Imiona żeńskie na S – Imiona dla dziewczynki na S

Jakie są twoje preferencje odnośnie imienia dla dziecka, którego się spodziewasz? Wolisz, żeby było to coś tradycyjnego, czy raczej coś nowoczesnego? A może coś pomiędzy – uniwersalne, klasyczne imię, które nie straci zbyt szybko na ważności? Wszystkie te znajdziesz w kategorii imiona żeńskie na S. Może to akurat jedno z nich okaże się być tym jedynym? 

Popularne imiona żeńskie na S

  • Sandra
  • Sylwia
  • Sara
  • Sabina

Imiona żeńskie na S – jakie wybrać?

Są takie imiona, na które czas zdaje się nie mieć żadnego wpływu. Po prostu nigdy nie wychodzą z mody, bez względu na dekadę. Jednym z nich na pewno Sara. Pochodzi ono z języka hebrajskiego i oznacza księżniczkę. Sara to też postać biblijna. W Polsce to imię nadawane jest od XIV wieku. Mówi się, że Sara to osoba wrażliwa, delikatna, cierpliwa i odpowiedzialna, o bardzo pozytywnym nastawieniu do ludzi. Ważna jest dla niej zarówno rodzina, jak i kariera. Szczęśliwe miesiące dla Sary to marzec, maj, lipiec i listopad, a pomyślne dni tygodnia przypadają na środę i czwartek. Imieniny Sary obchodzimy 19 stycznia, 20 kwietnia, 13 lipca, 20 sierpnia, 9 października, 27 grudnia. Istnieje przysłowie związane z imieniem Sara: „miła, kochana Sara, zawsze grzeczną się być stara”. Znane osoby o tym imieniu to na przykład: amerykańskie aktorki Sarah Jessica Parker i Sarah Paulson, polska piosenkarka Sara Chmiel, kanadyjska aktorka Sarah Carter. Na małą Sarę możemy powiedzieć zdrobniale: Sarka, Sarunia, Sarcia, Saruś.

Równie ponadczasowym imieniem jest Sabina. Ma ono pochodzenie łacińskie, wywodzi się od plemion Sabinów, którzy zajmowali terytoria dzisiejszych Włoszech. W Polsce to imię jest nadawane od XVIII wieku.

Zgodnie z astrologicznym znaczeniem, Sabina jest osobą niezależną, upartą, znającą swoją wartość. Kobieta o takim imieniu daleko zajdzie w życiu. Jej szczęśliwa liczba to 1, a pomyślne dni tygodnia to wtorek i niedziela. Imieniny obchodzi 18 kwietnia, 29 sierpnia, 28 października, 5 grudnia. W 2019 roku imię Sabina otrzymało 100 dziewczynek. Zdrobnienia od imienia Sabina to na przykład: Saba, Sabcia, Sabinka, Sabika, Sabineczka, Sabuńka, Sabusia, Sabuś.

Klasyczne imiona damskie na S

Inne uniwersalne, ponadczasowe imię na literę S to na pewno Sylwia. Ma ono interesującą etymologię: pochodzi z języka łacińskiego i oznacza leśny, dziki, żyjący w lesie. Wierzy się więc, że Sylwia jest osobą kochającą przyrodę, lubiącą żyć w zgodzie z naturą i wypoczywać na jej łonie. W kontaktach z ludźmi jest osobą ekstrawertyczną oraz godną zaufania. Jej pomyślne miesiące to maj oraz przełom października i listopada, a szczęśliwy dzień tygodnia to piątek. W Polsce i na świecie jest wiele znanych kobiet o tym imieniu. Są to między innymi polska piosenkarka Sylwia Przybysz, amerykańska poetka Sylvia Plath, polska aktorka Sylwia Wysocka, królowa Szwecji Sylwia Sommerlath, francuska piosenkarka Sylvie Vartan.

Imieniny Sylwii przypadają na 11 marca, 9 lipca i 3 listopada. Zdrobnić to imię można na wiele sposobów, na przykład: Sylwcia, Sylweczka, Sylwuś, Sylwusiek, Sylwuszka, Sylwka, Sylwuńka, Sylwuśka. Obecnie nie jest ono imieniem bardzo popularnym wśród młodych rodziców: w 2019 roku zostało nadane 69 dziewczynkom.

Nowoczesne imiona dla dziewczynki na S

Jest takie imię, które wydaje się, jakby było z nami od zawsze, tymczasem pojawiło się w Polsce dopiero około siedemdziesięciu lat temu. Mowa tutaj o Sandrze. Imię powstało od zdrobnienia imienia Aleksandra. Sandra ma oznaczać osobę silną i pełną energii. Jej szczęśliwa liczba to 3, a szczęśliwy kamień to kwarc. Na Sandrę powiemy pieszczotliwie Sandrunia, Sandrusia, Sanderka, Sandi, Sania, Sanka, Sandrulka. Jest wiele sławnych osób o imieniu Sandra, na przykład: amerykańska aktorka Sandra Bullock, niemiecka piosenkarka Sandra (występująca tylko pod swoim imieniem), amerykańska powieściopisarka Sandra Brown. Imieniny Sandry będziemy świętować 18 maja i 26 sierpnia. W 2019 roku to imię zostało przyznane 239 dziewczynkom.

Tradycyjne imię na S – co jeszcze mamy do dyspozycji?

Jednym z najbardziej tradycyjnych, typowo polskich imion na literę S jest oczywiście Stanisława. Ma ono pochodzenie słowiańskie. Człon „Stani-” oznacza „stać się”, a „-sława” to dosłownie: sława. Stanisława można więc przetłumaczyć jako „stać się sławną”. W Polsce to imię zaczęło być nadawane bardzo wcześniej, bo już w XIII wieku.

Stanisława oznacza kobietę zdeterminowaną, taką, która nigdy się nie poddaje. Jest bardzo entuzjastyczna, czym zaraża wszystkich wokół niej. Szuka dobrych stron nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Najpopularniejsze zdrobnienia od tego imienia to oczywiście Stasia, Staśka, Stasieńka, Stania. Sławne Stanisławy to chociażby polska aktorka Stanisława Wysocka lub powieściopisarka Stanisława Przybyszewska. Najpopularniejsze imieniny Stanisławy przypadają na 8 maja, są jednak obchodzone także 5 maja, 18 września oraz 13 listopada.

Imiona na S

Jeśli żadne z tych imion nie przypadło ci do gustu – nic straconego. Imion na literę S jest na szczęście więcej. To tylko niektóre z nich:

  • Sonia
  • Sława
  • Samanta, Samantha
  • Stella
  • Sabrina
  • Serena
  • Sawa
  • Susanne

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo