34 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 8 miesiąc życia dziecka?

Jak wygląda 34 tydzień życia dziecka? Co potrafi 34 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 34 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 34 tygodniowe niemowlę? 34 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

34 tydzień życia dziecka – rozwój 8 miesięcznego dziecka

Dziecko w trzydziestym czwartym tygodniu swojego życia może zwykle poszczycić się już swoim pierwszym ząbkiem. Jednak ząbkowanie to długi proces, który u każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny, dlatego jeśli twój bobas nie ma jeszcze ani jednego mleczaka, nie martw się na zapas.

Co potrafi 8 miesięczne dziecko?

  • potrafi rozpoznawać różne przedmioty za pomocą takich zmysłów jak wzrok i dotyk
  • próbuje rozbierać lub rozkładać swoje zabawki lub inne interesujące przedmioty
  • sprawnie obraca zabawkami w rączkach i wnikliwie je obserwuje
  • lubi potrząsać różnymi obiektami, rzucać nimi i je podnosić

34 tydzień życia dziecka – szczepienia

Połowa ósmego miesiąca to etap, w którym dziecko powinno mieć już za sobą wszystkie obowiązkowe szczepienia przeznaczone na pierwszy rok życia. Kalendarz szczepień oparty na komunikacie wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020 mówi, że na przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy życia dziecka należy wykonać następujące obowiązkowe szczepienia ochronne:

  • Pierwsze doby po urodzeniu: sczepienie przeciwko gruźlicy (TBC) i szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).
  • Czwarty miesiąc życia dziecka: szczepienie przeciwko pneumokokom, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib), szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa), szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV).
  • Piąty – szósty miesiąc życia dziecka: szczepienie przeciwko pneumokokom, szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu B (Hib), szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa), szczepienie przeciwko poliomyelitis (IPV).
  • Siódmy miesiąc życia dziecka: kolejna dawka szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B)

Ministerstwo Zdrowia informuje, że przed ukończeniem pierwszego roku życia warto poddać dziecko również dodatkowym, płatnym szczepieniom ochronnym takim jak szczepienie przeciwko meningokokom, szczepienie przeciwko rotawirusom.

34 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Trzydziesty czwarty tydzień życia to czas, w którym dziecko ma za sobą już pięć skoków rozwojowych i przed ukończeniem pierwszego roku życia zetknie się jeszcze z dwoma kolejnymi – między trzydziestym szóstym a czterdziestym tygodniem życia oraz między czterdziestym pierwszym a czterdziestym szóstym tygodniem życia. Warto pamiętać o tym, że w przypadku wcześniaków czas skoku rozwojowego określamy na podstawie terminu spodziewanego porodu, a nie opierając się na rzeczywistej dacie urodzenia – jest to tak zwany wiek korygowany.

Czym jest właściwie skok rozwojowy?

Autorem pierwszej definicji jest Frans Plooij. Wskazał on, że jest to moment w rozwoju umysłowym dziecka, w trakcie którego jego mózg wykształca nowe liczne połączenia neuronalne, dzięki którym zmienia się jego sposób postrzegania świata, ponieważ jego układ nerwowy dostaje informacje, których dotychczas nie potrafił i nie był w stanie przetworzyć. Skoki rozwojowe u niemowlaka są powszechnie uznawane za dowód prawidłowego rozwoju jego układu nerwowego.

Jakie symptomy świadczą o tym, że twoje dziecko przechodzi właśnie przez skok rozwojowy?

Takie jak na przykład:

  • utrudnione zasypianie
  • niespokojny sen i częste wybudzanie
  • silna potrzeba bliskości i nieustannego kontaktu fizycznego z mamą
  • płacz częstszy niż zwykle
  • zwiększona intensywność odbierania bodźców z otoczenia
  • znacznie obniżony apetyt
  • apatia
  • ciągłe rozdrażnienie i niezadowolenie

Warto dodać, że nie wszystkie dzieci odczuwają swoje kolejne skoki rozwojowe w takim samym stopniu. U niektórych niemowląt rozwój może przebiegać w sposób płynny, a co za tym idzie, takie dzieci stopniowo i harmonijne nabywają nowe cechy i umiejętności. Inne natomiast mogą zyskiwać je niemal z godziny na godzinę i to właśnie one w znacznie bardziej intensywny sposób odczuwają te zmiany. Dla takich dzieci zmiany są znacznie trudniejsze do przetworzenia i zaakceptowania, ponieważ układ nerwowy takich maluchów jest jeszcze niedojrzały.

34 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Trzydziesty czwarty tydzień stanowi połowę ósmego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już siedem i pół miesiąca.

34 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Niemowlę w ósmym miesiącu życia zyskuje przeciętnie od 0,25 do 0,5 centymetra wzrostu w ciągu każdego kolejnego tygodnia, natomiast jego tempo przybierania na wadze wynosi przeciętnie od 12 do 13 gramów na dobę, od 84 do 91 gramów tygodniowo i od 340 do 400 gramów miesięcznie.
W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary trzydziestoczterotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary siedmiomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 8,0 kg
  • wzrost: 68 cm

Przeciętne wymiary siedmiomiesięcznego chłopca:

  • waga: 8,4 kg
  • wzrost: 72 cm

Dla przedstawionych wartości można zastosować odchylenie wynoszące +/- 5 cm oraz +/- 1,5 kg.

Zgodnie z obowiązującymi normami waga dziecka w ósmym miesiącu życia powinna wynosić przynajmniej 2,5 razy więcej niż waga w dniu narodzin, a trzykrotnie więcej w momencie ukończenia pierwszego roku życia. Są to jednak wartości uśrednione i wynikają z pomiarów statystycznych.

Warto pamiętać o tym, że pomiar masy ciała dziecka w domu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ maluch jest bardzo ruchliwy, a używany sprzęt jest często zbyt niedokładny i nieczuły na to, aby przy kilkukilogramowej masie ciała wyłapać wszystkie różnice. Z tego powodu wagę dziecka najlepiej sprawdzać podczas wizyt kontrolnych u pediatry, ponieważ posiada on odpowiedni sprzęt, specjalnie przeznaczony do pomiaru tak małych dzieci. Lekarz zapisuje uzyskany wynik w książeczce zdrowia dziecka i zaznacza parametry na siatce centylowej, dzięki której jest w stanie ocenić czy twój bobas rozwija się w sposób harmonijny i prawidłowy. Najlepiej, żeby parametry takie jak wzrost i waga dziecka oscylowały między dziesiątym a dziewięćdziesiątym centylem. Skrajne wartości – poniżej trzeciego centyla i powyżej dziewięćdziesiątego siódmego centyla, mogą stanowić powód do niepokoju.

Co może być przyczyną niewłaściwego przybierania na wadze przez niemowlę?

Najczęściej spotykane powody to:

Diagnostyka niedoboru wagi u dziecka nie należy do łatwych i zwykle konieczne jest skierowanie dziecka do specjalistycznej poradni gastroenterologicznej. Aby poznać przyczynę nieprawidłowego tempa przybierania na wadze przez dziecko należy wykonać takie badania jak:

  • morfologia z rozmazemjonogram
  • wskaźniki stanu zapalnego
  • poziom żelaza
  • enzymy wątrobowe
  • parametry nerkowe
  • badanie kału na obecność pasożytów
  • przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej
  • przeciwciała przeciwko pasożytom
  • IgE swoiste
  • badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej
  • radiografia klatki piersiowej
  • czasami konieczna jest gastroskopia, kolonoskopia lub konsultacja psychiatryczna

34 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść 34 tygodniowe niemowlę?

Dziecko aż do dziewiątego miesiąca swojego życia powinno spożywać pięć posiłków na dobę, a odstępy między nimi powinny być możliwie wyrównane – zarówno w porach dziennych, jak i nocnych.

Jadłospis trzydziestoczterotygodniowego malucha należy odpowiednio zbilansować, a właściwe proporcje powinny składać się w połowie z produktów bezmlecznych, takich jak na przykład gotowane warzywa, soki i przeciery owocowe, mięso (zwłaszcza cielęcina i drób), ryby i produkty glutenowe, a w połowie wciąż z mleka matki lub mleka modyfikowanego (pojedyncza porcja nie powinna przekraczać 180 ml), przy czym mleko warto podawać popołudniami i podczas nocnych przebudzeń.

Dodatkowo, pamiętaj o tym, aby podawać dziecku również przegotowaną wodę – w tym przypadku nie ma ograniczeń co do ilości.

Jakie symptomy świadczą o tym, że dziecko się najada? Przede wszystkim ośmiomiesięczne niemowlę potrafi już wyrażać własną wolę, a dzięki temu jeśli będzie najedzone, to prawdopodobnie odepchnie twoją pierś lub butelkę z mlekiem.

Inne istotne dowody na to, że twoje dziecko zjada prawidłowe ilości jedzenia to na przykład:

  • prawidłowy rytm wypróżnień i odpowiednia konsystencja stolca
  • prawidłowe oddawanie moczu
  • odporność na choroby
  • poziom aktywności ruchowej
  • prawidłowy rozwój psychosomatyczny
  • masa ciała mieszcząca się w normie

34 tydzień życia dziecka – jak widzi 34 tygodniowe niemowlę?

Niemowlę w trzydziestym czwartym tygodniu swojego życia widzi w sposób porównywalny ze zdolnościami wzrokowymi osoby dorosłej, z tą różnicą, że maluch widzi znacznie mniej wyraźnie. Dostrzega za to już wszystkie kolory, a otoczenie postrzega w sposób przestrzenny i trójwymiarowy. Dzięki temu potrafi celnie określić odległości dzielące różne przedmioty lub dystans dzielący go od innych osób.

Siedmiomiesięczne dziecko potrafi dojrzeć również naprawdę małe szczegóły obserwowanych przedmiotów. Wciąż nie lubi jednak ostrego światła i szybkiej zmienności obrazu, która towarzyszy nam na przykład podczas oglądania telewizji. Tak naprawdę maluch będzie gotowy, aby zasiąść przed ekranem telewizora dopiero za rok, a jego zmysł wzroku pełen rozwój osiągnie dopiero w szóstym roku życia.

8 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 34 tygodniowe dziecko?

Dziecko w ósmym miesiącu życia potrzebuje około 13 godzin snu na dobę. Ilość czasu potrzebna do pełnej regeneracji z każdym mijającym miesiącem ulega zmniejszeniu. Na tym etapie niemowlę lokuje od dwóch do trzech godzin snu w krótkich drzemkach w trakcie dnia, a około 10 godzin przypada na sen nocny.

Trzydziestoczterotygodniowy maluch wciąż jednak nie przesypia całej nocy spokojnym, nieprzerwanym snem – zwykle budzi się na karmienie raz lub dwa razy. W okresie ząbkowania częstotliwość przebudzeń może być jednak zwiększona, ponieważ dziecko w tym czasie odczuwa niemal nieustający ból i dyskomfort.

Dodaj komentarz

Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

1 tydzień życia dziecka

Pierwsze dni noworodka? Zobacz, jak przebiega 1 tydzień życia dziecka. Dowiedz się, ile powinien jeść i spać tygodniowy noworodek. Pierwszy tydzień życia dziecka, a zwłaszcza pierwsza doba noworodka zazwyczaj jest...

Czytaj dalej →
Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

2 tydzień życia dziecka

Jak przebiega 2 tydzień noworodka? Ile pokarmu zjada dwutygodniowe niemowlę i ile potrzebuje snu? Jak widzi 2 tygodniowy noworodek? Poznaj odpowiedzi ekspertów na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące 2 tygodnia...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general