Prawidłowy wzrost i waga 2 latka [plus rozmiar buta]
Każde dziecko dorasta w swoim tempie, jednak istnieją pewne odgórnie ustalone normy i zakresy, które wskazują czy jego rozwój przebiega w sposób prawidłowy. Zostały one opracowane po latach badań przez specjalistów i choć zdarzają się różne odchylenia od tych norm, niemal wszystkie dzieci dojrzewające w zdrowy sposób się w nich mieszczą. Jaki jest prawidłowy wzrost dziecka w wieku 2 lat i ile powinno ono ważyć? Poniżej omawiamy temat “wzrost i waga 2 latka”.
- 2 letnie dziecko powinno mierzyć od 81 do 95 centymetrów. Dziewczynka od 81 do 92 centymetrów, a chłopiec od 84 do 95 centymetrów.
- Dziecko w tym wieku powinno ważyć od 10 do 16 kilogramów. Waga dziewczynki powinna wynosić 10-16 kilogramów, a chłopca 11-16 kilogramów.
Prawidłowy wzrost 2 latka
Prawidłowy wzrost dwulatka powinien się wahać od 81 do 95 centymetrów, przy czym istnieje rozróżnienie ze względu na płeć – dziewczynki są nieco niższe, a chłopcy odrobinę wyżsi. Idealny wzrost dla dziewczynek w tym wieku mieści się w przedziale 81-92 centymetry. Z kolei idealny wzrost dla chłopców w tym wieku mieści się w przedziale 84-95 centymetrów. Bilans dwulatka pozwala stwierdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też może dzieje się coś niepokojącego, co należy dokładniej zbadać. Oczywiście, wzrost to jeden z elementów, który zależy w dużej mierze od genetyki – wiadomo, że dziecko niższych rodziców również będzie niższe. Tym ważniejsze jest więc by lekarz ocenił poprawność rozwoju dziecka i by rodzice upewnili się, że wszystko jest w porządku.
Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?
Prawidłowa waga 2 latka – Ile powinno ważyć 2 letnie dziecko?
Ile powinien ważyć 2 latek? Idealna waga dwulatka waha się od 10 do 16 kilogramów, przy czym norma dla dziewczynek to 10-16 kilogramów, a dla chłopców 11-16 kilogramów. Mimo że od urodzenia dziecka minęło już sporo czasu, nadal ważna jest jego waga urodzeniowa. Na jej podstawie można stwierdzić czy przyrost wagi do drugiego roku życia jest prawidłowy, a więc czy dziecko rozwija się w odpowiednim, zdrowym tempie. Jeśli waga urodzeniowa dziecka była mała, takie dziecko będzie najprawdopodobniej nieco mniejsze niż jego rówieśnicy. Wzrost wagi musi być bowiem równomierny. Nie jest to coś, czym należy się martwić. Przeciętnie dzieci w tym wieku ważą 12-13 kilogramów, jednak odchylenia od tej średniej o 3 kilogramy więcej lub mniej mieści się w granicach normy.
Sprawdź: Wzrost dziecka, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o rośnięciu Twojej pociechy
Wzrost i waga 2 latka – 2 letnia dziewczynka
Średni wzrost dziewczynki w wieku 2 lat to 81-92 centymetry, a prawidłowa waga 2 latki mieści się zaś w zakresie 10-16 kilogramów. Niedowaga lub nadwaga powinny być zawsze konsultowane z lekarzem – podobnie zresztą jak zbyt niski lub zbyt duży wzrost oraz wszelkie inne elementy, które niepokoją rodzica. To naturalne, że dzieci rozwijają się w swoim indywidualnym tempie i chociaż pewne rzeczy uznaje się za normę, lekkie odchylenia od niej nie są niczym szczególnie dziwnym.
Dzieci w wieku 2 lat nie przybierają już na wadze tak szybko jak w pierwszym roku życia. Zmniejsza się więc ich zapotrzebowanie na pokarm, co może skutkować niższą wagą – tym bardziej jeśli dziecko jest niejadkiem, albo wielu rzeczy nie lubi. Nie warto jednak walczyć z nim – czasami może to być spowodowane na przykład nietolerancją pokarmową. Warto raczej przeprowadzić testy, żeby sprawdzić czy organizm dziecka przyswaja wszystkie produkty. Dziecko może również mieć nadwagę – jeśli przyrost dziecka jest równomierny, nadprogramowy kilogram czy dwa nie są niczym złym i może to wynikać po prostu z wyższej wagi urodzeniowej. Jeśli jednak maluch zaczął bardzo szybko i nierównomiernie przybierać na wadze, trzeba się skontaktować ze specjalistą.
Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka?
Wzrost i waga 2 latka – ChłopiecIle powinien ważyć 2 latek?
Przeciętny wzrost chłopca 2-letniego to 84-95 centymetrów. Chłopcy w tym wieku powinni też ważyć średnio 11-16 kilogramów. Warto dbać o to, by jadłospis był urozmaicony i zgłaszać się regularnie na kontrole u lekarza. Zwłaszcza jeśli coś niepokoi rodziców – na przykład jeśli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Jeśli dziecko bardzo odstaje od przyjętych norm pod względem wzrostu czy wagi również jest to powód do niepokoju – kontakt z lekarzem jest w takiej sytuacji konieczny. Być może nie dzieje się nic niepokojącego, jednak zawsze lepiej to sprawdzić i mieć pewność. W trakcie przeprowadzania tak zwanego bilansu dwulatka lekarz sprawdza również czy wzrost i waga 2 latka są prawidłowe oraz prawidłowość cech psychoruchowych dziecka. Specjalista sprawdza na przykład czy dziecko potrafi zbudować wieżę z kilku klocków lub rzucić piłeczką znad głowy. Sprawdzana jest także zdolność mówienia, spontaniczność w okazywaniu uczuć oraz umiejętność korzystania z wyobraźni.
Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka
Rozmiar buta 2 latka
Każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego wszelkie wskazania co do rozmiaru jego obuwia w danym wieku mają jedynie charakter orientacyjny. Na podstawie licznych badań określono jednak średnią długość stopy dziecka w danym wieku, więc można z dużym prawdopodobieństwem określić jak jest duża.
Przeciętny dwulatek posiada stopę o długości 15 centymetrów. Żeby więc wybrać buty dla takiego dziecka najlepiej zabrać go ze sobą na zakupy, a jeśli jest to akurat niemożliwe, warto zmierzyć dokładnie stopę dziecka – od czubka dużego palca aż do końca pięty. Do otrzymanej wartości dodajemy 1 centymetr i wiemy już jak dużego buta szukać. W tym samym miejscu mierzy się podeszwy butów dziecięcych w sklepie. Tak wybrane buty powinny być dobre na stópki dziecięce i zapewniać wygodę w trakcie poruszania.
Zobacz też:
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Rozwój niemowląt
- Waga i wzrost rok po roku
- Prawidłowy wzrost i waga 2 latka [plus rozmiar buta]
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem