Imiona męskie na R – Imiona dla chłopca na R

Jak nazwać mającego nam się narodzić małego chłopczyka? To niełatwa decyzja, nad którą warto się spokojnie zastanowić i nie podejmować jej pochopnie. Nie będziemy bowiem mogli się z niej wycofać od ręki jak z wielu innych. Imion są jednak setki – jak się w tym połapać? Jednym z najlepszych sposobów na przemyślany wybór imienia jest rozważanie konkretnych liter, które na pierwszy rzut oka wydają się nam bardziej pasować. Dziś przedstawiamy Wan imiona męskie na R. 

Popularne imiona męskie na R

  • Rafał
  • Robert
  • Roman
  • Radosław
  • Remigiusz

Imiona męskie na R

Jeśli spojrzymy w zestawienie imion najczęściej nadawanych obecnie nowo narodzonym chłopcom w naszym kraju, w kategorii zaczynających się na literę R najwyżej znajdziemy Rafała. Jak wiele innych, to imię pochodzenia semickiego. Hebrajskie “Rafael” możemy przetłumaczyć jako “Bóg uzdrowi” lub “Bóg wyleczy”. Imię Rafał nosi jeden z archaniołów w tradycji chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Jego zadaniem jest właśnie uleczanie potrzebujących ludzi. To dostojne imię przywodzi na myśl Rafaela, jednego z mistrzów włoskiego Renesansu. Dokładnie ten znakomity, niestety młodo, w dniu swoich trzydziestych siódmych urodzin zmarły malarz i architekt nazywał się Raffaello Sanzio.

Imię Rafał może nam kojarzyć się także z parą wybitnych sportowców. Po pierwsze, pochodzącym ze słonecznej Majorki Hiszpanem Rafaelem Nadalem, niewątpliwie jednym z najlepszych tenisistów w historii dyscypliny – dwudziestokrotnym zwycięzcą turniejów wielkiego szlema, w tym trzynastokrotnym tryumfatorem paryskiego Roland Garros. Po drugie, z dumą Małopolski, kolarzem Rafałem Majką, dwukrotnym zwycięzcą klasyfikacji górskiej Tour de France. Co ciekawe, szczególnie szczęśliwa dla obu sportowców Francja jest szczęśliwa również dla ich imienia. Według danych z 2017 roku, to właśnie imię Raphaël w swoich kilku wersjach (Raphael, Rafael) jest najczęściej nadawanym nowo narodzonym nad Sekwaną małym chłopcom. Może czas przejąć również tę francuską modę?

Klasyczne imiona dla chłopców na R

Kolejne popularne imię męskie na R to klasyczne Robert, pochodzenia germańskiego. Co nie zaskakuje, jest wyjątkowo popularne właśnie w krajach, w których ludność posługuje się językami germańskimi lub pokrewnymi – Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Holandii, Danii czy Szwecji. W skali świata być może najbardziej znanym Robertem w dziejach był Robert Bruce, czternastowieczny król Szkocji. Ten wojowniczy władca wywalczył dla swojego kraju odzyskanie niepodległości od Anglii, dzięki czemu do dziś jest traktowany jako bohater narodowy Szkotów.

Ogrom znanych Robertów – sportowców, muzyków, polityków, naukowców – znajdziemy jak Zachód jak długi i szeroki. Nad Wisłą obecnie nikomu nie trzeba przedstawiać Roberta Lewandowskiego, kapitana piłkarskiej reprezentacji Polski, napastnika Bayernu Monachium i jednego z najlepszych futbolistów na świecie. To prawdopodobnie najbardziej znany dziś za granicą żyjący Polak, prawdziwa wizytówka naszego kraju. Wcześniej podobną rolę odgrywał ścigający się w Formule 1 Robert Kubica, który niestety po wypadku rajdowym z 2011 roku nie odzyskał już dawnej dyspozycji.

Wojownicze imię na R

Robert nie jest jednak jedynym rozpoczynającym się na R imieniem dla małego wojownika. Również Ryszard – tak samo zresztą pochodzenia germańskiego – kojarzy się z królem, tym razem właśnie owej skonfliktowanej ze Szkocją Anglii – Ryszardem Lwie Serce. Nosiło je także dwóch z najznakomitszych kompozytorów w dziejach ludzkości, dumy naszych zachodnich sąsiadów, Richard Strauss i Richard Wagner. To znów imię od wieków nadawane chłopcom w całej Europie i nie tylko. Obecnie kojarzyć nam się może chociażby z wybitnym brytyjskim biologiem, Richardem Dawkinsem.

Kolejne niewątpliwie „wojownicze” imię na R to Roland – tak właśnie nazywał się legendarny francuski rycerz, bohater jednego z najstarszych i najbardziej znanych eposów rycerskich w dziejach Starego Kontynentu.

Imiona na R

Jeśli mamy ochotę na nieco ekstrawagancji, możemy rozważyć piękne imię wielkiego rywala wyżej wspomnianego Rafaela Nadala – szwajcarskiego maestro, Rogera Federera. To ci dwaj panowie wspólnie dzierżą obecnie rekord największej liczby wygranych turniejów wielkoszlemowych. Kibicom piłkarskim imię Roger może się również ciepło kojarzyć ze względu na dawnego reprezentanta Polski, Rogera Guerreiro.

Pominąć nie powinniśmy też Radosława – to dla odmiany imię klasycznie słowiańskie, nadawane w naszym kraju od dziesiątków pokoleń.

Już wiele wieków temu nad Wisłę trafiło także niezwykle dostojne i dystyngowane łacińskiego pochodzenia imię Remigiusz.

Rzadko spotkamy dziś w Polsce mężczyznę nazywającego się Roch.

Czasy najwyższej popularności wydaje się mieć za sobą także imię Roman, które mocno wpisało się w historię naszego kraju wraz z wieloma nieprzeciętnymi noszącymi je Polakami. Jedno i drugie to znów ciekawa szansa na wybór oryginalny i niebanalny.

Jak widać, jest w czym wybierać, jeśli chodzi o imiona męskie na R. Jeśli z dowolnych powodów bliska jest nam właśnie litera R, nie powinniśmy mieć problemu, by znaleźć imię pasujące naszej pociesze. Możemy być spokojni, że chłopiec nie będzie żałował naszej decyzji.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo