14 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na czternastą rocznicę ślubu

Czas płynie nieubłaganie. To już 14 rocznica ślubu! Nasze własne urodziny czasem mogą nas wprawiać w pewien dyskomfort. Oczywiście, z jednej strony zbieramy życzenia, otrzymujemy prezenty. Dzieci ze swoich urodzin się zawsze beztrosko cieszą. Z wiekiem jednak każda kolejna taka okazja stawia przed nami problem nieuchronnego starzenia się i upływu czasu. Wydaje się, że inaczej jest z rocznicami ślubu. To okazja zawsze radosna – również dlatego, że nieoczywista. Zdecydowanie nie warto więc jej zmarnować.

14 rocznica ślubu — znaczenie

W życiu często jest tak, że nie doceniamy tego, co mamy – wydaje się nam to oczywiste, banalne, przyziemne. Innym za to zazdrościmy, osiągnięcia i dobra innych wydają się nam niezwykle cenne. To oczywiście ludzkie. Przy okazji kolejnej rocznicy, która upływa od zawarcia małżeństwa, warto jednak docenić to, co mamy.

Bardzo wielu ludzi przecież nigdy nie znajduje sobie żony lub męża albo nie jest w stanie stworzyć z drugim człowiekiem podobnie stałego związku. A nam się jednak udało – już kolejny rok! Choć wciąż wydaje się, że ślub nie odbył się aż tak dawno temu, wciąż pamiętacie przecież dobrze te chwile, za Wami już ponad pięć tysięcy dni jako mąż i żona. Upłynęły powoli, jeden za drugim. Każdy z tych dni to jeden więcej powód, by nie zaniedbać tej wyjątkowej okazji.

Za Wami już nie tylko tysiące dni, ale również tysiące wspaniałych chwil spędzonych razem. Wśród nich jest przecież także sam ślub oraz trzynaście poprzednich rocznic. Niezależnie od tego, czy każdą z nich udawało się Wam uroczyście obchodzić, gdy się nad tym zastanowicie, czujecie chyba jasno, że nie warto zaniedbać tej nadchodzącej. W końcu to jedyna taka chwila przez cały długi rok – Wasze “urodziny”. To kolejne ważne ogniwo w długim, pięknym łańcuchu, którzy tworzycie i pielęgnujecie już grubo ponad dekadę. Jesteście to winni nie tylko sobie nawzajem, ale również sobie przeszłym i przyszłym. Tym przeszłym, bo przez te czternaście lat (oraz czas poprzedzający ślub) włożyli mnóstwo wysiłku i ogrom uczucia w budowę Was, będących stale razem i stale się kochających. Tym przyszłym, bo dobrze wiecie, że będzie im łatwiej stale dawać i przyjmować miłość, jeśli dołożycie do skarbca wspólnych wspomnień kolejną piękną kartę. Przy okazji będzie też im – przyszłym Wam – zwyczajnie milej i przyjemniej na świecie.

Czternasta rocznica ślubu — jak się nazywa

Jak już Wam zapewne wiadomo, gdy szczęśliwie spędziliście razem już tak wiele lat, kolejne rocznice zawarcia małżeństwa wiążą się z kolejnymi, coraz bardziej szlachetnymi i często jednocześnie coraz bardziej trwałymi materiałami. Zgodnie z tym podniosłym zwyczajem, który wprowadziła na początku XX wieku amerykańska autorka i eksperta do spraw etykiety Emily Post, uroczysty moment upłynięcia czternastu lat od dnia ślubu nazywamy rocznicą kości słoniowej.

Tak nazywamy materiał z kłów tych majestatycznych zwierząt. Piękno kości słoniowej od starożytności inspirowało pokolenia mężczyzn do polowań na nie i wyrabiania z nich ozdób dla miłych sobie kobiet. Był to jeden z najbardziej poszukiwanych surowców jubilerskich. Wykorzystywano go też na przykład przy budowie klawiszy do pianin czy tworzeniu rzeźb. Z drugiej strony, popularność kości słoniowej doprowadziła do kilkukrotnego zmniejszenia się liczebności słoni w skali świata. Dziś handel nią jest więc generalnie zakazany, choć kłusownicy nadal działają w wielu państwach Afryki.

Prezent na 14 rocznicę ślubu

14 rocznica ślubu – czym obdarować najbliższą sobie osobę w takim momencie? Szczęśliwie oferta rozmaitych specjalizujących się w takich okazjach sklepów jest naprawdę szeroki. Przy takiej okazji jak zwykle sprawdzi się drogi alkohol, zegarek czy biżuteria. Sporą popularnością cieszy się odmalowanie wspólnego obrazu, na którym twarze żony i męża malarz podkłada w dowolne wybrane przez nich otoczenie. Możemy stać się na chwilę królem i królową, arystokratami, odkrywcami, postaciami z mitów, słynnymi artystami – kim tylko zapragniemy, o kim tylko marzymy. Swój wizerunek lub imiona można też śmiało umieścić na innego rodzaju pamiątce – choćby kubku, zestawie noży, tacy śniadaniowej czy komplecie personalizowanych poduszek. Do wyboru, do koloru.

Być może najlepszym prezentem na 14 rocznicę ślubu okaże się wspólny remont? Jeśli chcielibyście coś zmienić w Waszym życiu, ale nie wiecie za bardzo co to jest to idealny pomysł.

Rocznica ślubu o nazwie kości słoniowej — jakie to gody

Wiemy już, że to 14 rocznica ślubu nazywana jest godami kości słoniowej. Właśnie jej jasny, bliski czystej bieli kolor wiążemy z tą okazją. Tradycyjnie każda kolejna rocznica sakramentalnego “tak” posiada również “swój” kamień. Nie inaczej jest tym razem. Okazji czternastu lat od ślubu przypisujemy bowiem jednocześnie szlachetny opal.

Życzenia na 14 rocznicę ślubu

Jak zawsze, miłość warto potwierdzić również słowami. Potrzebuje tego nasza ukochana lub ukochany, potrzebujemy tego również my sami – nawet, jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Z okazji czternastu wiosen jako mąż i żona życzcie sobie wielu, wielu kolejnych rocznic oraz wspólnych radości, wzajemnego podciągania się do góry i stanowienia dla siebie nawzajem pewnego oparcia, a także zdrowia, wzajemnego zaufania oraz odważnego okazywania sobie czułości.

Zobacz rownież: Życzenia dla męża na rocznicę ślubu

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo