Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem…

Adopcja ze wskazaniem polega na oddaniu dziecka do adopcji konkretnej osobie. Skraca to czas całego procesu, co oszczędza traumy dziecku, jak i pozwala rodzicom szybciej cieszyć się swoim maluszkiem. Adopcja ze wskazaniem ma jednak również przeciwników. Dlaczego?

Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem…
Depositphotos

Czym jest adopcja ze wskazaniem?

Adopcja ze wskazaniem polega na tym, że biologiczny rodzic dziecka wybiera dla niego rodzinę adopcyjną. Obie strony mogą więc wcześniej się poznać i tym samym stworzyć jak najlepsze warunki dla maluszka. Zdarza się bowiem, że na adopcję ze wskazaniem decydują się np. matki, które nie mogą ze względów finansowych, czy zdrowotnych podołać wychowaniu dziecka, ale pragną dla niego jak najlepiej. Taka adopcja pozwala także np. na przekazanie dziecka pod opiekę partnera, czy kogoś bliskiego, kiedy sami nie możemy z jakiegoś powodu zająć się naszą pociechą.

Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem…

Adopcja ze wskazaniem skraca proces ubiegania się o dziecko. Jest to zarówno dobre dla par, które już i tak najprawdopodobniej od lat starają się o potomka, jak i dla samego brzdąca, który może liczyć na opiekę kochających i oddanych rodziców, zamiast tułaczkę po domach dziecka itp. Przeciwnicy adopcji ze wskazaniem obawiają się jednak, że może ona prowadzić do “wynajmowania” kobiet do rodzenia dzieci, a same rodziny nie są, aż tak dokładnie sprawdzane, jak w przypadku adopcji blankietowej. Proces przy wskazaniu opiekuna dziecka przez biologiczną matkę przebiega szybciej, a pary ubiegające się o adopcję nie przechodzą aż tylu szkoleń, jednak mimo wszystko ostateczną decyzję podejmuje sąd. Jeśli instytucja zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, czy też sędzia będzie miał wątpliwości w sprawie adopcji, zawsze może zażądać przeprowadzenia dodatkowej kontroli oraz przedstawienia konkretnych dokumentów.

Jak przebiega adopcja ze wskazaniem?

W sytuacji, kiedy ubiegamy się o adopcję ze wskazaniem, musimy złożyć do sądu dwa główne dokumenty:

  • zaświadczenie potwierdzające zrzeczenie się praw rodzicielskich przez rodziców biologicznych
  • wniosek o przysposobienie dziecka
  • w przypadku małżeństwa również odpis aktu małżeństwa.
Sprawdź:  Nowe opłaty za przedszkole w 2018 są niekorzystne dla rodziców

Na dalszych etapach procesu sąd może zażądać od nas kolejnych dokumentów jak np. zaświadczenie majątkowe. Niezależnie jednak od rodzaju adopcji, w przypadku nowo narodzonego dziecka, biologiczni rodzice mają 6 tygodni na zmianę decyzji.

Historie rodzin adopcyjnych

Adopcja ze wskazaniem nie jest częstą praktyką w Polsce. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych już w czasie ciąży można załatwić dokumenty związane z adopcją. Owszem ma to swoje minusy, jednak znacznie ułatwia tworzenie rodziny z noworodkiem już od pierwszych dni jego życia. Często kobiety już w czasie ciąży wiedzą, że nie są w stanie zapewnić dobrych warunków do wychowania maluszka, więc taka opcja jest dla nich idealna. Jak możemy jednak przeczytać na forach internetowych, adopcja ze wskazaniem jest niezwykle rzadką praktyka w Polsce.

Jedna z mam na forum rodzice.pl opisała swoją historię. Kobieta chciała oddać dziecko do adopcji ze wskazaniem ze względu na swój zły stan zdrowia i brak odpowiednich warunków. Ośrodek Adopcyjny, zamiast jej pomóc, zaproponował oddanie dziecka do adopcji dopiero po narodzinach w szpitalu, przez co żadna ze stron nie mogła się spotkać przed procesem adopcyjnym. Nie jest to ani dobre dla dziecka, ani dla biologicznych rodziców, którzy mimo, że nie są w stanie zająć się maluszkiem, chcą dla niego jak najlepiej, a tym samym chcą wiedzieć, do jakiej rodziny trafi ich dziecko.

– Chciałam oddać dziecko, znaleźć mu rodziców i móc dalej normalnie żyć. Liczyłam na pomoc instytucji do tego powołanych, ale nikt mi tej pomocy nie udzielił. Zostałam ze swoją niepewnością o los dziecka i ze świadomością, że je porzuciłam?- napisała forumowiczka.

System adopcyjny w naszym kraju wymaga dopracowania. Czasem ubieganie się o maluszka trwa latami, więc lepiej się nie nastawiać, że będzie to łatwy i przyjemny proces, ale też nie należy się poddawać. Jeśli jesteśmy otwarci na stworzenie domu pełnego miłości, na pewno nasze marzenie się ziści, choć czasem potrzeba nam będzie dużo cierpliwości.

Sprawdź:  Najważniejsze dla rodziców zmiany prawne

Zobacz więcej: Historie rodzin, które zdecydowały się na adopcję ze wskazaniem

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

3 komentarzy: Oddam dziecko do adopcji ze wskazaniem…

Kaja2020-02-15 00:05:03

Bardzo chcielibyśmy z mężem aby odezwała się do nas kobieta która nie może zatrzymać swojego dziecka. Pragniemy stworzyć dom dziecku poprzez adopcje ze wskazaniem. Jesteśmy młodzi i niestety nie możemy mieć dlatego dzieci. Jeśli ktoś mógł by nam pomóc proszę o kontakt.
[email protected]

Sprawdź:  Urlop rodzicielski dla ojców i dodatkowe 5 dni urlopu rocznie: nowa dyrektywa UE daje rodzicom więcej praw
anna2020-09-28 17:33:04

Ja wam chyba mogę pomóc w tej sytuacji. Jestem z siódmym dzieckiem w ciąży i nie będę mogła wychować tego dziecka z powodów prawnych, finansowych i warunkowych. I dlatego szukam rodziny, która mu to wszystko zapewni. Więc proszę o kontakt telefoniczny lub e-mail: [email protected], telefon 574 719 578

Sprawdź:  Nowe opłaty za przedszkole w 2018 są niekorzystne dla rodziców
Żaneta2020-06-03 00:17:54

Witam, bardzo pragniemy z narzeczonym mieć dziecko, mam 26 lat i już od 18 roku życia staram się o dziecko ale niestety bezskutecznie, ciągle jestem pod okiem specjalisty ale na prawdę nikłe szanse. Jeśli jakąś kobieta nie da rady z wychowaniem dziecka to proszę o kontakt. Z góry dziękujemy. E-mail: [email protected]

Sprawdź:  Urlop rodzicielski dla ojców i dodatkowe 5 dni urlopu rocznie: nowa dyrektywa UE daje rodzicom więcej praw
Natalia2020-11-12 09:00:00

Kochane Mamy!
Wraz z mężem parę lat próbujemy bezskutecznie zostać rodzicami, mamy silnie rozwinięte instynkty rodzicielskie, na pewno zapewnimy Waszym dzieciątkom dobre warunki rozwojowe. Mamy stabilne prace, mieszkamy blisko lasu i morza, w Gdyni. Jesteśmy młodzi, pełni energii i chętni do pomocy również Kobiecie, która zdecydowałaby się nam pomóc (“adopcja ze wskazaniem”), podczas badań okresowych, prenatalnych oraz dbania o siebie podczas ciąży. Będziemy wdzięczni za kontakt!

Sprawdź:  Ważność recepty, czyli przez jaki okres można zrealizować receptę?

Dodaj komentarz

Cykl miesiączkowy
Najczęstsze przyczyny plamienia po okresie
Plamienie po okresie może być objawem poważnych dolegliwości, jednak nie należy panikować. Ważne, by nie bagatelizować niepokojących objawów i jak najszybciej udać się do lekarza, który odpowie na nasze pytania
Czytaj dalej
500+
500+ dla samotnych rodziców: przełomowe orzeczenie sądu może zmienić zasady przyznawania świadczenia!
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł w sprawie samotnej matki ubiegającej się o 500+ na drugie dziecko. Stwierdził, że niepotrzebne jest dołączenie do aplikacji orzeczenia o alimentach. Sprawa jest przełomowa, ale jednocześnie
Czytaj dalej
Prawo
Opiekun prawny dziecka – Jakie ma obowiązki? Jak nim zostać?
Opiekun prawny ma za zadanie chronić interesy osobiste i majątkowe innej osoby, która z uwagi na własną niepełnoletność lub całkowite ubezwłasnowolnienie nie może sobie osobiście takich ochrony zapewnić. W przypadku
Czytaj dalej
Prawo
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub żłobkiem [WZÓR]
Przedszkola i żłobki prywatne to dla wielu rodziców jedyna pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Zwłaszcza, gdy obydwoje rodzice pracują, korzystanie z usług takich instytucji staje się najlepszym rozwiązaniem. Co
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Alimenty od dziadków 2020: W jakich przypadkach alimenty płacą dziadkowie?
Zdarza się czasem tak, że pomimo zasądzenia przez sąd alimentów, rodzic zobowiązany do ich płacenia uchyla się od obowiązku. W takich sytuacjach istnieje kilka sposobów na uzyskanie środków na dziecko.
Czytaj dalej
Finanse Prawo
Darowizna pieniężna od rodziców [Limit, Umowa, Podatek]
Rodzice często nawet dorosłe dzieci wspierają finansowo, a jedną z najpopularniejszych form takiego wsparcia jest oficjalna darowizna pieniężna. Zwykle opiewa ona na znaczne sumy, dlatego też wiele osób zadaje sobie
Czytaj dalej