Imiona męskie na N – Imiona dla chłopca na N

Kiedy myślimy nad imieniem dla mającego narodzić nam się dziecka, zasadniczo do wyboru mamy dwie strategie. Z jednej strony możemy kierować się w pierwszej kolejności popularnością, dobierając spośród imion, które w ogóle najczęściej występują w naszym kraju albo spośród tych, które obecnie polscy rodzice najchętniej wybierają dla swoich pociech. Poznaj imiona męskie na N.

W ten sposób dajemy naszemu dziecku pewność zakorzenienia, bycia na starcie pełnoprawnym członkiem wspólnoty, grupy rówieśniczej. Z drugiej jednak strony możemy postawić raczej na oryginalność i od początku szukać imienia, które będzie dokładnie pasowało właśnie do naszej pociechy jako indywidualnej, niepowtarzalnej istoty ludzkiej, posiadającej własną tożsamość i własny charakter. Ta ostatnia droga to zawsze pewne ryzyko – nie chcemy przecież, żeby mały, niezwykle bliski nam człowiek, któremu daliśmy życie, czuł się wyalienowany. Z drugiej strony, gdy się nad tym zastanowimy, ryzykiem obciążona jest również ta pierwsza – wybierając imię wysoce popularne, potencjalnie zmniejszamy szanse, że nasza pociecha będzie się czuła wyjątkowa. 

Popularne imiona na N – męskie

  • Norbert
  • Natan
  • Nikodem

Imiona męskie na N – dane statystyczne

Jeśli zastanawiamy się nad imieniem męskim na literę N, to znaczy, że prawdopodobnie jednak ważniejsza jest dla nas wartość, jaką stanowi unikalność. Łatwo dostępne na stronie odpowiedniego ministerstwa statystyki zdecydowanie potwierdzają tę naszą intuicję. Co więcej, przeglądając dane można też zauważyć, że w naszym kraju wyraźnie częściej imieniem zaczynającym się od litery N rodzice nazywają swoje córeczki niż synków. W pierwszej połowie bieżącego 2020 roku ta różnica była prawie dwukrotna – 5101 dziewczynek nazwanych imieniem na N (najczęściej: Natalia, Nadia, Nela, Nikola, Nina) wobec tylko 2973 chłopców. Ta przewaga robi wrażenie i zastanawia. Ale nie powinna nas odstraszać!

Zobacz też: Imiona męskie na T – Imiona dla chłopca na T

Imię dla chłopców na N – propozycje podchodzenia greckiego

Zdecydowanie najpopularniejszym dziś zaczynającym się od litery N imieniem dla przychodzących na świat w Polsce małych chłopców jest Nikodem, który jako jedyny znajduje się w krajowej czołówce. Aż 70% męskich noworodków nazywanych na N to właśnie małe Nikodemy! To piękne, wywodzące się z Grecji imię oznacza oryginalnie „tego, który zwycięża dla ludu (Nikodemos, Nike – zwycięstwo, demos – ludu)” – i rzeczywiście, dzisiaj Nikodem bez dwóch zdań święci laury w polskim narodzie. Czemu zawdzięczamy renesans tego imienia? Być może znaczenie miało to, że starszym pokoleniom kojarzyło się z bohaterem znakomitej, zarazem przezabawnej i inteligentnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza – „Kariery Nikodema Dyzmy”. Wydana jeszcze w Drugiej Rzeczpospolitej książka, będąca satyrą na jej elity, została później przeniesiona na srebrny ekran w okresie Polski Ludowej. Grający w serialu główną rolę, aktor wybitny, niestety przedwcześnie zmarły Roman Wilhelmi na trwałe wpisał się w pamięć pewnego pokolenia Polaków.

Do dziś słyszymy zresztą nierzadko, że kogoś nazywa się „Nikodemem Dyzmą” jakiejś dziedziny – polityki, sportu… Zresztą, czy to rzeczywiście aż tak negatywne skojarzenie? Tytułowy bohater, prosty człowiek, który przypadkiem zaczyna robić wielką karierę, koniec końców kolejne swoje awanse zawdzięcza przecież swojej zaradności i “ludowemu” sprytowi i cwaniactwu, jak również umiejętności wykorzystywania słabości konkurentów. Nie powinniśmy też zapominać o pięknej postaci biblijnego Nikodema – faryzeusza, który po rozmowie z Jezusem bronił Go przed sanhedrynem, następnie zorganizował Mu pochówek i poniósł męczeńską śmierć.

Sprawdź: Imiona męskie na O – Imiona dla chłopca na O

Imię męskie na N – propozycje pochodzenia hebrajskiego

Kolejne najczęściej dobierane w Polsce imiona męskie na N nie mają już pochodzenia greckiego, tylko hebrajskie. Są to zasadniczo wariacje tego samego imienia Natan – rzeczywiście pięknego, dostojnego. Pozostałe, pokrewne jego wersje będące w użyciu to między innymi Nataniel, Nathan, Natanael i Nathaniel. Każde z nich ma w sobie coś majestatycznego. Nieprzypadkowo Natanowie, których znajdziemy na kartach historii czy dzieł literatury to prorocy, mędrcy, dowódcy wojskowi. Imię to po hebrajsku oznacza „tego, który dał” lub „tego, który da”. Jest to więc doskonała kandydatura, jeśli chcemy, by nasz chłopiec wyrósł na odpowiedzialnego mężczyznę, któremu nie będzie obojętny los innych. Z takim imieniem ma spore szanse na bycie prawdziwą podporą – czy dla swojej rodziny, czy dla dowolnej innej wspólnoty. Będzie dawał od siebie – i będzie miał z czego dawać, bo będzie człowiekiem zdolnym i nieprzeciętnym.

Zobacz też: Cygańskie imiona – najpopularniejsze romskie imiona

Męskie imiona na N – inne, ciekawe imiona

Nie możemy wreszcie zapomnieć o niegdyś popularniejszym, ale stale obecnym w naszym kraju dźwięcznym imieniu Norbert. Ono ma dla odmiany pochodzenie germańskie i często spotykamy je właśnie w Niemczech. Z drugiej strony, taki dziewiętnastowieczny ksiądz Norbert Bonczyk, przy okazji znakomity poeta, był właśnie działaczem na rzecz polskości Górnego Śląska. 

Jeśli mamy ochotę na coś rzeczywiście oryginalnego, możemy pokusić się też o imiona takie jak Nikita, Noel czy Nestor. Gdy z kolei zależy nam na nieco cudzoziemskim brzmieniu, możemy zdecydować się na Nicolasa lub Nikolasa. Jedno jest pewne – wbrew pozorom, ładnych imion męskich na N jest naprawdę wiele. Jeśli interesuje nas właśnie ta literka, powinniśmy umieć dobrać to właściwe i nie zawieść się.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo