Prawidłowy wzrost i waga 2 latka [plus rozmiar buta]

Każde dziecko dorasta w swoim tempie, jednak istnieją pewne odgórnie ustalone normy i zakresy, które wskazują czy jego rozwój przebiega w sposób prawidłowy. Zostały one opracowane po latach badań przez specjalistów i choć zdarzają się różne odchylenia od tych norm, niemal wszystkie dzieci dojrzewające w zdrowy sposób się w nich mieszczą. Jaki jest prawidłowy wzrost dziecka w wieku 2 lat i ile powinno ono ważyć? Poniżej omawiamy temat “wzrost i waga 2 latka”.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • 2 letnie dziecko powinno mierzyć od 81 do 95 centymetrów. Dziewczynka od 81 do 92 centymetrów, a chłopiec od 84 do 95 centymetrów.
  • Dziecko w tym wieku powinno ważyć od 10 do 16 kilogramów. Waga dziewczynki powinna wynosić 10-16 kilogramów, a chłopca 11-16 kilogramów.

Prawidłowy wzrost 2 latka

Prawidłowy wzrost dwulatka powinien się wahać od 81 do 95 centymetrów, przy czym istnieje rozróżnienie ze względu na płeć – dziewczynki są nieco niższe, a chłopcy odrobinę wyżsi. Idealny wzrost dla dziewczynek w tym wieku mieści się w przedziale 81-92 centymetry. Z kolei idealny wzrost dla chłopców w tym wieku mieści się w przedziale 84-95 centymetrów. Bilans dwulatka pozwala stwierdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też może dzieje się coś niepokojącego, co należy dokładniej zbadać. Oczywiście, wzrost to jeden z elementów, który zależy w dużej mierze od genetyki – wiadomo, że dziecko niższych rodziców również będzie niższe. Tym ważniejsze jest więc by lekarz ocenił poprawność rozwoju dziecka i by rodzice upewnili się, że wszystko jest w porządku.

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Prawidłowa waga 2 latka – Ile powinno ważyć 2 letnie dziecko?

Ile powinien ważyć 2 latek? Idealna waga dwulatka waha się od 10 do 16 kilogramów, przy czym norma dla dziewczynek to 10-16 kilogramów, a dla chłopców 11-16 kilogramów. Mimo że od urodzenia dziecka minęło już sporo czasu, nadal ważna jest jego waga urodzeniowa. Na jej podstawie można stwierdzić czy przyrost wagi do drugiego roku życia jest prawidłowy, a więc czy dziecko rozwija się w odpowiednim, zdrowym tempie. Jeśli waga urodzeniowa dziecka była mała, takie dziecko będzie najprawdopodobniej nieco mniejsze niż jego rówieśnicy. Wzrost wagi musi być bowiem równomierny. Nie jest to coś, czym należy się martwić. Przeciętnie dzieci w tym wieku ważą 12-13 kilogramów, jednak odchylenia od tej średniej o 3 kilogramy więcej lub mniej mieści się w granicach normy. 

Sprawdź: Wzrost dziecka, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o rośnięciu Twojej pociechy

Wzrost i waga 2 latka – 2 letnia dziewczynka

Średni wzrost dziewczynki w wieku 2 lat to 81-92 centymetry, a prawidłowa waga 2 latki mieści się zaś w zakresie 10-16 kilogramów. Niedowaga lub nadwaga powinny być zawsze konsultowane z lekarzem – podobnie zresztą jak zbyt niski lub zbyt duży wzrost oraz wszelkie inne elementy, które niepokoją rodzica. To naturalne, że dzieci rozwijają się w swoim indywidualnym tempie i chociaż pewne rzeczy uznaje się za normę, lekkie odchylenia od niej nie są niczym szczególnie dziwnym.

Dzieci w wieku 2 lat nie przybierają już na wadze tak szybko jak w pierwszym roku życia. Zmniejsza się więc ich zapotrzebowanie na pokarm, co może skutkować niższą wagą – tym bardziej jeśli dziecko jest niejadkiem, albo wielu rzeczy nie lubi. Nie warto jednak walczyć z nim – czasami może to być spowodowane na przykład nietolerancją pokarmową. Warto raczej przeprowadzić testy, żeby sprawdzić czy organizm dziecka przyswaja wszystkie produkty. Dziecko może również mieć nadwagę – jeśli przyrost dziecka jest równomierny, nadprogramowy kilogram czy dwa nie są niczym złym i może to wynikać po prostu z wyższej wagi urodzeniowej. Jeśli jednak maluch zaczął bardzo szybko i nierównomiernie przybierać na wadze, trzeba się skontaktować ze specjalistą. 

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka?

Wzrost i waga 2 latka – ChłopiecIle powinien ważyć 2 latek?

Przeciętny wzrost chłopca 2-letniego to 84-95 centymetrów. Chłopcy w tym wieku powinni też ważyć średnio 11-16 kilogramów. Warto dbać o to, by jadłospis był urozmaicony i zgłaszać się regularnie na kontrole u lekarza. Zwłaszcza jeśli coś niepokoi rodziców – na przykład jeśli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Jeśli dziecko bardzo odstaje od przyjętych norm pod względem wzrostu czy wagi również jest to powód do niepokoju – kontakt z lekarzem jest w takiej sytuacji konieczny. Być może nie dzieje się nic niepokojącego, jednak zawsze lepiej to sprawdzić i mieć pewność. W trakcie przeprowadzania tak zwanego bilansu dwulatka lekarz sprawdza również czy wzrost i waga 2 latka są prawidłowe oraz prawidłowość cech psychoruchowych dziecka. Specjalista sprawdza na przykład czy dziecko potrafi zbudować wieżę z kilku klocków lub rzucić piłeczką znad głowy. Sprawdzana jest także zdolność mówienia, spontaniczność w okazywaniu uczuć oraz umiejętność korzystania z wyobraźni. 

Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Rozmiar buta 2 latka

Każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego wszelkie wskazania co do rozmiaru jego obuwia w danym wieku mają jedynie charakter orientacyjny. Na podstawie licznych badań określono jednak średnią długość stopy dziecka w danym wieku, więc można z dużym prawdopodobieństwem określić jak jest duża.

Przeciętny dwulatek posiada stopę o długości 15 centymetrów. Żeby więc wybrać buty dla takiego dziecka najlepiej zabrać go ze sobą na zakupy, a jeśli jest to akurat niemożliwe, warto zmierzyć dokładnie stopę dziecka – od czubka dużego palca aż do końca pięty. Do otrzymanej wartości dodajemy 1 centymetr i wiemy już jak dużego buta szukać. W tym samym miejscu mierzy się podeszwy butów dziecięcych w sklepie. Tak wybrane buty powinny być dobre na stópki dziecięce i zapewniać wygodę w trakcie poruszania. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo