Imiona żeńskie na G – Imiona dla dziewczynki na G

Imiona żeńskie na G przyciągają do siebie uwagę coraz więcej młodych mam i tatusiów. Nic dziwnego – istnieje mnóstwo pięknych imion zaczynających się właśnie od literki G. Są to imiona zarówno naszych mam i babć, jak i takie, o których mogliśmy nigdy wcześniej nie usłyszeć. Może to właśnie jedno z nich będzie idealnym imieniem dla twojej córeczki? Koniecznie sprawdź nasze poniższe zestawienie. Być może będzie ono dla Ciebie pomocne

Popularne imiona żeńskie na G

 • Gabriela
 • Gloria
 • Grażyna
 • Genowefa

Imiona żeńskie na G – najczęstszy wybór naszych rodaków

Obecnie bardzo popularnym imieniem w Polsce jest Gabriela. W roku 2019/2020 to zajęło ono 23. miejsce w rankingu popularności imion nadawanych dziewczynkom. Wywodzi się ono z języka hebrajskiego. Jego męski odpowiednik, Gabriel, oznacza wojownika Bożego. Gabrielę można przetłumaczyć więc jako „wojowniczkę Bożą”. W Polsce imię to pojawiło się w XIX wieku.

Gabriela to osoba towarzyska, pogodna, aktywna, zawsze dąży do raz obranego celu. Zdrobnienia od tego imienia to między innymi: Gabi, Gaba, Gabcia, Gabrielka, Gabrielcia, Gabrysia, Gabryś, Gaba, Gabunia, Gabusia. Imieniny Gabrieli przypadają aż dwanaście razy w roku, ale te najbardziej znane są obchodzone 17 października. Zdecydowanie rzadszą odmianą imienia Gabriela jest Gabriella, pisane i wymawiane przez dwa „l”. Taki wariant jednak również funkcjonuje pośród polskich imion.

Imiona żeńskie na G – tradycyjne imię na G

Jednym z najbardziej tradycyjnych damskich imion jest imię Grażyna. Pochodzi ono z języka litewskiego i oznacza „piękna”. Imię to zostało wymyślone przez Adama Mickiewicza na potrzebę jego poematu, który został napisany w 1823 roku. Nic dziwnego więc, że imię o tak nietypowej historii przypodobało się Polakom.

Niestety, obecnie imię Grażyna nie ma już swojej dawnej popularności. W 2020 roku zostało nim nazwanych jedynie pięć dziewczynek, w 2019 – dziesięć. Nie oznacza to jednak, że i ty, przyszły rodzicu, musisz z niego rezygnować, jeśli uważasz je za ładne i interesujące! Zdrobnienia od imienia Grażyna to: Grażka, Grażeczka, Grażynka, Grażuś, Gaja, Gagusia.

Znanym i popularnym polskim imieniem rozpoczynającym się na literę G jest, oczywiście, Genowefa. Ma ono dość skomplikowane pochodzenie: romańsko-celtycko-germańskie. Najprawdopodobniej oznaczało ono kobietę szlachetnego pochodzenia albo córkę nieba. Genowefa obchodzi imieniny dwa razy w roku: 3 stycznia i 9 listopada. Zazwyczaj na kobietę o imieniu Genowefa mówimy Gienia, istnieje jednak wiele innych zdrobnień od tego imienia, między innymi: Gefa, Genka, Gafa, Genowefka, Gieniusia, Gienka, Gesia, Giania.

Nietypowe imiona dla dziewczynek na G

Dość nietypowe, a zarazem oryginalne jest imię Gracja. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza wdzięk, powab – czyli wszystko to, o czym myślimy, gdy widzimy lub słyszymy słowo „gracja”. Według znaczenia astrologicznego Gracja to osoba bardzo kobieca, która uwielbia pomagać ludziom. Obchodzi ona imieniny w dniach 1 i 13 czerwca oraz 18 grudnia. Zdrobnienia od Gracji to: Gracek, Gracjanka, Gracusia, Gracuś, Gracyś, Graca. Znane Gracje to między innymi Grace Kelly, księżna Monako i aktorka czy Grace Mitchell, amerykańska piosenkarka.

Grace to nic innego, jak anglojęzyczna wersja imienia Gracja. Zdarza się, że nadaje się to imię w takiej formie także w naszym kraju. W ubiegłym roku zostały tak nazwane dwie dziewczynki.

Do Gracji zarówno brzmieniowo, jak i etymologicznie podobne jest imię Gracjana. Pochodzi ono od męskiego imienia Gracjan, które to zostało stworzone od słowa gratia, czyli: łaska, usłużność, uczynność, wdzięk. Gracjana obchodzi swoje imieniny 23 października. Najpopularniejszymi zdrobnieniami od tego imienia są: Gracjanka, Gracja, Gracjella, Gracjusia, Gracjunia, Gracjuszka, Grasia, Gracia, Jana, Janka.

Imiona damskie na G

Kolejnym imieniem z ciekawą etymologią jest Gloria. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza chwałę. Gloria to kobieta lubiąca podziw innych ludzi, jest energiczna i towarzyska. Swoje imieniny obchodzi 13 maja. Jeśli imię Gloria wydaje nam się zbyt poważne, pamiętajmy, że istnieje od niego wiele zdrobnień. Oto niektóre z nich: Glorcia, Gloreczka, Gloris, Glorka, Glora, Glorunia, Glorusia, Gloryjka, Glori.

Imieniem, o którego istnieniu wielu z nas może nawet nie zdawać sobie sprawy, jest Gala. Wywodzi się ono – podobnie jak jego poprzednicy – z łaciny i w swoim pierwotnym znaczeniu stanowiło nazwę etniczną na kobietę galijskiego pochodzenia. Gala swoje imieniny obchodzi 16 października.

Nowoczesne imiona na G

Absolutną nowością jest za to imię Gina. Jest to skrócona forma od Reginy, anglosaskiego imienia o pochodzeniu łacińskim. Gina zazwyczaj jest osobą śmiałą, pewną siebie i znającą swoje możliwości, posiada duże ambicje życiowe. Znane Giny to między innymi: Geena Davies – amerykańska aktorka oraz Gina Lollobrigida – włoska artystka, aktorka filmowa.

Nowością pośród młodych rodziców jest również imię Greta – do tej pory raczej niespotykane, w zeszłym roku otrzymały je 23 dziewczynki. Być może wpływ na rosnącą popularność tego imienia miała Greta Thunberg – znana szwedzka aktywistka.

Zobacz również: Imiona żeńskie na F

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Imiona żeńskie na G – Imiona dla dziewczynki na G

 1. Karolina Przybylska Dodane ponad rok temu,

  Siostra mojego taty nazywa się Gertruda- w skrócie Gerda.

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo