 7, 10, 12, 13, 15, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 27, 30 maja,
- 3, 11, 12, 16, 20, 22, 24, 26, 27, 30 czerwca,
- 8, 11, 21, 23, 31 lipca,
- 4, 8, 9, 13, 18, 19, 20, 29, 30, 31 sierpnia,
- 2, 3, 9, 11, 13, 14, 16, 20, 23, 27, 28 września,
- 1, 9, 10, 19, 23, 24 października,
- 1, 8, 11, 12, 13, 17, 24, 26 listopada,
- 1, 4, 5, 9, 14, 15, 17, 27 grudnia.
Zdrobnienia imienia Jan
Najbardziej popularne zdrobnienia imienia Jan to Jaś i Janek. Używane są również inne odmiany tego imienia takie jak Jasiek, Janosik, Jasio czy Jaśko.
Imię Jan po angielsku
W języku angielskim imię Jan ma kilka brzmień. Imię to zapisuje się jako: John, Jack, Ian, Jon, Hank, Sean, Jonny, Johny, Evan, Johnnie. W innych językach imię to brzmi podobnie albo tak samo. W języku czeskim Jan zapisuje się tak samo jak po polsku. Stosowane formy to również Johan, Ivan lub Honza. W języku francuskim Jan to Jean, w niemieckim to Johannes, Hannes, Hanns, Heinz lub Johann, natomiast po włosku to Giovanni, Gianni, Vanii albo Giovannino.
Żeńskim odpowiednikiem imienia Jan jest Joanna. W późniejszym czasie pojawiło się również imię Janina.
Znane osoby o imieniu Jan
Jako że imię Jan jest jednym z najpopularniejszych imion, nie tylko w Polsce, można wymienić wiele znanych osób noszących to imię. Wśród nich są między innymi:
- Jan Brzechwa,
- Jan Kasprowicz,
- Jan Zamoyski,
- Jan Rokita,
- Jan Nowicki,
- Jan Matura,
- Jan Batory,
- Jan Suzin,
- Jan Miodek,
- Jan Adamus,
- Jan Twardowski,
- Jan Peszek,
- Jan Matejko,
- Jan Pietrzak,
- Jan Kochanowski,
- Jan Potocki,
- Jan Baranowicz,
- Jan Englert,
- Jan Akkerman,
- Jan Kukliński,
- Jan Henryk Dąbrowski,
- Jan Łopuszański,
- Jan Machulski,
- Ewan McGregor,
- Hans Christian Andersen,
- Hans Geiger,
- Ian Hamilton,
- Sean Connery,
- Sean Penn,
- Sean Bean.
Imię Jan przyjmowało wielu papieży, z których najbardziej znanym był Polak Jan Paweł II.
Z imieniem Jan związanych jest kilka powiedzeń i przysłów. Najbardziej popularne z nich to:
- Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.
- Jutro święty Janek, puśćmy na wodę wianek.
- Na Święty Jan, jagód pełen dzban.
- Jaka na Jana od Krzyża pogoda się głosi, taką, jak starzy mówią, Nowy Rok przynosi.
- Chrzest Jana w deszczowej wodzie trzyma zbiory na przeszkodzie.