Imiona żeńskie na N – Imiona dla dziewczynki na N

Jesteś osobą, która w życiu ceni sobie kreatywność i często szuka oryginalnych rozwiązań – także przy wyborze imienia dla swojego dziecka? W takim razie możesz chcieć przejrzeć listę “Imiona żeńskie na N”, zanim na dobre podejmiesz decyzję o nazwaniu swojej córeczki. Pod tą literą alfabetu mieści się wiele pięknych, a zarazem interesujących i nietuzinkowych imion.

Popularne imiona żeńskie na N

Imiona żeńskie na N – jakie wybrać?

Ciekawym przypadkiem w języku polskim jest imię Nadia. Pochodzi ono z języka rosyjskiego i jest skróconą wersją rosyjskiego imienia Nadieżdża. Choć wcześniej kojarzyło nam się ono z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy, to coraz więcej Nadii rodzi się i mieszka w Polsce.

Nadia to osoba ambitna, inteligentna, niezależna, pewna siebie i energiczna. Jej imieniny przypadają na 15 maja, 1 sierpnia, 30 września. Na małą Nadię powiemy pieszczotliwie: Nadka, Nada, Nadula, Nadulka, Nadunia.

Niewielu z nas zdaje sobie także sprawę z istnienia imienia Nela. Powstało ono z używania skrótu wobec imion Kornelia i Petronela, w Polsce nadawane jest już od XIV wieku. Kobiety o imieniu Nela, według astrologii, są optymistkami, cechują się pozytywnym nastawieniem do świata i chęcią niesienia wszystkim pomocy. Ich szczęśliwa liczba to 5, pomyślne miesiące to kwiecień i lipiec, a pomyślne dni tygodnia – piątek i niedziela. Imieniny Neli obchodzone są trzy razy w roku: 31 marca, 18 sierpnia, 10 listopada. Zdrobnienia od imienia Nela to na przykład: Nel, Nelcia, Nelka, Nelusia, Neluś, Nelunia.

W Polsce bardzo popularna jest Nela Mała Reporterka, autorka książek oraz filmów podróżniczych. Do znanych Nel należą także: kanadyjska piosenkarka Nelly Furtado, polska śpiewaczka Nela Obarska, amerykańska aktorka Nell Hudson.

Imiona damskie na N – kolejne propozycje

Tak, jak w przypadku Nadii, Polacy bardzo polubili jeszcze inne damskie imię pochodzenia rosyjskiego – Natasza. Jest to po prostu rosyjska wersja imienia Natalia. Natasza ma cechować osobę zaradną, rodzinną, pełną wdzięku i uroku. Jej szczęśliwa liczba to 1, szczęśliwe miesiące to marzec, sierpień i listopad, a dni tygodnia – wtorek i niedziela.
Imieniny obchodzi ona 27 lipca i 1 grudnia.

Na Nataszę powiemy zdrobniale: Nacia, Nata, Natala, Natali, Natalinka, Natasia, Nataszeczka, Nataszeńka, Nataszka, Nataszunia, Nataszusia, Nati, Natka. Znane osoby o imieniu Natasza to na przykład: polska aktorka, piosenkarka i tancerka Natasza Urbańska, brytyjska piosenkarka Natasha Bedingfield, amerykańska piosenkarka Natasha Mosley.

Jeśli chodzi zaś o nasz polski odpowiednik, czyli o Natalię, jest to imię pochodzenia łacińskiego i oznacza „tę, która oczekuje ponownych narodzin w życiu pośmiertnym”. Jest ono nadawane w Polsce od XIV wieku. Natalia to osoba inteligentna i ambitna, lubi odnosić sukcesy, co łatwo jej przychodzi. Jej szczęśliwa liczba to 4, a szczęśliwy dzień tygodnia to sobota. Imieniny Natalii przypadają na 27 lipca, 26 sierpnia, 8 września, 8, 10 i 28 listopada, 1 i 21 grudnia. Sławne Natalie to między innymi: polska piosenkarka Natalia Szroeder, amerykańska aktorka Natalie Portman, polska modelka Natalia Siwiec, australijska piosenkarka Natalie Imbruglia.

Imiona dla dziewczynki na N – może Nina?

Jeśli lubimy krótkie, nieskomplikowane imiona, może warto pomyśleć o Ninie? Dawniej w Polsce było ono zdrobnieniem od imion Janina lub Antonina, jednak już od dawna, bo od XIII wieku, funkcjonuje ono jako pełna nazwa.

Według astrologicznego znaczenia, Nina to osoba spontaniczna, przebojowa, taka, wokół której nie sposób jest się nudzić. Jest ona jednocześnie opiekuńcza, rodzinna, przyjacielska i zawsze wszyscy mogą na nią liczyć. Jej szczęśliwe kamienie to agat i perła, zaś szczęśliwą liczbą jest 2. Szczególne powodzenie dla Niny przypada w miesiącach: maj, czerwiec i wrzesień. Najpopularniejsze imieniny Niny są obchodzone 15 grudnia, jednak w ciągu roku jest ich aż dziewięć. Na małą dziewczynę o imieniu Nina możemy wołać: Ninka, Ninuś, Nineczka, Ninia.

Najpopularniejsze imię na N

Jednym z najpopularniejszych w Polsce imion na N jest Nikola. W 2019 roku otrzymało je aż 1814 dziewczynek. Pochodzi ono od greckiego słowa nikolaos, czyli zwycięstwo. Znane osoby o tym imieniu to chociażby australijska aktorka Nicole Kidman, amerykańska piosenkarka Nicole Scherzinger lub czeska tenisistka Nicole Vaidisova.

Nikola to osoba towarzyska, która świetnie czuje się w centrum zainteresowania. Za jej szczęśliwą liczbę uznawana jest ósemka, a jej szczęśliwe kamienie to magnetyt i szmaragd. Miesiące pomyślne dla Nikoli to maj, październik oraz listopad. Imieniny Nikoli obchodzimy 1 i 14 lutego, 21 marca, 9 i 19 maja, 18 czerwca, 10 września, 1 i 12 listopada, 6 grudnia. Zdrobnieniami od tego imienia są: Nikolka, Nikusia, Nikuś, Nikosia, Nikuśka. Istnieją także inne formy tego imienia dozwolone w Polsce: Nicola, Nikol, Nicol.

Wyjątkowe imiona na N

Jeśli szukasz dla swojego dziecka czegoś jeszcze innego, może przypadną ci do gustu imiona żeńskie na N takie jak:

  • Nastia
  • Neli, Nelli
  • Nana
  • Noela
  • Nastrucja
  • Nastazja
  • Nika
  • Noemi
  • Nadzieja

Zobacz również: Imiona żeńskie na L

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo