Wysypka wokół ust u dziecka

Wysypka wokół ust u dziecka to problem natury zarówno zdrowotnej, jak i estetycznej. O ile pojedyncze krostki na dziecięcej buzi rzadko budzą nasze zaniepokojenie, o tyle ich zwiększona ilość stanowi już dla wielu rodziców sygnał alarmowy. Jakie są przyczyny wystąpienia takiej wysypki oraz jakimi metodami z nią walczyć?

Krostki wokół ust u dziecka

Jedna czy dwie krostki na buzi naszego malucha to zjawisko uznawane powszechnie za normalne – ot, zwyczajny problem skórny, który z pewnością ustąpi samoistnie po kilku dniach. Gorzej, jeśli krostek pojawiło się całkiem sporo, powodując u dziecka dyskomfort i nadając jego twarzy wyjątkowo niezdrowego wyglądu. Każdy rozsądny rodzic zacznie sobie w tym momencie zadawać pytanie, z czego wynikają te zmiany, oraz co z nimi zrobić.

Dobra wiadomość jest taka, że pojawienie się krostek na buzi kilkulatka rzadko wynika z poważniejszych schorzeń. Wypryski mogą natomiast dawać dolegliwości bólowe, skłaniające maluszka do płaczu i marudzenia.

Wysypka wokół ust u dzieci: przyczyny

Wysypka przy ustach u dziecka bywa powodowana rozmaitymi czynnikami. Ostatecznej odpowiedzi co do jej natury potrafi często udzielić wyłącznie lekarz dermatolog. Istnieje jednak kilka przyczyn na tyle powszechnych, że warto je brać pod uwagę, obserwując na twarzy małego dziecka jakiekolwiek zmiany skórne.

Ząbkowanie

Pierwszą możliwość stanowi wysypka wokół ust u dziecka towarzysząca ząbkowaniu. Jej wystąpienie wynika ze zwiększonej ilości śliny, która działa drażniąco na skórę malucha. Warto również zauważyć, że wysypka tego rodzaju potrafi objąć nie tylko buzię, lecz zarazem szyję i klatkę piersiową. Nie pojawia się natomiast na ramionach albo plecach. Jeżeli więc odkryjemy krostki na całym ciele kilkulatka, z pewnością nie będą one miały związku z ząbkowaniem.

Opryszczka wargowa

Druga popularna przyczyna to opryszczka wargowa, wywoływana przez wirusa HSV1. Ma ona tendencję do częstego nawracania, co czyni ją schorzeniem wyjątkowo uciążliwym. Dla osób dorosłych wirus opryszki nie jest groźny; w przypadku małych dzieci może on z kolei stanowić realne zagrożenie. Nie powinien być zatem bagatelizowany.

Zapalenie okołoustne albo wyprysk kontaktowy

Wysypka wokół ust u dziecka może też oznaczać zapalenie okołoustne albo tzw. wyprysk kontaktowy – dolegliwości wywoływane np. przez kontakt dziecięcej skóry z brudnymi zabawkami czy smoczkiem. Wszystkie te schorzenia są do siebie dosyć podobne, dając efekt w postaci nieestetycznych zmian na skórze.

Rodzaje krostek wokół ust u dziecka (białe; czerwone; ropne)

Czerwone krostki na buzi maluszka oznaczają najczęściej stan zapalny. Mogą wyskakiwać pojedynczo albo w sposób mnogi, tworząc na skórze budzące niepokój łuny.

Ropne wypryski na wardze często można utożsamić z opryszczką. Ich obecność jest męcząca, jednak po kilku dniach pękają, uwalniając kleistą wydzielinę.

Białe krostki okazują się stosunkowo najmniej problematyczne, nie powodując zazwyczaj bólu. Mogą co najwyżej sprawiać problemy estetyczne.

Krostki wokół ust u dziecka: czym smarować

Zanim zasięgniemy porady lekarskiej, warto łagodzić zmienioną skórę za pomocą dostępnych w aptekach preparatów przeciwhistaminowych. Odwiedziwszy specjalistę, będziemy zaś wiedzieli, po jakim środku najłatwiej zejdzie wysypka wokół ust u dziecka.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Krostki na siusiaku u dziecka

Wysypki u małych dzieci występują dosyć często. Mogą mieć różne przyczyny, a ich pojawienie się zawsze budzi niepokój u rodziców. Zdarza się, że u małych chłopców występują wysypki w okolicach genitaliów....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Plamy i krostki na języku u dziecka

Czerwone kropki na języku, plamki krostki. Co mogą powiedzieć o stanie zdrowia malucha? Przyglądamy się najczęściej występującym nieprawidłowościom dotyczących języka dziecka. Pokaż język, a dowiem się, co ci dolega! Lekarze...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Zapalenie jamy ustnej u dzieci

Zapalenie jamy ustnej u dzieci to jedna z tych chorób, z którymi jako rodzice zmierzymy się niemal na pewno. Występuje ona u większości maluchów, jednak mimo to nie należy jej...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Zakupy

Chusta do noszenia dziecka

Chusty do noszenia dziecka stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem. To modny – i na pierwszy rzut oka dosyć świeży zwyczaj – a wcale nie jest nowoczesnym wymysłem. Z...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general