Imiona żeńskie na L – Imiona dla dziewczynki na L

Wybór imienia dla dziecka to stres, z którym mierzy się większość przyszłych rodziców. Choć wybór jest duży, mamy to do siebie, że często jesteśmy wybredni, albo, wręcz przeciwnie, podoba nam się tak wiele imion, że nie wiemy już, które wybrać. Rozważając wszystkie opcje, zobaczmy jak prezentują się imiona żeńskie na L. Kto wie, może to właśnie wśród nich kryje się idealne imię dla twojego dziecka?

Popularne imiona żeńskie na L

 • Luiza
 • Laura
 • Lilia
 • Lena
 • Lidia
 • Lucyna

Imiona żeńskie na L – najpopularniejsze w tym roku

Pośród wszystkich żeńskich imion na literę L, jedno z nich szczególnie przypodobało się tym, którzy w ciągu ostatniego roku zostali rodzicami. Mowa tutaj oczywiście o Lenie. To imię zajęło szóste miejsce wśród najczęściej wybieranych dla dziewczynek. Na przestrzeni roku otrzymało je 2633 noworodków. Co ciekawe, imię Lena powstało ze skrócenia innych imion żeńskich zakończonych na „-lena”, takich jak Helena lub Magdalena. W Polsce nadawane jest ono już od początku XIV wieku.

Według znaczenia astrologicznego, imię Lena cechuje osobę bardzo aktywną, ciekawą świata, lubianą, będącą duszą towarzystwa. Jest ona urodzoną liderką. Jej szczęśliwa liczba to 5, szczęśliwe kamienie to szmaragd i topaz, pomyślne miesiące to kwiecień i lipiec, a w tygodniu Lenie sprzyjać będą piątek i niedziela. Imieniny przypadają na 21 lutego, 21 maja, 22 lipca, 18 sierpnia, 26 i 28 września oraz 10 listopada, jednak te najbardziej popularne są obchodzone 5 lipca. Na małą dziewczynkę o imieniu Lena możemy powiedzieć: Lenka, Lenia, Lenusia, Lencia, Lenuś. Sławne Leny to na przykład amerykańska aktorka, pisarka i scenarzystka Lena Dunham, polska aktorka i reżyserka Lena Szurmiej, szwedzka piosenkarka Lena Philipsson. Istnieje także przysłowie związane z tym imieniem: „trudno dojść do Leny, nie ma na nią ceny”.

Dopuszczalne w Polsce jest nazwanie córki także: Lenka. W ubiegłym roku otrzymały je dwie dziewczynki.

Imiona damskie na L – inspiracja z zagranicy i z popkultury

Dość trudno o typowo tradycyjne, polskie imię zaczynające się od dwunastej litery alfabetu. Oznacza to jednak, że mamy tutaj większy wybór wśród imion nieco bardziej nietypowych, często inspirowanych zagranicznymi imionami bądź popkulturą.

Takim imieniem jest na przykład Layla. Choć jest ono typowe dla krajów anglojęzycznych, zostało rozpowszechnione także w Polsce, głównie dzięki kultowej piosence o tym tytule napisanej przez Erica Claptona i Jima Gordona, wykonywanej przez zespół Derek and The Dominos. Istnieje również wersja tego imienia pisana przez „i” – Laila, a także wersja całkowicie spolszczona – Lejla.

Każdy z nas zna też klasyczne w Polsce imię, jakim jest Lucyna. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza „niosąca światło”. Nadawane jest ono w naszym kraju od XVIII wieku. Lucyna to osoba wesoła, towarzyska, lubiana, łatwo nawiązująca kontakty i przyjaźnie, chętnie pomaga ludziom w potrzebie. Imieniny obchodzi 30 czerwca oraz 17 i 26 października. Kobiety o imieniu Lucyna nazywamy zdrobniale Lucynkami, Lucusiami, Lusiami. Niektórzy jednak wybierają bardziej egzotyczną i nowoczesną formę tego imienia – Lucy. W przeciągu ostatnich trzech lat imię to otrzymało ponad trzydzieści dziewczynek.

Imiona dla dziewczynki na L – literackie propozycje

Coraz częściej rodzice decydują się też na imię Luna. Nie jest to nowe imię – pojawiło się ono już w mitologii rzymskiej. Nabrało ono jednak popularności dzięki fikcyjnej postaci Lunie Lovegood, drugoplanowej bohaterce w serii książek o Harrym Potterze.

To jednak nie koniec inspiracji, jakie możemy czerpać z literatury. Kto z nas czytał w szkole „Cierpienia młodego Wertera”, pamięta zapewne, że jego ukochana miała na imię Lotta. Jest to imię pochodzenia fińskiego i jest ono tamtejszym odpowiednikiem dla naszej Karoliny.

Według astrologii Lotta to osoba spokojna, wrażliwa, lubiąca aktywnie spędzać czas. Jej szczęśliwą liczbą jest 5. Na małą Lottę możemy powiedzieć: Lotka, Lotuś, Locia.

Imię na L inspirowane florą

Nierzadko imiona, szczególnie te żeńskie, odnoszą się do świata flory. Nie inaczej jest z imionami na literę L. Weźmy na przykład Lukrecję. Co prawda oryginalnie imię to wzięło się od nazwiska rzymskiego rodu Lukrecjuszów. Obecnie jednak kojarzy nam się z lukrecją – rośliną. Lukrecja to osoba wrażliwa, troskliwa, z bardzo silną intuicją. Swoje imieniny obchodzi 7 czerwca, 11 sierpnia, 23 listopada. Zdrobnienia od tego imienia to na przykład Lukrecyjka, Lusia, Krecja, Krenia, Kresia.

Innym takim przykładem jest oczywiście piękne, klasyczne imię Lilia. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza po prostu… Kwiat lilii. Liczbą szczęśliwą dla kobiety o tym imieniu będzie 7, jej szczęśliwe kamienie to koral i tygrysie oko, pomyślne miesiące to marzec i grudzień, a pomyślny dzień tygodnia przypada na czwartek. Lilia będzie świętować imieniny 27 lipca. Pieszczotliwie powiemy na nią: Lila, Lili, Lilijka, Lilka. Od tego imiona powstały także dwa inne imiona żeńskie: Liliana i Lilianna.

Imiona na L

Inne damskie imiona rozpoczynające się na literę L to na przykład:

 • Laura
 • Leokadia
 • Lidia
 • Lila
 • Lubomira
 • Luiza

Zobacz również: Imiona żeńskie na K

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo