28 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 28 tydzień życia dziecka?

28 tydzień życia dziecka to z jednej strony czas wymagający i trudny, z drugiej – bardzo satysfakcjonujący dla rodziców obserwujących rozwój pociechy. Niemowlę na tym etapie coraz częściej ma swoje zdanie na różne tematy i potrafi zamanifestować niezadowolenie, gdy próbuje się je do czegoś przymusić. Zaskakuje także nowymi, wcześniej nieosiągalnymi umiejętnościami. Opiekunowie powinni mieć oczy dookoła głowy, gdyż malec coraz sprawniej przemieszcza się, pełzając i przygotowując do raczkowania. Każdego dnia dzieje się coś nowego.

28 tydzień życia dziecka – rozwój

Z 28 tygodniem życia niemowlęcia wiąże się bardzo intensywny rozwój fizyczny. Na tym etapie maluch sprawnie przesuwa się po dywanie, stwarzając podwaliny pod przyszłe raczkowanie. Jest też na tyle sprytny, by radzić sobie z łapaniem i trzymaniem różnych rzeczy, nawet gdy są to elementy niewielkie.

Dziecko potrafi pełzać, jednocześnie dzierżąc w dłoni zabawkę lub inny przedmiot. Co ciekawe, do łapania nie używa całej dłoni, jak robiło to wcześniej, ale wykorzystuje kciuk i palec wskazujący. To tak zwany chwyt szczypcowy, dzięki któremu malec staje się coraz bardziej precyzyjny.

28 tygodniowe dziecko potrafi:

  • trzymać kubek bez pomocy,
  • samodzielnie zjadać chrupki lub biszkopty,
  • pić z kubka – niekapka,
  • podnosić z podłogi przedmioty, również te bardzo drobne.

Jeśli rodzice nie zrobili tego wcześniej, to ostatni moment, by zabezpieczyć mieszkanie. Naturalna ciekawość świata i zdobywanie nowych umiejętności naraża dziecko na wypadki. Mały odkrywca nie spocznie nawet na moment. Jeśli położysz go na plecach, a w pobliżu nie będzie żadnej zabawki, zacznie bawić się swoimi stopami.

Omawiany czas sprzyja również rozwojowi psychiczno-emocjonalnemu. Bardzo ciekawym, ale i trudnym dla rodziców zjawiskiem jest rodząca się wola malucha. Coraz częściej ma on swoje zdanie i preferencje. Może na przykład zasygnalizować brak ochoty na dalsze jedzenie. Będzie wtedy zaciskać usta oraz odwracać głowę od łyżeczki czy talerzyka. Jeśli na ręce spróbuje wziąć go ktoś obcy lub nielubiany, również będzie się od tej osoby odpychać. Na widok nieznajomych niemowlę często reaguje płaczem.

28 tygodniowe dziecko bardzo intensywnie rozwija umiejętność mowy. Coraz chętniej komunikuje się i wielokrotnie powtarza znane mu sylaby. Bawi się dźwiękami, modeluje głos, zmienia jego natężenie i wysokość. Czasami z nadmiaru chęci mówienia ślini się, na co wpływ ma również przypadające na ten czas ząbkowanie.

To dobry moment na słynne “a-kuku!”, podczas którego główka malucha lub twarz rodzica zasłaniana jest pieluszką. Dziecko lubi zresztą prowokować różnego rodzaju zabawy. Wyrzuca z wózka przedmioty – nie złośliwie, lecz z ciekawości. Gdy zabawka, tocząc się, zniknie z jego pola widzenia, będzie jej wypatrywać. 28 tygodniowe dziecko chętnie wyraża emocje. Śmieje się i gaworzy, ale i złości, kiedy coś mu się nie udaje.

28 tygodniowe niemowlę

Opisany wyżej intensywny rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka sprawia, że dla rodziców jest to czas pełen wyzwań, ale i satysfakcji z obserwowanych postępów. Warto wspomagać dziecko w odkrywaniu otaczającego świata i pomagać mu w rozumieniu tego, co dzieje się dookoła. Wystarczą proste ćwiczenia i odpowiednio dobrane zabawki, aby stymulować mózg, a jednocześnie przygotowywać niemowlę na kolejne wymagające tygodnie.

28 tygodniowe niemowlę jest stosunkowo komunikatywne, a jego ruchy cechuje zwiększająca się precyzja. Najlepsze aktywności wspierające ten etap to:

  • zabawy z lustrem – postaw dziecko przed jego odbiciem i nazywaj to, co widzi, na przykład części ciała,
  • rozpoznawanie emocji – rób miny i tłumacz dziecku, co wyrażają, używając określeń “jestem smutna”, “jestem wesoła”,
  • podnoszenie drobnych przedmiotów – najbezpieczniej, gdy będzie to jedzenie, które można bez obaw włożyć do buzi,
  • test na prawo-/leworęczność – mimo że dzieci do ukończenia pierwszego roku życia często pozostają oburęczne, warto kłaść przed maluchem zabawki w równej odległości od obu rąk i sprawdzać, którą dłonią wykona gest.

28 tydzień życia dziecka to moment, w którym niemowlę siada, raczkuje i bada świat wokół niego. Interesują je różne przedmioty: chętnie ich dotyka i wkłada do buzi.

Spośród zabawek interesujące będą z pewnością:

  • miękkie książeczki wyposażone w wystające, ruchome elementy,
  • gumowe piłki o różnych fakturach i kolorach,
  • klocki z pianki lub materiału,
  • różnego rodzaju zabawki dźwiękowe.

Wzrastająca sprawność manualna przekłada się na coraz lepsze wyczuwanie odległości przez dziecko. Maluch potrafi chwytać to, co znajduje się w jego zasięgu, a później obraca, ściska i przekłada z ręki do ręki. Intencjonalnie upuszcza też przedmioty i obserwuje jak spadają albo uderza nimi o podłogę lub blat stołu.

Dziecko zaczyna także rozumieć znaczenie słowa “nie”. Na szczęście minie jeszcze trochę czasu, zanim zacznie go używać, pojmuje jednak, na czym polegają zakazy. Nie zawsze jest jeszcze posłuszne i zdarza mu się ignorowanie rodzica, ale warto wykazywać się cierpliwością i konsekwencją w tej kwestii. W ten sposób wyznaczane są granice, które gwarantują dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Niemowlę w 28 tygodniu życia świadomie okazuje również emocje: śmieje się, gdy jest zadowolone, cieszy na widok rodzica albo ulubionej zabawy, chowa, gdy czegoś się wystraszy. Nie lubi rozstań z mamą, zwłaszcza gdy właśnie teraz decyduje się ona wrócić do pracy. Jeśli jednak już wcześniej miało kontakt z innymi opiekunami, będzie łatwiej, gdyż dziecko na tym etapie swojego życia doskonale rozróżnia bliskich i obcych. Na tych drugich może reagować niechęcią lub lękiem. Chętnie zwraca też na siebie uwagę, wydając różne odgłosy i przywołując domowników. Często wyciąga ręce, prosząc o ponoszenie.

28 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Z reguły w 28 tygodniu życia niemowlę znajduje się pomiędzy dwoma bardzo istotnymi skokami rozwojowymi, dlatego też rodzicom powinno być trochę łatwiej. Standardowo na przełomie piątego i szóstego miesiąca, czyli w przedziale pomiędzy 22 a 26 tygodniem, pogodne i lgnące do ludzi maleństwo zaczyna odróżniać obcych od bliskich, co często wzbudza w nim nieufność i skrajne reakcje. Taka sytuacja najczęściej utrzymuje się w 28 tygodniu, sprawiając, że malec nadal reaguje radością i uśmiechem na osoby mu znane oraz płaczem i niepokojem na tych, którzy są nowi lub z którymi nie ma częstego kontaktu.

W 28 tygodniu życia dziecka nierzadko pojawia się lęk separacyjny, szczególnie jeśli wcześniej nie miało ono kontaktu z opiekunami innymi niż rodzice. W przypadku gdy mama wróciła do pracy wcześniej, a maluchowi nie jest obca instytucja niani czy żłobka, powinno być łatwiej. Jeśli jednak rozstanie wypada dopiero teraz, nie ma powodu do niepokoju. Obawy dziecka są całkowicie naturalną sytuacją i z czasem przeminą.

U dzieci rozwijających się szybciej, mogą pojawić się pierwsze symptomy szóstego skoku rozwojowego, który z reguły przypada na okolice ósmego miesiąca życia (około 33 tygodnia). To ważny moment z punktu widzenia rozwoju inteligencji. Niemowlę zaczyna zdawać sobie sprawę z istniejącego porządku otoczenia oraz następstw przyczynowo-skutkowych. Widzi w przedmiotach, ludziach, dźwiękach, zapachach pewne prawidłowości oraz podobieństwa. Zaczyna je dzięki temu klasyfikować. Właśnie od tej chwili pod słowem “pies” nie ukrywa się już tylko domowy pupil, ale każde zwierzątko, które wykazuje z nim pewne cechy wspólne.

Zauważyć można również, że maluch coraz częściej sam inicjuje proste zabawy, zaczepiając domowników. Wyraża swój nastrój i emocje wydając dźwięki i gestykulując. Jeśli mama albo tata są zajęci czymś bardziej niż nim albo uwaga ludzi koncentruje się na czymś innym, okaże zazdrość.

28 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

28 tydzień życia dziecka jest przełomowy z wielu względów. Maluch kończy właśnie siódmy miesiąc swojego życia i rozpoczyna ósmy.

28 tydzień życia dziecka – waga

Przeciętne dziecko w 28 tygodniu życia waży około 8 kilogramów. Jest to jednak informacja bardzo ogólna, ponieważ wszystko zależy od wyniku pomiaru przeprowadzonego po narodzinach. Przyjmuje się, że na początku ósmego miesiąca życia dziecko powinno podwoić swoją wagę urodzeniową i dodatkowo przybrać jeszcze około 1 – 1,5 kilograma.

Oznacza to, że jeśli dziecko po narodzeniu ważyło 3,5 kilograma, w ósmym miesiącu powinno przybrać do 8 – 8,5 kilograma. W przypadku wątpliwości warto weryfikować rozwój fizyczny dziecka za pomocą siatek centylowych.

28 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

28 tygodniowe niemowlę nadal domaga się przede wszystkim mleka, nie powinno jednak stanowić ono wyłącznego pokarmu. Jeśli dziecko karmione jest piersią, należy kontynuować karmienie na żądanie, a pokarmy stałe podawać jako dodatki, ale nie zamienniki. Na podobnej zasadzie można serwować niemowlęciu mleko modyfikowane, które również trzeba uzupełniać. Optymalne są trzy – cztery stałe posiłki dziennie, w sumie jednak – licząc karmienia mleczne i jedzenie stałe – nie powinno się przekraczać sześciu, aby nie obciążać układu pokarmowego.

Nowe produkty do diety wprowadzać należy stopniowo. Najlepiej zacząć od warzyw, później dodając do nich owoce oraz mięso. Każdy kolejny produkt występuje solo przez kilka dni, zanim pojawi się kolejny. W ten sposób znacznie łatwiej jest wychwycić ewentualne alergeny.

28 tydzień życia dziecka – ile śpi 28 tygodniowe niemowlę?

28 tygodniowe dziecko poświęca na sen około 14 godzin na dobę. Z tej puli około 9-10 godzin przypada na noc. Prócz tego w harmonogramie dnia uwzględnić należy przeważnie dwie, około dwugodzinne drzemki: jedną przed południem, drugą popołudniu. U niektórych dzieci można już zrezygnować z jednej drzemki, ale nie jest to normą dla wszystkich.

Sen, podobnie jak cały rozwój niemowlęcia, to sprawa indywidualna. Znaczenie ma, oczywiście, wiek, ale także temperament malucha, dobowy rytm, do którego jest przyzwyczajony i domowe rytuały. Zasadniczo jednak pomiędzy 7 a 9 miesiącem życia drzemki stają się zauważalnie dłuższe i coraz bardziej regularne. Niemowlę przesypia podobny czas w zbliżonych porach dnia i coraz częściej przesypia noce, chyba że przeszkadza mu ząbkowanie.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo