Imiona męskie na B – Imiona dla chłopca na B

Wśród imion na B jest wiele tych interesujących i niezwykle inspirujących. Przyjrzyjmy się, czym się kierować podczas wyboru właściwego imienia. Pamiętajmy o tym, że nasze dziecko będzie nosiło je przez całe życie. Dlatego warto poświęcić na to trochę czasu i stworzyć historię, która będzie kwitnąć od samego początku życia naszego dziecka razem z nim. Poznaj imiona męskie na B.

Popularne imiona męskie na B

  • Bartosz
  • Bernard
  • Bartłomiej
  • Bartek
  • Brajan
  • Błażej

Tradycyjne imiona męskie na B

W Polsce mamy bogatą tradycję nadawania chłopcom imiona na literę B. Przypomnijmy, że nawet pierwszy król Polski nosił takie imię właśnie – chodzi tu o Bolesława I Chrobrego. W ogóle litera B obok litery L i M rozpoczyna wiele interesujących imion, które nosili nasi władcy. Mamy bogatą tradycję nazywania dzieci jako Bożymir, Bożysław, Bożydar, Bożeciech – było to wyrazem oddania opieki nad naszym dzieckiem Bogu.

Pamiętajmy o tym, że podobnie jak w przeszłości, tak teraz imiona naszych dzieci znaczą naprawdę wiele. I chociaż tradycyjnie za wyborem szły nieco inne wartości, tak wciąż jest to temat, na który warto spożytkować trochę czasu. Pamiętajmy o tym, że imiona na B możemy czerpać nie tylko z języka polskiego. Nasze słowiańskie przekazy pozostawiły sporą ilość inspirujących imion, ale mamy także dziedzictwo kulturowe. Żyjemy się w świecie, który odziedziczyliśmy po ludach Europy Południowej i Bliskiego Wschodu. Przejdźmy więc do tych mniej egzotycznych – gdyż to nasze własne, polskie imiona takie się wydają młodszym pokoleniom, a wróćmy do tych starszych, acz bardzo pięknych imion z dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu.

Imiona dla chłopców na B

W tym wypadku warto zwrócić uwagę na takie imiona jak Bernard, czy Balbin, czy Baltazar. Nie są one tak popularne, pochodzą z różnych regionów świata, a jednak mają w sobie coś takiego „silnego”, „mocnego”. Kiedy ktoś ma imię na literę B, od razu kojarzy nam się z osobą, która jest zaradna, stabilna, radzi sobie z przeciwnościami losu. A przecież tak chcielibyśmy, żeby nasze dziecko postrzegało siebie – było odważne, chętne do działania, produktywne. Warto więc mu nadać właśnie imię na tę literę. Szczególnie że wśród tych imion nie brakuje także tych bardzo popularnych, takich, które noszą znani ludzie. Przykładowo – imię Bartłomiej, czyli Bart, czy Bartek jest bardzo mocno zakorzenione we współczesnym show-biznesie. Idźmy dalej – imię Brajan, które wbrew pozorom nie jest wymysłem amerykańskim, a naszym dziedzictwem kulturowym od ludów celtyckich – też jest noszone przez wiele ważnych osób.

Inspirujące imię na B

Istnieją także bardzo piękne, inspirujące imiona na B. Takie, które nadajemy komuś, kto ma zostać artystą, czuć się indywidualistą, odkrywać sztukę i kulturę. Spójrzmy na przykład na imię Bonawentura. To bardzo piękne, unikatowe włoskie imię, które jest bardzo szczególne. Oznacza ono – bona vantura – dobry los albo dobra przygoda. To swego rodzaju życzenie wobec naszego dziecka – niech będzie mu zawsze dobrze, niech przez podróż, którą jest życie, przejdzie w dumie, dobrobycie i sile. To bardzo inspirujące, jak znaczenie niektórych imion może faktycznie zawierać naszą miłość wobec dziecka.

Jeśli wybierzemy przemyślane, a nie popularne i „oklepane” imię, możemy dać na samym starcie życia pewien sygnał dla naszej pociechy – jesteśmy z Tobą jako rodzice, wspieramy Cię. Oczywiście, polskie imiona na B miały podobną funkcję – przykładowo Bożydar, czy Bożyciech. Opieka Boga miała być czymś, co nie tylko umacnia w wierze naszego syna, ale także daje mu szansę na lepsze, bezpieczniejsze życie. Taki był priorytet naszych przodków – dziś sporadycznie się do tego wraca, ale dużo częściej przechodzimy na bardziej nowoczesne i popularne imiona, które noszone są przez gwiazdy.

Imiona na B

W przypadku imion na B mamy więc do czynienia z pokaźną ilością imion tradycyjnych. Przykładowo Bronisz, Brożek, Bruno, Budziwoj, Budzisław, Budzimir, Błażej, Bratumił – w naszym języku (i innych językach z Europy) litera ta bardzo często była wykorzystywana przy nazywaniu nie tylko przedmiotów, ale także ludzi. Wywodzi się z niej naprawdę pokaźna ilość imion, które noszone są przez osoby dumne, silne i mocne.

Jeśli jednak myślimy o tym, by nasze dziecko jak najlepiej poradziło sobie w świecie – lepiej pójść w nieco innym kierunku. Wybierzmy imię, które nie jest specjalnie tradycyjne, narzucające zbytni indywidualizm, czy bardzo unikatowe. Jeśli chcemy – tak, takie też znajdziemy.

Ale pamiętajmy o tym, że jeśli wymówienie imienia naszego dziecka będzie problemem dla osób, z którymi będzie ono pracowało, nie będzie się ono czuło z tym dobrze. A szansa na to, że nasza pociecha będzie działać w międzynarodowej korporacji lub firmie, gdzie używanym językiem na co dzień będzie angielski, jest spora. Dlatego też lepiej postawić na bardziej uniwersalne imię. Może to być na przykład staromodne polskie imię Bartosz, gdyż je spokojnie można przełożyć na angielskie Bart. Tak samo, jak imię Benedykt, które w Polsce traktowane jest jako nieco archaiczne, z pewnością nie będzie problemem dla kogoś z Europy Zachodniej.
Wybór imion na literę B nie będzie trudnym zadaniem.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo