Jak odpowiednio wykorzystać kolory podczas aranżacji wnętrz?

Wystrój wnętrz jest bardzo istotnym procesem, którego wynik bezpośrednio może wpłynąć na samopoczucie i nastrój mieszkańców nowo zaaranżowanych pomieszczeń. To, jak urządzimy swoje wnętrze i jakich kolorów do tego użyjemy, nie powinno być bez znaczenia. Aby dowiedzieć się, jak poprawnie łączyć ze sobą kolory i co różne kolory oznaczają w wystroju wnętrz, to warto jest zapoznać się z treścią tego artykułu.

Jak łączyć kolory mebli ze ścianami?

Urządzając swoje wnętrze warto jest myśleć o kolorach jak o kawałkach puzzli, które mogą do siebie dobrze pasować lub kompletnie od siebie odstawać. Przy malowaniu ścian powinniśmy zastanowić się nad ogólnym tonem i odcieniem wybieranych kolorów. Ściany będą bowiem stanowić solidną podstawę, do której następnie dobierać będziemy kolejne elementy, takie jak dekoracje czy meble. Gdy wybraliśmy już kolor ścian, który najbardziej nam odpowiada, to warto jest pomyśleć nad zakupem modnych mebli, których charakter powinniśmy dopasować bezpośrednio do wybranych ówcześnie kolorów. Przy wybieraniu odpowiedniego wyposażenia wnętrz warto jest kierować się zasadą kontrastu. Zasada ta polega bowiem na dopasowywaniu do siebie kolorów, które bezpośrednio ze sobą kontrastują np. czarny z białym. Jeżeli zatem odcień naszych ścian jest jasny, to można wówczas pochylić się nad ciemniejszymi meblami, które odpowiednio wzbogacą pomieszczenie i dodadzą mu nieco różnorodności. Kolejnym sposobem na odpowiednie połączenie kolorów jest skorzystanie z połączeń, które bezpośrednio się dopełniają. Idealnym przykładem takiego połączenia będą np. żółta kanapa na tle niebieskiej ściany. Przy wybieraniu mebli warto jest także pochylić się nad użyciem koloru akcentowego, czyli takiego, który będzie wyróżniał dany mebel kontrastując z całą resztą wnętrza. Jeżeli interesuje nas jednak nieco bardziej bezpieczne rozwiązanie, to nic nie stoi na przeszkodzie w użyciu kolorów neutralnych, czyli takich, które bez problemu wpasują się w większość wnętrz. Do takich kolorów należeć będą różne odcienie bieli lub szarości.

Co poszczególne kolory znaczą w naszych wnętrzach?

Kolory dobierane do pomieszczeń mają ogromny wpływ nie tylko na estetyczny wygląd naszych wnętrz, ale także na nastrój, który wprowadzają do naszego codziennego życia. Na początek warto jest zapamiętać, że różne odcienie kolorów mogą bezpośrednio oddziaływać na percepcję z którą odbieramy daną przestrzeń. Jasne, jaskrawe odcienie zdecydowanie powiększą pomieszczenie i spowodują odczucie rozluźnienia i swobody, a ciemne zaś będą skutkować w optycznym pomniejszeniu wnętrza oraz nadaniu otuchy i przytulności. Oto kilka przykładów na to, jak niektóre kolory wystroju wnętrz potrafią wpływać na nasz nastrój i samopoczucie:

  • Zielony – jest to kolor kojarzący się ze światem natury i relaksem. Sprawdzi się idealnie w salonie czy w pokoju, w którym będziemy chcieli odpoczywać i regulować poziom stresu.
  • Fioletowy – ten kolor kojarzy się z bogactwem lub tajemniczością. Sprawdzi się idealnie w sypialni, łazience czy w pokoju dziennym. Z pewnością pomoże on nam zaznać relaksu i spokoju.
  • Niebieski – przypominający wodę kolor, który bezpośrednio kojarzy się ze spokojem i harmonią. Sprawdzi się idealnie w łazience czy pokoju dziecięcym.
  • Czerwony – kojarzony jest on z energią i silnymi emocjami. Sprawdzi się świetnie w jadalni bądź kuchni, gdzie ludzie często ze sobą przebywają.

Podsumowując, dobór odpowiednich kolorów w pomieszczeniu jest niezwykle istotną kwestią, która bezpośrednio wpływa na estetyczny wygląd pomieszczeń oraz na ludzki nastrój i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo