Imiona żeńskie na O – Imiona dla dziewczynki na O

Czym kierujesz się podczas wyboru imienia na oczekiwanego dzidziusia? Czy będzie to imię po kimś z przyjaciół lub rodziny? A może wyłącznie brzmieniem i tym, żeby to imię po prostu się „podobało”? Bez względu na to, jaką drogę obierzesz podczas podejmowania tej decyzji – na pewno nie będzie ona łatwa. Dziś postaramy się pomóc. Poniżej zestawiamy najróżniejsze imiona żeńskie na O. Znajdują się w nim zarówno popularne, jak i te bardziej niszowe imiona. 

Popularne imiona żeńskie na O

Imiona żeńskie na O – co wybrać?

Często wybierane przez rodziców jest imię Oliwia. Pochodzi ono od łacińskiego słowa olive i oznacza dosłownie, jak możemy się domyślać: drzewo oliwne, oliwka. Imię to oznacza osobę cierpliwą, ciepłą, poświęcającą się dla innych. Na dziewczynkę o takim imieniu powiemy pieszczotliwie: Oliwka, Oliwcia, Oliwek, Liwia, Liwka, Liweczka, Oli. Imieniny Oliwii obchodzimy 5 marca, 3 i 10 czerwca. Na świecie jest wiele sławnych osób o imieniu Oliwia, na przykład: australijska piosenkarka Olivia Newton-John, znana z musicalu „Grease”, angielska aktorka Olivia Williams, polska aktorka Oliwia Bosowska. W poprzednim roku imię to otrzymało aż 4858 dziewczynek.

Imiona damskie na O – propozycje

Lubianym przez polskich rodziców imieniem jest też Olga. Jego początki sięgają do języka starorosyjskiego. Najprawdopodobniej jest ono przekształceniem żeńskiego imienia Helga, które oznacza szczęście. W Polsce jest nadawane od XIII wieku. Według znaczenia astrologicznego, Olga to osoba przebojowa, wesoła, pełna wdzięku i uroku, lubiana przez swoje otoczenie, świetnie pełniąca rolę liderki. Jej szczęśliwa liczba to 8, a szczęśliwe kamienie to szmaragd i magnetyt. Pomyślnymi miesiącami dla Olgi będą maj, październik i listopad, a jej pomyślny dzień tygodnia to piątek. Imieniny Olgi możemy obchodzić w następujące dni: 26 marca, 13 i 28 czerwca, 11 i 24 lipca. Zdrobnienia od tego imienia to: Oldzia, Ola, Oleczka, Oleńka, Oliś, Olka.

Ostatnimi czasy imię Olga zyskało na popularności dzięki polskiej noblistce w dziedzinie literatury, Oldze Tokarczuk. Inna znana i szanowana Olga to Olga Jackowska, nieżyjąca już piosenkarka, która występowała pod pseudonimem scenicznym Kora. Co ciekawe, w Polsce funkcjonuje także samodzielne imię Ola. W 2019 roku otrzymało je 68 dziewczynek.

Imiona dla dziewczynki na O – niecodzienne

A może nie lubisz popularnych rozwiązań i dla swojej córki szukasz czegoś bardziej unikatowego, jakiegoś imienia, którego nie nadaje się dzieciom zbyt często? Spokojnie, takie rozwiązania również się znajdą, kiedy zagłębimy się w listę imion na szesnastą literę alfabetu.

Olimpia – imię żeńskie pochodzenia greckiego, oznaczające mieszkankę Olimpu. W zeszłym roku to imię otrzymało tylko 36 dziewczynek w całym kraju.

Olimpia to kobieta elegancka, lubiąca luksus, nie brakuje jej jednak pogody ducha i poczucia humoru. Jej imieniny obchodzone są 28 stycznia, 15 kwietnia, 25 lipca i 17 grudnia. Na dziewczynkę o tym imieniu możemy wołać: Olimpcia, Olimpka, Olimpuś

Innym imieniem przykuwającym uwagę jest na pewno Oriana. Pochodzi ono ze słonecznych Włoch i oznacza złoto. Imieniny Oriany, ze względu na nietypowość tego imienia, obchodzimy tylko raz w roku: 7 stycznia. W zeszłym roku na to imię zdecydowali się rodzice zaledwie dziesięciu dziewczynek. Na małą Orianę można mówić Orianka, Orcia, Orunia, Orusia, Orinka, Ana. Do znanych osób o tym imieniu zaliczają się: Oriana Fallaci, włoska pisarka i dziennikarka, Oriana Panozzo, australijska aktorka, Oriana Rene Small, amerykańska aktorka, Oriana Sabatini, argentyńska aktorka.

Imię na O

Oryginalnych imion na literę O jest oczywiście więcej.

Olena – czeska i ukraińska odmiana imienia Helena. Zdrobnienia od takiego imienia to na przykład Olencia, Oleneczka, Olenka, Olensia.

Ofelia – to imię pochodzi z greki i oznacza pomoc. W astrologii Ofelię uznaje się za kobietę silną, odważną, lubiącą dobrą zabawę i kontakt z innymi ludźmi. Uwielbia podróżować. Jej szczęśliwa liczba to 3, a szczęśliwy kamień to lapis lazuli. Imieniny obchodzi tylko raz do roku: 3 lutego. Małą Ofelię możemy nazywać Ofelką, Felką, Ofeczką, Ofelką, Ofelijką, Ofelunią, Ofelusią. Imię to zostało spopularyzowane przez brytyjskiego pisarza Williama Szekspira, gdyż w napisanym przez niego dramacie „Hamlet” główną bohaterką damską była właśnie Ofelia. W 2019 roku to klasyczne imię otrzymało jedynie piętnaście dziewczynek.

Nieczęsto spotykamy także osoby o imieniu Odeta. Ma ono pochodzenie starosaksońskie i pochodzi od słowa „zamożna”. Imieniny Odety przypadają na 8 lipca. To imię ma określać osobę uczuciową, energiczną, pewną siebie, wygadaną. Świetnie sprawdzi się w zawodach takich jak dziennikarka, przedstawicielka handlowa, lekarka. Zdrobnienia od tego imienia to na przykład Odecia, Odenia, Odesia, Odeteczka, Oda, Odecia, Odeczka, Odetka, Odetunia, Odetusia, Odka, Odi.

Imiona na O

Jeśli żadne z powyższych imion cię nie urzekło, wciąż pozostaje oczywiście dużo więcej opcji. Niektóre z nich to:

  • Oktawia, Octavia
  • Olena
  • Otylia
  • Oksana

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo