47 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 11 miesiąc życia dziecka?

Rozwój 47 tygodniowego niemowlaka, jak wspomagać dziecko? Co potrafi 47 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 47 tygodniu życia dziecka? 47 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Co może jeść 47 tygodniowe niemowlę?

47 tydzień życia dziecka – rozwój 11 miesięcznego dziecka

Sprawność fizyczna dziecka w czterdziestym siódmym tygodniu życia jest już na całkiem dobrym poziomie. Maluch potrafi bez trudu wprawić piłkę w ruch lub ją nosić, chwytając dwoma rączkami. Cały czas trenuje precyzyjne chwytanie paluszkami i z każdym mijającym dniem podejmuje coraz bardziej śmiałe próby samodzielnego chodzenia. Być może na dniach odważy się postawić swój pierwszy krok, który nie będzie obarczony niczyją pomocą. 

Co potrafi 11 miesięczne dziecko?

  • bez większego problemu potrafi otwierać wszelkie szafki i szuflady, jeśli tylko znajdują się w jego zasięgu
  • pokazuje obiekty, używając palca wskazującego
  • zaczyna używać prostych gestów, na przykład po to, by wyrazić swoją wolę – kręci głową na boki, by móc wyrazić „nie”
  • potrafi sygnalizować, że czegoś chce
  • naśladuje gesty dorosłych
  • coraz sprawniej wstaje z pozycji siedzącej
  • jest w stanie ustać przez kilka sekund bez żadnego podparcia
  • stawia kroki pod warunkiem, że ma się czego podtrzymać
  • wypuszcza przedmioty z rąk i robi to celowo
  • podejmuje pierwsze próby wchodzenia (a raczej wspinania się) po schodach – warto na tym etapie zamontować specjalne barierki, zarówno na dole, jak i na górze schodów po to, aby dziecko nie poruszało się po nich bez żadnej kontroli

47 tygodniowe dziecko – jak wspomagać jego rozwój?

Dziecko na tym etapie rozwoju wykazuje pierwsze oznaki swojego indywidualnego poczucia humoru. Warto wspierać w nim ten proces i rozśmieszać go ile się da, gdyż śmiech wywiera ogromny wpływ na kształtowaniu się usposobienia oraz osobowości. Rozbudzaj poczucie humoru swojego dziecka, strojąc zabawne miny, odpowiednio modulując głos lub zakładając śmieszne nakrycia głowy.

Zobacz też: Książki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka

Jakie zabawki mogą spodobać się 11 miesięcznemu dziecku?

  • pchacz, zamiast chodzika – chodzik nie jest najlepszą opcją, ponieważ nie uczy malucha utrzymywania równowagi, a pchacz zachęca go dodatkowo do wstawania i utrzymywania ciężaru swojego ciała
  • kolorowe kredki – dziecko bardzo lubi rysować (najlepiej wybieraj te grube i woskowe, ponieważ są one nietoksyczne) 
  • farby do malowania palcami
  • muzyczne książeczki, które zawierają różne piosenki i rymowanki – uczą dziecko pierwszych słów i rozpoznawania kształtów
  • przedmioty codziennego użytku wciąż sprawiają dziecku nieopisaną frajdę, a zwłaszcza takie jak na przykład pokrywki od garnków, plastikowe miski, drewniane łyżki czy foremki do babeczek 

Zobacz też: Zabawki dla niemowlaka – miesiąc po miesiącu

47 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Czym jest skok rozwojowy?

Zdefiniowania skoku rozwojowego jako pierwszy podjął się Frans Plooji, określając go jako moment w procesie rozwoju umysłowego dziecka, podczas którego mózg tworzy wiele całkiem nowych połączeń neuronalnych, co sprawia, że zmienia się jego sposób postrzegania świata, ponieważ do układu nerwowego dostarczane są takie informacje, których do tej pory nie mógł on przetworzyć. Występowanie skoków rozwojowych u dziecka jest zatem świadectwem prawidłowego rozwoju jego układu nerwowego. 

Czterdziestosiedmiotygodniowe dziecko ma za sobą już wszystkie skoki rozwojowe przewidziane na pierwszy rok życia. Kiedy one miały miejsce i jakie zmiany w rozwoju dziecka przyniosły?

Pierwszy skok rozwojowy

Pierwszy skok rozwojowy odbył się między czwartym a piątym tygodniem życia. To czas, w którym maluch zaczyna się uśmiechać, a także zdarza mu się już utrzymywać wzrok na twarzy rodzica. Na tym etapie dziecko zaczyna lepiej trawić pokarm i wydłużają się jego okresy czuwania, będące przerwami między drzemkami. Podczas leżenia na brzuszku dziecku w tym wieku zdarza się również od czasu do czasu utrzymać główkę nad podłożem przynajmniej przez kilka sekund. 

Drugi skok rozwojowy

Drugi skok rozwojowy odbył się w ósmym tygodniu życia dziecka. Na tym etapie maluch coraz częściej podejmuje próby podnoszenia główki nad podłożem podczas leżenia na brzuchu. Gdy czuje ekscytację, zaczyna ekspresyjnie wymachiwać rączkami i kopać nóżkami. Zdarza mu się coraz częściej przyglądać z zainteresowaniem i fascynacją różnym twarzom oraz przedmiotom. Dziecko wyciąga rączki po pożądane zabawki, a gdy już je dostanie, potrafi je samodzielnie utrzymać. Maluch zaczyna także wydawać odgłosy o zróżnicowanym tonie. 

Trzeci skok rozwojowy

Trzeci skok rozwojowy odbył się między dziesiątym a dwunastym tygodniem życia dziecka. Od jego zakończenia niemowlę potrafi śledzić wzrokiem obiekty, które poruszają się po łuku. Podczas leżenia w łóżeczku próbuje odpychać się nogami. Samodzielnie chwyta interesujące zabawki, używając do tego obu rączek jednocześnie. Zaczyna również coraz lepiej rozumieć relacje przyczynowo – skutkowe.

Czwarty skok rozwojowy

Czwarty skok rozwojowy miał miejsce między osiemnastym a dwudziestym tygodniem życia dziecka. Od tego momentu maluch potrafi przewracać się z pleców na brzuszek i odwrotnie, a także bez trudu potrafi unieść główkę oraz tułów, podpierając się przy tym rękami. Coraz chętniej podejmuje kolejne próby raczkowania. Bez trudu przekłada swoje zabawki z rączki do rączki, a także rzuca nimi na podłogę, ponieważ liczy na to, że ktoś z domowników przyjdzie i je podniesie. Po zakończeniu czwartego skoku rozwojowego dziecko często przygląda się w lustrze i uśmiecha się do własnego wizerunku. To również etap, w którym maluch zaczyna manifestować własne zdanie i na przykład odsuwa się od piersi, gdy czuje się najedzony.

Piąty skok rozwojowy

Piąty skok rozwojowy odbył się między dwudziestym drugim a dwudziestym szóstym tygodniem życia dziecka. Od tej pory maluch potrafi siadać samodzielnie, jednak wciąż musi włożyć w tę czynność wiele wysiłku. Dziecko potrafi już chwycić nawet bardzo niewielkie przedmioty, ponieważ zaczęło w tym celu używać palców wskazujących i kciuków, czyli stosować tak zwane chwytanie pęsetowe lub szczypcowe. Maluch potrafi również utrzymać kilka zabawek jednocześnie, energicznie nimi wymachiwać, a także uderzać o siebie nawzajem. Z coraz większą świadomością przegląda kolorowe książeczki i bacznie obserwuje zamieszczone w nich obrazki. 

Szósty skok rozwojowy

Szósty skok rozwojowy odbył się między trzydziestym szóstym a czterdziestym tygodniem życia dziecka. Od jego zakończenia niemowlę zaczęło samodzielnie inicjować różne zabawy i zapraszać do nich pozostałych domowników. Na tym etapie już bez trudu potrafi usiąść samodzielnie, a mając podparcie, zmienia pozycję siedzącą na stojącą, a także sprawnie i szybko się przemieszcza. Maluch może również odczuwać i okazywać zazdrość, gdy zobaczy, że jego rodzice bawią się lub przytulają inne dzieci. Chętnie przygląda się swojemu wizerunkowi w lustrze i stroi przeróżne miny.

Siódmy skok rozwojowy

Siódmy skok rozwojowy miał miejsce między czterdziestym pierwszym a czterdziestym szóstym tygodniem życia dziecka. Od tego czasu maluch próbuje tworzyć własne arcydzieła, bazgrząc kredkami po kartce. Zaczyna się wspinać na niebanalne wysokości, z których potrafi również schodzić, jednak konieczna jest przy tym twoja asekuracja. Niektóre dzieci na tym etapie stawiają swoje pierwsze samodzielne kroki. 

47 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Czterdziesty siódmy tydzień stanowi koniec jedenastego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już ponad dziesięć i pół miesiąca.

47 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Niemowlę między dziesiątym a dwunastym miesiącem życia zyskuje przeciętnie od 0,5 do 0,75 centymetra wzrostu na miesiąc, a jego tempo przybierania na wadze wynosi:

  • około 9 gramów na dobę
  • około 63 gramów tygodniowo
  • około 270 gramów miesięcznie.

Jak przedstawiają się przeciętne wymiary czterdziestosiedmiotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary dziesięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 9,3 kg
  • wzrost: 73 cm

Przeciętne wymiary dziesięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 9,7 kg
  • wzrost: 74 cm

Warto dodać, że przedstawione dane mają jedynie charakter orientacyjny i statystyczny, dlatego warto przy nich zastosować odchylenie na poziomie +/- 5 centymetrów oraz +/- 1,5 kilograma. Pamiętaj także, że nie wszystkie dzieci rozwijają się tak samo i wpływa na to wiele czynników, które często nie są nawet od nikogo zależne. Należą do nich:

  • wzrost i waga dziecka w dniu narodzin
  • jego uwarunkowania natury genetycznej 
  • wygląd rodziców
  • poziom ruchliwości
  • poziom apetytu
  • rodzaj pożywienia i odpowiednio zbilansowana dieta 
  • warunki socjalne
  • atmosfera, która panuje w domu

Jeśli po przeczytaniu powyższych statystyk chcesz upewnić się, że twój maluch rozwija się we właściwym tempie, zajrzyj do siatki centylowej

47 tydzień życia dziecka – ile powinno jeść 47 tygodniowe dziecko?

Jadłospis czterdziestosiedmiotygodniowego dziecka powinien składać się z pięciu posiłków dziennie, spożywanych w równych odstępach czasu, pomijając pory nocne. Warto zadbać o to, aby dieta takiego malucha była odpowiednio zbilansowana, ponieważ ma to ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Jakie komponenty powinna zawierać?

  • mleko z piersi matki lub mleko modyfikowane (jedna porcja powinna wynosić około 220 ml)
  • woda przegotowana 
  • warzywa, a zwłaszcza ziemniak, marchewka, brokuły, groszek cukrowy, brukselka i dynia
  • owoce, najlepiej w formie przecierów
  • ryby (zwłaszcza łosoś i pstrąg)
  • mięso, takie jak cielęcina, drób i królik
  • jaja (zarówno białko, jak i żółtko)
  • produkty glutenowe (chleb, makaron, kasza)
  • inne produkty mleczne, takie jak kefiry, sery odpowiednie dla niemowląt czy twarożki 

Zobacz też: Rozszerzanie diety niemowlaka

Jak widzi niemowlę w 47 tygodniu życia?

Dziecko w czterdziestym siódmym tygodniu życia:

  • widzi w sposób przestrzenny i trójwymiarowy, jednak wciąż nieco niewyraźnie
  • jest w stanie zobaczyć wszystkie istniejące kolory
  • długo skupia wzrok na jednym przedmiocie, a tym samym dostrzega nawet najmniejsze szczegóły 
  • wodzi wzrokiem za poruszającymi się obiektami.

Zobacz też: Mruganie oczami u dziecka [przyczyny, leczenie]

11 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 47 tygodniowe dziecko?

Czterdziestosiedmiotygodniowy maluch przesypia od 11 do 14 godzin na dobę. Od 1,5 do 2 godzin przeznacza na niezbyt długie drzemki, które praktykuje w trakcie dnia, a od 10 do 12 godzin przeznacza na nieprzerwany nocny sen. Dziecko na tym etapie rozwoju już nie powinno wybudzać się w nocy na karmienie, jednak proces ząbkowania może sprawiać, że jego sen będzie nieco niespokojny.

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo