Imiona męskie na T – Imiona dla chłopca na T

Jak nazwać synka, który ma nam się niedługo urodzić? Przed tym pytaniem stają codziennie tysiące par na całym świecie. To decyzja w oczywisty sposób bardzo poważna i warta dokładnego, spokojnego przemyślenia. Jedną z najbardziej skutecznych strategii właściwego doboru imienia dla naszej pociechy wydaje się przeglądanie imion pogrupowanych alfabetycznie. Często czujemy, że konkretna litera interesuje nas bardziej niż inne. Może tak właśnie jest z T? Poniżej przedstawiamy imiona męskie na T.

Popularne imiona męskie na T

  • Tomasz
  • Tobiasz
  • Tymon
  • Tadeusz

Imiona męskie na T pochodzenia greckiego

To właśnie przy okazji litery T możemy zobaczyć, jak znacząco zmieniają się czasem gusta rodziców. Jeszcze dekadę-dwie temu mało kto, jeśli ktokolwiek w Polsce spodziewałby się aż takiej fenomenalnej popularności imion Tymon i Tymoteusz. Wspominamy o nich razem, bo są ze sobą blisko spokrewnione. Starszym bratem jest tu pochodzący ze starożytnej Grecji Timótheos – Timon to wersja skrócona. Źródłosłów to słowo “timē”, które oznacza “szacunek”, “cześć”, “honor”. Do Polski te dostojne imiona wydają się na tę skalę docierać dopiero teraz, choć od dawna święciły sukces za granicą. Zwłaszcza w świecie anglosaskim nietrudno znaleźć mężczyzn nazywających się Timothy lub krócej Tim. Nasuwa się chociażby znakomity brytyjski aktor Timothy Dalton.

Do Polski te greckie imiona dotarły za pośrednictwem języka łacińskiego – jak wiadomo, to właśnie starożytni Rzymianie podporządkowali sobie politycznie Grecję, by następnie przejmować, a później rozprowadzać ich dziedzictwo po całej Europie.

Imię Tymon na popularności zyskało na pewno wraz z niezwykle głośnym filmem animowanym “Król Lew”, w którym tak właśnie nazywał się sympatyczny przyjaciel głównego bohatera, lwa Simby, starającego się odzyskać tron ze strony stryja-uzurpatora i zarazem mordercy ojca – scenariusz wprost wzorowany na szekspirowskim “Hamlecie”. Występujący w niezapomnianym duecie z guźcem Pumbą sprytny Tymon spopularyzował zresztą przy okazji również swój gatunek, czyli surykatki.

Zobacz też: Francuskie imiona męskie: Najpopularniejsze imię francuskie dla chłopca

Klasyczne imiona dla chłopców na T

Dopiero na trzecim miejscu klasyfikacji imion najczęściej wybieranych przez młodych rodziców dla nowo narodzonych chłopców w pierwszej połowie 2020 roku znajdziemy klasycznego Tomasza. To jedno z kilku najpopularniejszych imion w dziejach naszego kręgu kulturowego.

Jest obficie nadawane małym mężczyznom w każdym kolejnym pokoleniu od wielu setek lat we wszystkich krajach Europy i nie tylko w nich. Mało kto wie, że pochodzi ono z języka aramejskiego – jednego z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszego na Bliskim Wschodzie na przełomie I tysiąclecia przed naszą erą i I tysiąclecia naszej ery. To właśnie tym językiem była napisana znaczna część Nowego Testamentu.

Badacze uważają też, że na co dzień to po aramejsku mówił zazwyczaj również sam Jezus z Nazaretu. Jak wiadomo, jednym z jego uczniów był właśnie święty Tomasz apostoł. W kontekście religijnym nie sposób pominąć również najważniejszego teologa zachodniego chrześcijaństwa, świętego Tomasza z Akwinu.

Wybitnych Tomaszów znajdziemy na przestrzeni wieków w dokładnie każdej sferze życia. Znakomitego amerykańskiego wynalazcę Thomasa Edisona, słynnego brytyjskiego filozofa Thomasa Hobbesa, wyśmienitego niemieckiego pisarza Thomasa Manna, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i trzeciego prezydenta USA, Thomasa Jeffersona… Lista nie ma końca. Niezależnie od zdolności, zainteresowań i ambicji małego Tomasza, nie będzie on miał najmniejszego problemu z wyborem kilku imienników mogących śmiało patronować jego planom.

Zobacz również: Arabskie imiona męskie: najpopularniejsze imię arabskie dla chłopca

Tradycyjne imię na T

Pominąć nie można też imienia jak żadne inne zapisanego w annałach polskiej kultury. W końcu napisane trzynastozgłoskowcem w dwunastu księgach arcydzieło Adama Mickiewicza “Pan Tadeusz” zna – choć nie zawsze lubi – każde polskie dziecko. Nosiło je zresztą również wielu zupełnie niefikcyjnych, a zasłużonych Polaków – od przywódcy niepodległościowej insurekcji Tadeusza Kościuszki, przez arcywybitnego krytyka literackiego, tłumacza i eseisty Tadeusza Boya-Żeleńskiego, który własnoręcznie przyswoił Polakom ogromną część francuskiej literatury, po sympatycznego prowadzącego teleturniej “Jeden z dziesięciu”, legendarnego Tadeusza Sznuka.

Poznaj: Japońskie imiona męskie: najładniejsze imię japońskie dla chłopca

Imiona na T

Jeśli mowa o polskiej kulturze, nie możemy pominąć też imienia, które również zapisało się w niej trwale i mocno, choć w nieco inny sposób niż to bohatera najważniejszego z trzech wieszczów. Mowa oczywiście o Tytusie, który polskiemu czytelnikowi nie może nie kojarzyć się z sympatycznym szympansem z komiksów Papcia Chmiela. Z drugiej strony, to jedno z najstarszych imion rzymskich, często nadawane właśnie w stolicy najpotężniejszego imperium w historii Europy.

Wspomnieć wypada również dostojne imię Tobiasz, które także ma korzenie biblijne. Pochodzi z języka hebrajskiego i znajdziemy je w Starym Testamencie, którego jedna z ksiąg zwie się właśnie księgą Tobiasza.

Ciekawym i oryginalnym, ale bezpretensjonalnym wyborem jest Teodor, którego możemy skojarzyć chociażby z jednym z najwybitniejszych pisarzy w dziejach świata, prawdziwym poetą walki z rozpaczą i cierpieniem, Rosjaninem Fiodorem Dostojewskim.

Jak widać, imiona męskie na T posiadają wiele ciekawych propozycji. Jeśli tylko trafiają w nasz gust estetyczny, powinny być wyborem prawdziwie niezawodnym. Warto dać naszemu małemu skarbowi imię, z którego będzie mógł być dumny całe życie.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo