Zuzanna [znaczenie imienia i cechy charakteru typowe dla Zuzi]

Zuzanna to jedno z imion żeńskich, które znajduje się wysoko na liście najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w Polsce. Jakie jest pochodzenie imienia Zuzanna i z jakimi cechami charakteru się wiąże? Kiedy Zuzanny obchodzą swoje imieniny?

Znaczenie imienia Zuzanna?

Imię Zuzanna oznacza lilię wodną, kwiat lotosu, który był ulubionym kwiatem hinduskich bodhisattwów oraz egipskich bogów. W związku ze swoim pochodzeniem i biblijną historią, imię Zuzanna symbolizuje kobiecość i tajemnice kobiecej duszy. Zuzanna jest utożsamiana z obrazem kobiecości, na którą mężczyzna musi zasłużyć, dorosnąć do niej.

Zobacz też:

Cechy charakteru osób o imieniu Zuzanna

Zuzanna łączy w sobie wiele pozytywnych cech. Jest jednocześnie pewna siebie, świadoma swojej wartości, a także wrażliwa, empatyczna i uczynna. Nigdy nie skrzywdzi nikogo specjalnie, a jeśli ktoś poczuje się przez nią zraniony, to Zuzanna na pewno postara się to naprawić.

Zuzanna ma umiejętność wczuwania się w sytuację innych osób, przez co potrafi pomagać i udzielać wsparcia. Co więcej Zuzanna ma wrodzoną intuicję, dzięki któej prawidłowo odczytuje emocje innych osób. Potrafi czytać między wierszami. Jest również odważna oraz nie boi się podejmować ważnych decyzji. Kobieta nosząca to imię jest optymistką i nie przejmuje się porażkami, jednocześnie wyciągając z nich wnioski na przyszłość.

Temperament Zuzanny sprawia, że może ona zdziałać dużo dobrego, ale gdy ma gorszą chwilę potrafi być bardzo nerwowa. Zuzanna jest ceniona w pracy, ponieważ zawsze daje z siebie wszystko, angażuje się na 100 procent i potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Można jej powierzyć nawet najtrudniejsze zadanie, a ona postara się je wykonać najlepiej jak potrafi. Nie boi się wyzwań zawodowych, uczy się na swoich błędach, a żadne porażki jej nie zniechęcają. Co więcej w sytuacjach, w których coś nie idzie po jej myśli, jest Zuzanna jeszcze bardziej pracowita. Stara się podwójnie i jeszcze bardziej dąży do tego, aby osiągnąć sukces.

autor: Maciej Maćkowiak

Zuzanna ma artystyczną duszę, więc dobrze będzie czuła się wykonując wolny zawód, zwłaszcza jako artystka, ale również dziennikarka czy aktorka. Dobre zawody to również takie, w których dużo się dzieje. Zuzanna sprawdzi się na przykład jako sekretarka, kelnerka czy stewardessa.

Na pierwszym miejscu – zarówno w kontaktach zawodowych, jak i prywatnych – Zuzanna stawia sprawiedliwość, uczciwość oraz szczerość. Nie dopuszcza możliwości, że mogłaby postępować niemoralnie, niezgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami albo wbrew samej sobie. Gdy z jakiegoś powodu złamie zasady fair play, przez długi czas gryzie ją sumienie. Wadą Zuzanny jest to, że często żyje w oderwaniu od rzeczywistości, we własnym wyidealizowanym świecie.

Kobieta o tym imieniu jest wymagająca w związku, często oczekuje od partnera, aby stale jej dorównywał. Tak samo jak w pracy, w związku Zuzanna angażuje się w pełni, jest namiętna, ale potrafi być również porywcza i wybuchowa. Gdy ktoś ją zawiedzie albo zdenerwuje Zuzanna przestaje panować nad swoimi nerwami i nie zważa na maniery. Kiedy ma gorszy okres może wybuchać z byle powodów. Gdy zauważymy, że coś ją gryzie, lepiej nie wchodzić jej w drogę. Ze względu na jej pozytywne nastawienie do świata, gorsze okresy trwają zwykle krótko i szybko odzyskuje dobry humor.

W kontaktach towarzyskich Zuzanna jest otwarta, lubi poznawać nowych ludzi, bawić się. Nie lubi stagnacji, dlatego nie dla niej stabilizacja i codzienna rutyna. Zuzanna nie lubi przez dłuższy czas siedzieć w miejscu. Woli zmieniać otoczenie. Potrafi również motywować do działania inne osoby, więc będzie świetnym członkiem zespołu. Jest również pełna entuzjazmu i zaraża innych swoją pozytywną energią.

Zuzanna dba o swój wygląd. Lubi czuć się i wyglądać pięknie. Dla kobiety noszącej to imię ważne jest to, aby inne osoby postrzegały ją jako zadbaną i schludną. Na zabiegi pielęgnacyjne Zuzanna nie szczędzi pieniędzy ani czasu, ponieważ to daje je przyjemność i poprawia samopoczucie. Kobieta o tym imieniu ceni sobie wysoką jakość zarówno kosmetyków, jak i ubrań. Woli kupić mniej rzeczy z najwyższej półki niż mieć całą szafę ubrań kiepskiej jakości. Potrafi idealnie dopasować swój strój do każdej sytuacji, czego często zazdroszczą jej koleżanki. Swoim wyglądem Zuzanna robi niemałe wrażenie na mężczyznach. Tym bardziej, że oprócz nienagannego wyglądu Zuzanna ma wyjątkowy talent do uwodzenia.

Jakie jest pochodzenie imienia Zuzanna?

Imię Zuzanna ma pochodzenie biblijne. W języku hebrajskim imię to brzmi Szoszana i oznacza lilię wodną. Zuzanna w Starym Testamencie była kobietą oddaną rodzinie i mężowi. Była również młoda i niezwykle piękna, przez co wzbudzała zainteresowanie mężczyzn. Według Biblii była ona żoną Joakima i została niesłusznie oskarżona o zdradę i cudzołóstwo. Gdy Zuzanna kąpała się na tyłach swego ogrodu, dwaj starzy rozpustnicy zakradli się do niej i postanowili ją uwieść. Mimo tego, że Zuzanna odmówiła mężczyznom, ci oskarżyli ją o cudzołóstwo, a u Żydów za taki czyn karano karą śmierci. Jej niewinność udowodnił prorok Daniel, który ujawnił, że Zuzanna padła ofiarom oszczerstw. Daniel dopatrzył się sprzeczności w zeznaniach rozpustników, którzy próbowali uwieść Zuzannę i kobieta została uniewinniona. Dzięki temu Zuzanna nie została ukamienowana i ocaliła dobre imię swoje, ale również swojego męża.

W Polsce imię to pojawiło się w XIII wieku. Patronką kobiet noszących to imię, oprócz biblijnej Zuzanny, jest święta Zuzanna, męczennica, która została ścięta w 295 roku. Prawdopodobnie św. Zuzanna była siostrą św. Kajusa. Rodzina św. Zuzanny pochodziła z Dalmacji, a jej ojciec i brat po nawróceniu na wiarę chrześcijańską przyjęli święcenia kapłańskie. Kajus w 283 roku został papieżem. W ślad za bratem Zuzanna postanowiła poświęcić swoje całe życie Bogu.

Imieniny Zuzanny

Imieniny Zuzanny przypadają kilkakrotnie w ciągu roku:

 • 18 stycznia (wspomnienie św. Zuzanny z Salerno),
 • 11 maja (wspomnienie męczennicy perskiej),
 • 24 maja (wspomnienie św. Zuzanny wspominanej razem ze świętymi Palladią i Marcjanną),
 • 6 lipca (wspomnienie bł. Zuzanny Agaty de Loye),
 • 11 sierpnia (wspomnienie męczennicy rzymskiej),
 • 19 września (wspomnienie męczennicy z Eleuteropolis)
 • 17 października (wspomnienie męczennicy ormiańsko-gruzińskiej).

Według niektórych kalendarzy Zuzanna ma imieniny również 1, 17, 18 lutego, 20 września oraz 11 października. Najczęściej Zuzanny obchodzą swoje święto 11 sierpnia.

Zdrobnienia imienia Zuzanna

Oprócz pełnej wersji imienia Zuzanna, często stosowane są jego zdrobnienia. Najczęściej używane zdrobniałe formy to Zuza, Zuzia, Zuzka i Zuzanka. Czasami można słyszeć, jak na Zuzannę woła się Zuzik, Zuzi czy Zuzinka. Po angielsku imię Zuzanna brzmi Susanne, jednak często stosowane są inne formy angielskie, takie jak Susan, Susi, Suzi, Suzanna czy Sue. Podobne brzmienie ma to imię w innych językach. Obcojęzyczne formy imienia Zuzanna to na przykład Zuzana, Sanna, Susen, Suzana czy Suus.

Znane osoby noszące imię Zuzanna

W świecie kultury, sportu czy sztuki wiele kobiet nosiło bądź nosi imię Zuzanna. Wśród znanych osób, które noszą imię Zuzanna nie można pominąć takich kobiet jak:

 • Zuzanna Cembrowska – Miss Polonia z 1958 roku,
 • Zuzanna Efimienko – polska siatkarka,
 • Zuzanna Ginczanka – polska poetka,
 • Suzanne Cory – australijska biolog,
 • Zuzanna Rabska – polska tłumaczka, poetka, prozaiczka,
 • Suzanne Lenglen – francuska tenisistka,
 • Susanna Clarke – brytyjska pisarka,
 • Zuzanna Mazurek – polska pływaczka,
 • Zsuzsa Koncz – węgierska piosenkarka,
 • Zuzanna Szwed – polska łyżwiarka figurowa,
 • Zuzanna Janin – polska aktorka,
 • Suzana S. Drobnjaković – amerykańska aktorka,
 • Susanne Mayer – niemiecka pisarka i dziennikarka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo