Imiona żeńskie na G – Imiona dla dziewczynki na G

Imiona żeńskie na G przyciągają do siebie uwagę coraz więcej młodych mam i tatusiów. Nic dziwnego – istnieje mnóstwo pięknych imion zaczynających się właśnie od literki G. Są to imiona zarówno naszych mam i babć, jak i takie, o których mogliśmy nigdy wcześniej nie usłyszeć. Może to właśnie jedno z nich będzie idealnym imieniem dla twojej córeczki? Koniecznie sprawdź nasze poniższe zestawienie. Być może będzie ono dla Ciebie pomocne

Popularne imiona żeńskie na G

 • Gabriela
 • Gloria
 • Grażyna
 • Genowefa

Imiona żeńskie na G – najczęstszy wybór naszych rodaków

Obecnie bardzo popularnym imieniem w Polsce jest Gabriela. W roku 2019/2020 to zajęło ono 23. miejsce w rankingu popularności imion nadawanych dziewczynkom. Wywodzi się ono z języka hebrajskiego. Jego męski odpowiednik, Gabriel, oznacza wojownika Bożego. Gabrielę można przetłumaczyć więc jako „wojowniczkę Bożą”. W Polsce imię to pojawiło się w XIX wieku.

Gabriela to osoba towarzyska, pogodna, aktywna, zawsze dąży do raz obranego celu. Zdrobnienia od tego imienia to między innymi: Gabi, Gaba, Gabcia, Gabrielka, Gabrielcia, Gabrysia, Gabryś, Gaba, Gabunia, Gabusia. Imieniny Gabrieli przypadają aż dwanaście razy w roku, ale te najbardziej znane są obchodzone 17 października. Zdecydowanie rzadszą odmianą imienia Gabriela jest Gabriella, pisane i wymawiane przez dwa „l”. Taki wariant jednak również funkcjonuje pośród polskich imion.

Imiona żeńskie na G – tradycyjne imię na G

Jednym z najbardziej tradycyjnych damskich imion jest imię Grażyna. Pochodzi ono z języka litewskiego i oznacza „piękna”. Imię to zostało wymyślone przez Adama Mickiewicza na potrzebę jego poematu, który został napisany w 1823 roku. Nic dziwnego więc, że imię o tak nietypowej historii przypodobało się Polakom.

Niestety, obecnie imię Grażyna nie ma już swojej dawnej popularności. W 2020 roku zostało nim nazwanych jedynie pięć dziewczynek, w 2019 – dziesięć. Nie oznacza to jednak, że i ty, przyszły rodzicu, musisz z niego rezygnować, jeśli uważasz je za ładne i interesujące! Zdrobnienia od imienia Grażyna to: Grażka, Grażeczka, Grażynka, Grażuś, Gaja, Gagusia.

Znanym i popularnym polskim imieniem rozpoczynającym się na literę G jest, oczywiście, Genowefa. Ma ono dość skomplikowane pochodzenie: romańsko-celtycko-germańskie. Najprawdopodobniej oznaczało ono kobietę szlachetnego pochodzenia albo córkę nieba. Genowefa obchodzi imieniny dwa razy w roku: 3 stycznia i 9 listopada. Zazwyczaj na kobietę o imieniu Genowefa mówimy Gienia, istnieje jednak wiele innych zdrobnień od tego imienia, między innymi: Gefa, Genka, Gafa, Genowefka, Gieniusia, Gienka, Gesia, Giania.

Nietypowe imiona dla dziewczynek na G

Dość nietypowe, a zarazem oryginalne jest imię Gracja. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza wdzięk, powab – czyli wszystko to, o czym myślimy, gdy widzimy lub słyszymy słowo „gracja”. Według znaczenia astrologicznego Gracja to osoba bardzo kobieca, która uwielbia pomagać ludziom. Obchodzi ona imieniny w dniach 1 i 13 czerwca oraz 18 grudnia. Zdrobnienia od Gracji to: Gracek, Gracjanka, Gracusia, Gracuś, Gracyś, Graca. Znane Gracje to między innymi Grace Kelly, księżna Monako i aktorka czy Grace Mitchell, amerykańska piosenkarka.

Grace to nic innego, jak anglojęzyczna wersja imienia Gracja. Zdarza się, że nadaje się to imię w takiej formie także w naszym kraju. W ubiegłym roku zostały tak nazwane dwie dziewczynki.

Do Gracji zarówno brzmieniowo, jak i etymologicznie podobne jest imię Gracjana. Pochodzi ono od męskiego imienia Gracjan, które to zostało stworzone od słowa gratia, czyli: łaska, usłużność, uczynność, wdzięk. Gracjana obchodzi swoje imieniny 23 października. Najpopularniejszymi zdrobnieniami od tego imienia są: Gracjanka, Gracja, Gracjella, Gracjusia, Gracjunia, Gracjuszka, Grasia, Gracia, Jana, Janka.

Imiona damskie na G

Kolejnym imieniem z ciekawą etymologią jest Gloria. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza chwałę. Gloria to kobieta lubiąca podziw innych ludzi, jest energiczna i towarzyska. Swoje imieniny obchodzi 13 maja. Jeśli imię Gloria wydaje nam się zbyt poważne, pamiętajmy, że istnieje od niego wiele zdrobnień. Oto niektóre z nich: Glorcia, Gloreczka, Gloris, Glorka, Glora, Glorunia, Glorusia, Gloryjka, Glori.

Imieniem, o którego istnieniu wielu z nas może nawet nie zdawać sobie sprawy, jest Gala. Wywodzi się ono – podobnie jak jego poprzednicy – z łaciny i w swoim pierwotnym znaczeniu stanowiło nazwę etniczną na kobietę galijskiego pochodzenia. Gala swoje imieniny obchodzi 16 października.

Nowoczesne imiona na G

Absolutną nowością jest za to imię Gina. Jest to skrócona forma od Reginy, anglosaskiego imienia o pochodzeniu łacińskim. Gina zazwyczaj jest osobą śmiałą, pewną siebie i znającą swoje możliwości, posiada duże ambicje życiowe. Znane Giny to między innymi: Geena Davies – amerykańska aktorka oraz Gina Lollobrigida – włoska artystka, aktorka filmowa.

Nowością pośród młodych rodziców jest również imię Greta – do tej pory raczej niespotykane, w zeszłym roku otrzymały je 23 dziewczynki. Być może wpływ na rosnącą popularność tego imienia miała Greta Thunberg – znana szwedzka aktywistka.

Zobacz również: Imiona żeńskie na F

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Imiona żeńskie na G – Imiona dla dziewczynki na G

 1. Karolina Przybylska Dodane ponad rok temu,

  Siostra mojego taty nazywa się Gertruda- w skrócie Gerda.

  Suknie Ślubne

  Suknia ślubna

  Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

  Czytaj dalej →
  Fryzury Ślubne

  Fryzura ślubna

  Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

  Czytaj dalej →
  Turystyka

  Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

  Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo