Jak czyścić uszy niemowlaka?

Najczęściej do czyszczenia uszu niemowlaka stosujemy patyczki kosmetyczne. Jednak ten sposób jest nieskuteczny i niebezpieczny, ponieważ grozi zatkaniem przewodu słuchowego, a nawet urazem. Uszy oczyszczają się same, a widoczny nadmiar woskowiny można usunąć podczas kąpieli lub z pomocą przeznaczonych dla dzieci kropli. Jak ich używać? Jak prawidłowo czyścić uszy niemowlakowi?

Woskowina to nie jest zwykły brud

Dla rodziców woskowina w uchu dziecka jest brudem, który trzeba szybko usunąć. Dla lekarzy, zwłaszcza laryngologów, to po prostu fizjologiczna wydzielina, zapewniająca sprawne działanie narządu słuchu. Woskowina nawilża i oczyszcza przewody słuchowe. Zabezpiecza przed rozwojem chorobotwórczych drobnoustrojów, grzybów, wirusów, bakterii, a także drobnych owadów. Jest niezwykle ważna, mimo że wygląda nieestetycznie, szczególnie gdy uwidacznia się w nadmiarze.

Uszy oczyszczają się samoistnie. Woskowina przesuwa się wraz z migracją nabłonka, co jest wspomagane poprzez ruchy żuchwy. Po pewnym czasie żółty, lepki wosk daje się zauważyć w ujściu przewodu słuchowego. I wtedy sięgamy po patyczek.

Patyczki nie nadają się do czyszczenia uszu 

Patyczki kosmetyczne może i są wygodne w użyciu, jednak nie nadają się do dogłębnego czyszczenia uszu niemowlaka ani nawet osoby dorosłej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mogą zostać zbyt głęboko wepchnięte i wywołać uraz. Istnieje też ryzyko, że bawełniany wacik oderwie się od patyczka i zatka przewód słuchowy. Dzieje się tak również wtedy, gdy patyczek przesuwa wydzielinę do wewnątrz, tworząc woskowy czop. 

Zatkanie przewodu słuchowego wywołuje niedosłuch, szumy uszne, kłucie, pieczenie, swędzenie, ból ucha i zawroty głowy. W takich sytuacjach może pomóc preparat o właściwościach osmotycznych i przeciwzapalnych, jak np. wyrób medyczny LIX. Konieczna jest też wizyta u lekarza. Niestety małe dzieci nie potrafią jednoznacznie komunikować swoich potrzeb. Złe samopoczucie wyrażają głównie płaczem i niepokojem, których przyczynę nie zawsze da się szybko rozpoznać. Dlatego tym bardziej należy dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa. 

Jak i czym czyścić uszy niemowlaka?

Czyszczenie uszu niemowlaka to bardzo łatwa czynność, mimo że początkowo może wydawać się skomplikowana. Ten element pielęgnacji nie jest ani trudny, ani czasochłonny, choć wymaga wiedzy. Skoro już dokładnie omówiliśmy, jak nie powinna wyglądać higiena uszu, przejdźmy do praktycznych wskazówek. 

Przede wszystkim podczas czyszczenia uszu niemowlakowi ograniczamy się wyłącznie do miejsc, które widać. Oczyszczamy wejście do przewodu słuchowego oraz małżowinę uszną. Warto pamiętać, aby umyć także tylną część ucha, gdzie lubi zbierać się zaschnięte mleko. 

Czyszczenie uszu niemowlaka podczas kąpieli

Uszy dziecka najlepiej myć podczas kąpieli, delikatnie oczyszczając je palcami albo miękką gąbką. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed zamoczeniem uszu w wodzie. Chociaż ten mit jest wciąż żywo powtarzany, nie ma w nim nic prawdziwego. W uchu znajduje się błona bębenkowa, która oddziela przewód słuchowy zewnętrzny od ucha środkowego, nie ma więc możliwości, aby woda się do niego przedostała. Spokojnie można zmoczyć główkę dziecka w wodzie, chociaż warto mieć na uwadze, że niektóre maluszki tego nie lubią. Po zakończeniu kąpieli pamiętajmy, aby dokładnie osuszyć małżowiny. Pozostawienie wilgoci w przewodzie słuchowym sprzyja rozwojowi zapalenia ucha, zwłaszcza gdy w domu panuje infekcja. 

Czyszczenie uszu niemowlaka na sucho

Innym sposobem jest czyszczenie uszu niemowlaka zmoczonym w ciepłej wodzie rogiem ręcznika lub pieluszki tetrowej. Z ich pomocą oczyszczamy zewnętrzne części ucha, delikatnie je przemywając, a potem osuszając.

Można też zastosować środki cerumenolityczne, rozpuszczające woskowinę uszną. To  krople lub spraye do czyszczenia uszu dla dzieci. Przed ich zastosowaniem należy się upewnić, czy są odpowiednie dla maluszków w wieku naszej pociechy. Takiej informacji szukamy na etykiecie. Produkty farmaceutyczne odpowiednie dla niemowląt są oznaczone napisem „przeznaczone od pierwszych dni życia” czy też „od 3. miesiąca życia”. Używamy ich raz na jakiś czas, nie codziennie. Zbyt częste oczyszczanie uszu niemowlaka z woskowiny tylko nasili jej produkcję i może doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego. 

LIX/09354/10/21

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo