Imiona żeńskie na H – Imiona dla dziewczynki na H

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, a wy dalej nie wiecie, jakie imię dacie swojej córeczce? Staracie się znaleźć coś idealnego, ale jednocześnie nic do was nie przemawia? Taki wybór to stres, przez który musiał przejść właściwie każdy rodzic. Wybór jest duży, czasu niewiele, ale spokojnie – postaramy się podsunąć wam kilka pomysłów. Oto wybrane przez nas najlepsze imiona żeńskie na H – mamy nadzieję, że coś z tej listy pozytywnie was zaskoczy albo przynajmniej zainspiruje do dalszego szukania.

Popularne imiona żeńskie na H

Imiona żeńskie na H – kwiatowe inspiracje

Zacznijmy może od imion, które wywodzą się od… Kwiatów. Każdy zna takie imiona jak Róża czy Lilia. Ale czy wiedzieliście, że swoją córkę możecie nazwać na przykład Hiacynta? Jest to bardzo rzadkie imię, noszone przez zaledwie kilkaset Polek. Wywodzi się ono z języka greckiego. Hiacynta to typ podróżniczki, osoby, która lubi okrywać nieznane. Ciężko jej usiedzieć w miejscu, do tego jest bardzo zdeterminowana. Imieniny Hiacynty przypadają na 30 stycznia i 20 lutego.

Kolejnym „kwiecistym” imieniem jest Hortensja. To imię starorzymskie, którego męskim odpowiednikiem jest Hortensjusz. Nam oczywiście kojarzy się ono z hortensją ogrodową, znaną odmianą kwiatów. Etymologia przyznaje nam tutaj rację – imię pochodzi od łacińskiego słowa hortus, które oznacza „ogród”. Hortensja obchodzi imieniny 11.01. Imię to cechuje osobę miłą, skromną, lubiącą pracę oraz towarzystwo zwierząt.

Ani Hiacynta, ani Hortensja nie są popularnymi imionami w Polsce, dlatego też należy spokojnie przemyśleć ich wybór i zdecydować się na któreś z nich, jeśli pragniemy dla swojego dziecka oryginalnego imienia.

Imiona damskie na H – co wybrać?

Ładnym i interesującym, choć powoli zapominanym imieniem, jest Honorata. Pochodzi ono z łaciny, oznacza: szanowana, czczona. Honorata to osoba zaradna, pełna energii i pasji, potrafi cieszyć się życiem. Jest charyzmatyczna, dobrze czuje się na scenie. Zdrobnienia od tego imienia to między innymi: Honorka, Honoratka, Honorcia. Honoraty obchodzą swoje imieniny dwa razy w styczniu (11 i 16) i raz w lutym (22).

Tradycyjne imiona dla dziewczynek na H

Warto zwrócić uwagę na staromodne, ale coraz bardziej powracające do łask młodych rodziców imię Helena. Przez jakiś czas imię to kojarzyło nam się głównie z naszymi babciami i ciociami, teraz jednak kolejne mamy i tatusiowie decydują się na właśnie takie imię dla swojej córki. Zresztą, nic dziwnego, że uważamy to imię za tradycyjne – w Polsce pojawiło się ono już w 1272 roku!

Helena pochodzi z języka greckiego i oznacza „blask księżyca”. Heleny obchodzą imieniny aż osiem razy w roku, w czasie od marca do listopada. Najpopularniejszym zdrobnieniem od imienia Helena jest Hela. Na Helenę możemy jednak powiedzieć także: Helenka, Helenia, Helunia, Helunia, Helcia, Helka. Najpopularniejsze osoby o tym imieniu to między innymi: święta Helena, święta kościoła katolickiego i prawosławnego oraz Helena Vondrackowa, czeska piosenkarka.

Podobnym, ale jednak innym imieniem jest Halina. Istnieje nawet teoria, że imię Halina powstało z przekształcenia imienia Helena. Halina to kobieta rodzinna i bardzo zaradna życiowo. Swoje imieniny obchodzi latem: 1 lipca i 24 sierpnia.

Najpopularniejsze imię na H

Obecnie najpopularniejszym w Polsce imieniem na literę H jest bez wątpienia Hanna. Na liście top 10 imion 2020 roku Hanna pojawiła się aż na czwartym miejscu. Tylko w tym roku imieniem Hanna zostało nazwanych 3364 noworodków.

Co wiemy o tym imieniu? Hanna to imię pochodzenia hebrajskiego. Wzięło się ono od hebrajskiego słowa channah, czyli: pełna wdzięku, łaski. Jest ono nadawane w Polsce już od XII wieku! To bardzo długo, biorąc pod uwagę, że niektóre znane nam imiona zawitały do naszego kraju nawet dopiero w XIX wieku. Według astrologicznego znaczenia tego imienia, Hanna jest osobą pełną energii, przebojową, stanowczą. Optymistycznie patrzy na świat, łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Najpopularniejszym zdrobnieniem dla Hanny jest oczywiście Hania. Jest ich jednak więcej, na przykład: Hanka, Haneczka, Haniusza, Hanula, Haniusa, Hanuś, Anulka, Anula, Hana.

Znane Hanny to między innymi: Hanna Gronkiewicz-Waltz – była prezydent miasta Warszawy, pisarka i dziennikarka Hanna Krall czy aktorka Hanna Śleszyńska. Istnieje także przysłowie z imieniem Hanna: „Hanna lubi czytać baśnie i gdy może – to czyta właśnie”. To hebrajskie imię jest w Polsce popularne już od kilku lat. Już wcześniej Hanna pojawiała się wysoko w rankingach, jednak zazwyczaj na 5., 6. miejscu. W tym roku osiągnęła swój rekord.

Imiona na H – inne propozycje

Inne imiona żeńskie na H to między innymi:

 • Henryka – imię pochodzenia łacińskiego, oznacza władczynię domu;
 • Hermenegilda – w języku starogermańskim oznaczało „pełne poświęcenie”;
 • Hermina – żeński odpowiednik imienia Herman, które z kolei oznacza „wojownik”;
 • Hildegarda – imię pochodzenia germańskiego. Oznacza „tą, która chroni przed wojną”;
 • Honoryna – imię łacińskie, żeński odpowiednik imienia Honoryn.

Zobacz również: Imiona żeńskie na G

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Imiona żeńskie na H – Imiona dla dziewczynki na H

 1. Karolina Przybylska Dodane ponad rok temu,

  Moja mama nazywa się Hiacynta.

  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo