Imię Hanna [pochodzenie, znaczenie i cechy charakteru]

Hanna to imię żeńskie, które pochodzi od imienia Anna i ma swoje korzenie w języku hebrajskim. Z hebrajskiego tłumaczy się je jako „pełna wdzięku, pasji”. Kiedy należy składać Hannie życzenia imieninowe i jakie cechy charakteru są przypisywane kobietom noszącym to imię?

Hanna – znaczenie imienia

Imię Hanna pochodzi z języka hebrajskiego, a dokładniej od słowa Chana, które oznacza „wdzięk, łaska”. W związku z tym, imię Hanna tłumaczy się jako „pełna wdzięku, łaski”.

Zobacz też;

Cechy charakteru kobiet noszących imię Hanna

Hanna jest kobietą niezwykle szlachetną, łagodną i delikatną. Potrafi cieszyć się chwilą, nie zamartwia się i umie brać z życia to co najlepsze. Jest pomocna, empatyczna, stara się pomóc wszystkim, którzy potrzebują jej wsparcia. Cechuje ją ostrożność w podejmowaniu decyzji, uczuciowość i wrażliwość. Wie, czego chce w życiu i potrafi czerpać z niego radość.

Dla przyjaciół Hanna jest bardzo pomocna, zawsze jest gotowa wesprzeć albo udzielić dobrej rady, za co cenią ją wszyscy znajomi. Dzieli się z przyjaciółmi zarówno radościami, jak i smutkami. Na spotkaniach Hanna wykazuje się dużym taktem i subtelnością. Nigdy nikogo celowo nie urazi. Znajomi darzą Hannę dużą sympatią, ponieważ kobieta jest zawsze dobrze nastawiona i można na niej polegać. Niestety Hanna jest również bardzo ufna i zbyt szybko darzy zaufaniem nowo poznane osoby. Wprawdzie jest ostrożna w podejmowaniu decyzji i nigdy nie robi nic pochopnie, ale zazwyczaj nie podejrzewa innych ludzi o złe intencje, przez co łatwą ją oszukać. Hanna chętnie zawiera nowe znajomości, jest otwarta.

Zobacz też:

Hanna jest świetną organizatorką, doskonale potrafi rozplanować czas w taki sposób, żeby wykonać wszystkie zadania i mieć chwilę wolną na odpoczynek albo realizację własnych pasji. Nie lubi tracić czasu, woli konstruktywne działanie zamiast czczych dyskusji nieprzynoszących efektów. Nie znosi bezczynności.

W pracy jest stanowcza i przebojowa, dlatego dobrze sprawdzi się na kierowniczym stanowisku. Potrafi zarządzać zespołem i organizować pracę innych ludzi. Ma talent do wyznaczania celów i sprawiania, że inni ludzie podążają za nią. Hanna nie boi się niepowodzeń, a wszelkie trudne sytuacje zamiast ją zniechęcać, jeszcze bardziej motywują ją do działania. Jest odporna psychicznie, dobrze znosi konstruktywną krytykę. Ma bardzo silną osobowość, jest wytrzymała i odporna. Dba o swój rozwój: lubi  podnosić swoje kwalifikacje i doskonalić umiejętności.

Najlepsze zawody dla Hanny to nauczycielka, pielęgniarka, przedszkolanka, lekarka, a także rzemieślniczka.

Mimo, że Hanna lubi odnosić sukcesy na polu zawodowym, jest bardzo rodzinna i gotowa zrezygnować ze swoich planów zawodowych na rzecz bliskich. Członkowie rodziny są przez nią stawiani na pierwszym miejscu. Potrafi pogodzić rodzinę i pracę, a jeżeli plany rodzinne tego wymagają, nie zawaha się odłożyć planów zawodowych na późniejszy czas.

Dla swojego życiowego partnera Hanna jest ciepła, oddana i czuła. Kocha bezgranicznie, ale nie zgodzi się na to, aby jej dobroć była wykorzystywana. Jest wierna, brzydzi się zdradą i nieszczerością. W związku jest cierpliwa. Nie użala się nad sobą. Lubi, gdy w jej domu panuje spokój, ciepło i miłość. Z reguły jest łagodna, ale potrafi być niebezpieczna, gdy ktoś zagrozi szczęściu jej rodziny. Jest domatorką dbającą o rodzinę i nie zawaha się bronić swojego spokoju. W większości sytuacji nie rozwiązuje problemów kłótniami, tylko konstruktywną dyskusją albo łagodną rozmową.

Hanna – imieniny

Hanna imieniny obchodzi wielokrotnie w ciągu roku. Daty imienin Hanny to:

  • 5 i 29 stycznia,
  • 9 czerwca,
  • 16 i 26 lipca 6 i 18 października.

Według niektórych źródeł imieniny Hanny przypadają również na wszystkie dni, w których swoje święto obchodzi Anna, czyli 10 stycznia, 27 lutego, 7, 9 i 23 czerwca, 15 i 26 lipca oraz 1 września. Oprócz tego, niektóre kalendarze dodatkowo podają daty takie jak 5 i 12 stycznia oraz 18 października. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Hanny jest 26 lipca.

Zdrobnienia imienia Hanna

Imię Hanna ma wiele zdrobnień w języku staropolskim. Te zdrobnienia to między innymi Hannula, Hanczka, Hannusza, Hanszka, Hanuchna, Hanula, Hańka, Hanuszka, Hanuszka, Janka, Nuchna czy Nutka. Obecnie zdrobnienia te są rzadko używane. Najbardziej popularne zdrobnienia imienia Hanna to Haneczka, Hania, Hanka, Hanusia oraz Hanuś. W stosunku do Hanny często używane są również zdrobnienia Anulka czy Anula.

Pochodzenie imienia Hanna

Imię Hanna ma pochodzenie hebrajskie. W Polsce po raz pierwszy imię to pojawiło się na początku XIV wieku. Wcześniej notowane było imię Anna, od którego wywodzi się imię Hanna. „H” prawdopodobnie ma związek z wpływami języka niemieckiego albo stanowi po prostu przydech przed samogłoską. Obecnie obydwa imiona są uznawane jako osobne.

Patronką Hanny jest błogosławiona Hanna Chrzanowska. Przyszła ona na świat w 1902 roku w Warszawie jako córka szlachciców herbu Korab. W młodości Hannie niczego nie brakowało, żyła w dostatku w okazałej rezydencji. Jej rodzina od zawsze była bogobojna, pomocna i chętnie wspomagała ludzi potrzebujących. Gdy Hanna miała 8 lat zamieszkała w Krakowie i rozpoczęła naukę w renomowanej szkole. Dobrze się uczyła, była pracowita i ambitna. Po ukończeniu nauki odbyła kursy pielęgniarskie i w 1920 roku zaczęła pracę w Klinice Chirurgicznej. Jednocześnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie nauki doznała urazu dłoni, w związku z czym musiała przejść operację, po której nie mogła uczyć się ani pracować. Po wyleczeniu kontynuowała naukę w Warszawskiej Szkole Pielęgniarskiej. Następnie uczyła się w Paryżu i w Belgii, a po powrocie do Polski angażowała się w edukowanie kolejnych pokoleń pielęgniarek. Po wybuchu II Wojny Światowej Hanna rozpoczęła działalność charytatywną. W czasie wojny udzielała pomocy więźniom, uchodźcom i osobom przesiedlonym, zaś po jej zakończeniu Hanna wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wciąż uczyła się w zakresie pielęgniarstwa. Gdy wróciła do Polski prowadziła kursy dla pielęgniarek, pisała książki oraz publikacje o tematyce pielęgniarskiej. Przez całe życie bardzo dużo się modliła, regularnie odwiedzała Częstochowę i była pomocna względem potrzebujących. Zmarła na raka w 1973 roku. Została beatyfikowana w 2017 roku przez papieża Franciszka.

Znane osoby o imieniu Hanna

Imię Hanna noszą takie znane osoby jak:

  • Hanna Bakuła – polska scenografka, malarka,
  • Hanna Banaszak – polska piosenkarka,
  • Hanka Bielicka – polska aktorka, artystka kabaretowa,
  • Hannah England – brytyjska lekkoatletka,
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz – polska polityk,
  • Hanna Gucwińska – zootechnik, była kierownik Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu,
  • Hanna Krall – polska pisarka, dziennikarka,
  • Hanna Lis – polska dziennikarka telewizyjna,
  • Hanka Ordonówna – polska piosenkarka i aktorka,
  • Hanna Ożogowska – polska pisarka,
  • Hanna Reitsch – niemiecka pilot samolotowy,
  • Hanna Śleszyńska – polska aktorka,
  • Hanna Suchocka – polska polityk, była premier i minister.

Imię Hanna jakiś czas temu straciło na popularności, przez co nie było tak chętnie nadawane rodzącym się dziewczynkom. Stopniowo moda na to imię wraca. W 2017 roku imię Hanna było na szóstym miejscu najczęściej nadawanych imion żeńskich.

Z imieniem Hanna związane są przysłowia i powiedzenia:

  • Za kuligiem ruszyła Hanna, w pierzynie się skończyła sanna.
  • On chce Hanę, a nie ścianę.
  • Hankam ci ja Matyjaszu, Hanka, a tyś mniemał, że wojewodzianka.
  • Hania lubi czytać baśnie i gdy może – to czyta właśnie.

Imię Hanna po angielsku

Imię Hanna brzmi podobnie w różnych językach. W języku angielskim Hanna to Hannah. Tak samo imię to zapisuje się w języku niemieckim. W języku włoskim oraz francuskim Hanna zapisywane jest tak samo jak po polsku, natomiast w językach hiszpańskim oraz portugalskim imię to pisze się jako Hana.

Zobacz też;

[autor rysunku: Maciej Maćkowiak]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo