Imiona żeńskie na T – Imiona dla dziewczynki na T

Dla niektórych wybór idealnego imienia dla dziecka zajmuje chwilę, inni – zapewne w większości – długo rozważają wszystkie opcje oraz „za” i „przeciw”, zanim na któreś się zdecydują. Jeśli oprócz samego brzmienia imienia chcesz wiedzieć o nich trochę więcej, koniecznie zobacz nasze zestawienie. Przedstawiamy imiona żeńskie na T, mówimy także o ich znaczeniu, pochodzeniu i innych ciekawostkach. 

Popularne imiona żeńskie na T

  • Tola
  • Tosia
  • Teresa

Imiona żeńskie na T

Imiona zaczynające się na dwudziestą literę alfabetu nie należą do najbardziej popularnych. Ale przecież to nic złego. Może nawet wręcz przeciwnie? Wielu rodziców chce, żeby ich dzieci w jakiś sposób wyróżniały się na tle innych – może to akurat imię na literę T będzie pierwszą oryginalną cechą twojej córeczki?

Mimo że nie ma ich dużo, można znaleźć także dość popularne imiona zaczynające się od T. Jest to na przykład Tola. Nie bije ono co prawda rekordów popularności, ale nie jest też całkowicie niszowe – w rankingu imion 2019/2020 zajęło ono 114 miejsce. Co ciekawe, imię to powstało od zdrobnień innych imion żeńskich, na przykład Anatola. Mówi się, że Tole to kobiety towarzyskie, wesołe, będące wspaniałymi przyjaciółkami. Jej szczęśliwa liczba to 5, a szczęśliwy kamień to agat. Swoje imieniny obchodzi 2 maja i 15 czerwca. Najpopularniejszą w Polsce Tolą jest oczywiście fikcyjna postać o tym imieniu będąca bohaterką serialu animowanego „Bolek i Lolek”. Do małej Toli możemy mówić czule: Toluś, Tolunia, Tolcia, Tolka, Tonia, Tosia, Toleczka.

Niektórzy rodzice decydują się na imię Tosia, również będące zdrobnieniem od imienia Anatola. Jest ono jednak o wiele mniej popularne: w przeciągu ostatnich trzech lat otrzymały je tylko 22 dziewczynki.

Imiona damskie na T

Pod literką T znajduje się wiele imion krótkich, zaledwie czteroliterowych. Jeśli podobają ci się tego typu imiona, oprócz Toli czekają na ciebie też inne możliwości do rozważenia.

Tara – imię pochodzące z Irlandii. Popularne Tary to między innymi amerykańska aktorka Tara Reid, brytyjska tenisistka Tara Moore, kanadyjska aktorka Tara Strong.

Tina – powstało poprzez zdrobnienia innych imion: Florentyna, Justyna, Klementyna, Krystyna, Martyna. Tina ma oznaczać osobę inteligentną, mądrą, kreatywną. Jej imieniny przypadają na 14 maja i 28 lipca. Na świecie nie brakuje sławnych Tin: są to na przykład amerykańska piosenkarka Tina Turner, australijska piosenkarka Tina Arena, polska lekkoatletka Tina Matusińska. Zdrobnienia od tego imienia to Tinia, Tineczka, Tinka, Tin, Tinusia. Szczęśliwym numerem Tiny będzie 8, a szczęśliwym dniem tygodnia piątek. Tina może także liczyć na życiowe powodzenie zawsze na przełomie października i listopada.

Imiona dla dziewczynki na T

Pozycją, o której nie można nie wspomnieć, jest oczywiście Teresa. Mówi się, że Teresa to osoba szlachetna, pracowita, wytrwała w swoich postanowieniach. Szybko podejmuje decyzje i potrafi postawić na swoim. Zazwyczaj kieruje się zdrowym rozsądkiem, ale jednocześnie jest bardzo empatyczna, lubi pomagać innym. Jej pomyślne miesiące to kwiecień i lipiec, a szczęśliwe dni tygodnia – piątek i niedziela.

Samo pochodzenie imienia nie jest znane w stu procentach, jednak najprawdopodobniej wywodzi się z Grecji, od nazwy wyspy Tera. Oznacza kobietę pochodzącą z wyspy Tera lub amatorkę polowania na dziczyznę. Na Teresę możemy mówić w zdrobnieniu: Terenia, Tereska, Teresia, Terusia, Tercia, Tereś, Terka. Jej imieniny będziemy świętować 3, 7 i 11 marca, 12 kwietnia 7 i 27 czerwca, 6 lipca, 9 sierpnia, 26 września, 1, 3 i 15 października. Znane w Polsce i na świecie Teresy to między innymi: polska aktorka Teresa Lipowska, polska reżyserka Teresa Kotlarczyk, polska piosenkarka Teresa Werner, kanadyjska aktorka Theresa Lee. Istnieją też przysłowia związane z tym imieniem: „Na świętą Teresę odziej się w bekiesę”; „Każda Teresa ma swe interesa”.

Imię na T

Jeśli cenimy sobie oryginalność oraz egzotykę i dla naszego dziecka – proponujemy nieco bardziej obcojęzyczne imiona żeńskie na T.

Było już sporo o Teresie, niewiele jednak osób wie, że córkę można nazwać także jedną z obcojęzycznych wersji tego imienia – Tessa. Na małą Tessę możemy mówić Tesska, Tessunia, Tessuńka. Warto jednak zwrócić uwagę, że mało kto w Polsce decyduje się na to imię: w przeciągu ostatnich trzech lat zostało ono nadane jedynie siedem razy.

Równie rzadko spotykanym, ale jednak dostępnym w Polsce imię jest Tiffany. To angielska wersja greckiego imienia Teofania, które narodziło się w czasach średniowiecza. Powstało od nazwy greckiego święta objawienia Jezusa, stąd też znaczenie imienia: objawienie Boga.

Imiona na T

Istnieje jeszcze kilka ciekawych imion na literę T, o których do tej pory nie wspomnieliśmy.

  • Tamara – imię pochodzenia hebrajskiego. Wzięło się od słowa Tamar i oznacza palmę daktylową.
  • Telimena – imię o niejasnym pochodzeniu, prawdopodobnie powstałe przez przekształcenie imienia Felimena. Nadawane dzieciom od XIX wieku.
  • Tatiana – pochodzi ze starożytnego Rzymu. Wiąże się z nim zabawne przysłowie: „Rytm życia dziwny ma Tatiana – co tydzień bywa zakochana.”

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo