Przytulny kącik do czytania dla dzieci i dorosłych

Własny kącik do czytania to marzenie niejednego miłośnika książek. Zdecydowana większość z nas nie ma jednak odwagi takiego marzenia zrealizować, obawiając się przede wszystkim wysokich kosztów i problemu z odpowiednią aranżacją pomieszczenia. Tymczasem prywatna przestrzeń do lektury nie musi być wcale ani droga, ani uciążliwa dla pozostałych domowników. Wystarczy po prostu trzymać się w trakcie jej urządzania kilku prostych zasad.

Kącik do czytania w salonie

Kącik czytelniczy w domu z pewnością zachęciłby nas do częstszego i bardziej intensywnego kontaktu z książką. Niestety, wiele osób nadal uważa, że nie może sobie na niego pozwolić – głównie wobec braku miejsca. Tymczasem tak naprawdę trzeba włożyć niewiele wysiłku, aby powołać przestrzeń czytelniczą do życia. Kluczowy okaże się tutaj niesztampowy pomysł, a także odrobina zaangażowania w jego realizację.

kącik do czytania

Najłatwiej chyba urządzić kącik do czytania w salonie, czyli w tej części domu, w której zwykle mamy sporo miejsca. Część osób mogłaby sobie wręcz pozwolić na wydzielenie kawałka przestrzeni za pomocą sporego regału. Dzięki niemu mielibyśmy zawsze pod ręką zapas książek, a jednocześnie regał taki zapewniałby nam większą bądź mniejszą strefę intymności. Ten aspekt w pełni docenią zwłaszcza przemęczeni rodzice kilkorga rozbrykanych dzieci.

kącik czytelniczy w domu

Niezwykle ważnym aspektem naszego kącika będzie oświetlenie do czytania. Eksperci uczulają, że światło padające z sufitu nie nadaje się do wykorzystania w trakcie lektury. Znacznie lepsze rezultaty osiągniemy, inwestując w podłogową lampę stojącą. Jeśli wybierzemy ją wystarczająco starannie, możemy liczyć na dodatkowy profit w postaci ciekawego efektu dekoracyjnego.

kącik do czytania

Centralne miejsce w kąciku czytelniczym zajmuje jednak oczywiście fotel. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanej lektury bez starego, wysłużonego mebla, który zapewnia im poczucie swojskości i przytulności. Znajdą się jednak z pewnością również i osoby gustujące we wnętrzarskich nowinkach. Dla nich strzałem w dziesiątkę mógłby się okazać fotel z elektryczną funkcją relaksu, rozkładany za pomocą przycisków sterujących. W każdym wypadku, niezależnie od modelu, liczą się natomiast wymiary mebla (musi się zmieścić do naszego kącika!) oraz stopień miękkości siedziska. Właśnie ów ostatni aspekt zaważy na poczuciu komfortu podczas lektury.

Do kompletu z fotelem i lampą przydałby się jeszcze gustowny stolik, w sam raz do postawienia na nim kubka gorącej kawy czy herbaty albo lampki wina. Warto zwracać baczną uwagę, aby wysokość stolika współgrała z wysokością siedziska fotela – w innym wypadku sięganie po wybrany napój okaże się mocno utrudnione. 

Zobacz też: Jak i gdzie urządzić kącik zabaw dla dzieci w domu?

Przytulny kącik do czytania w sypialni

Sypialnia uchodzi często za idealny pokój do czytania, bo mamy przecież do dyspozycji własne łóżko. Jeżeli towarzyszy mu stolik i lampka nocna, nie musimy już praktycznie wymyślać niczego więcej – kącik czytelniczy jest gotowy. Nie pozostaje nam nic innego, jak oddać się lekturze po wyczerpującym dniu pracy czy opieki nad dziećmi.

Zdarza się jednak, że z jakichś powodów długie seanse czytelnicze w łóżku nie wchodzą w grę. Niektóre osoby źle znoszą pozycję półsiedzącą, inne są zmęczone utyskiwaniami partnera na światło zapalone do późnych godzin nocnych. Niezależnie od przyczyny, decydujemy się przeważnie w takich sytuacjach na jakąś zmianę. Optymalnym rozwiązaniem byłoby na przykład ustawienie fotela w najbardziej oddalonym od łóżka kącie pokoju. Wówczas przestaniemy przeszkadzać naszej drugiej połówce, a jednocześnie zyskamy nieco więcej miejsca na lekturowe przemyślenia.

Sprawdź: Jaka tapeta do pokoju dziecka?

Kącik do czytania dla dzieci

Kącik do czytania przysłuży się nie tylko rodzicom, ale także – chyba nawet w większym stopniu – ich pociechom. Dzieciaki zaczną z zapałem odkrywać uroki czytelnictwa, o ile zapewnimy im ku temu właściwe warunki. Ma być przyjemnie, komfortowo i kolorowo. Czyli tak, żeby mali bibliofile garnęli się do kącika lektury, ilekroć tylko nadarzy się okazja.

kącik do czytania dla dzieci

Dziecięcy zakątek książkowy może przybrać co najmniej kilka rozmaitych postaci. Warto rozważyć na przykład kupno:

  • wiszącego fotela, na którym dzieci mogłyby się wygodnie rozłożyć z książką,
  • sterty kolorowych poduszek, idealnych do wylegiwania się na podłodze,
  • małych drewnianych półeczek na kolorowe tomy, osiągalnych nawet dla najmłodszych pociech.

Każde z powyższych rozwiązań jest na tyle nietuzinkowe, że powinno zatrzymać uwagę naszego dziecka na długi czas. Kącik do czytania pomoże w wykształceniu właściwych i trwałych nawyków czytelniczych, co niewątpliwie zaowocuje wieloma sukcesami w jego dorosłym życiu.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo