Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka w jego pokoiku to sprawa kluczowa. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jaka jest optymalna wilgotność w pokoju dziecka? Dlaczego tak ważne jest, żeby dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza i jakie są negatywne skutki zbyt suchego powietrza w pokoju dziecka? Odpowiedz na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Odpowiednia wilgotność powietrza w domu jest bardzo ważna dla zdrowia jego mieszkańców.
  • Optymalna wilgotność powietrza w pokoju dziecka wynosi 40-60%.
  • Zbyt niska wilgotność powietrza w pokoju dziecięcym prowadzi do podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych, może powodować częstsze infekcje bóle głowy, bóle gardła, kaszel.
  • Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pokoju sprzyja rozwojowi chorobotwórczych grzybów i pleśni.
  • Poziom wilgotności powietrza mierzymy higrometrem.
  • Domowe sposoby nawilżania powietrza w pokoju to wieszanie mokrych ręczników na grzejniku oraz stawianie pojemnika z wodą na grzejniku.
  • Najbezpieczniejszą i najpewniejszą metodą utrzymywania stałego poziomu wilgotności w pomieszczeniu jest zakup automatycznego nawilżacza powietrza z higrometrem.

Wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

Odpowiedni mikroklimat w domu, czyli optymalna temperatura i wilgotność powietrza mają bezpośredni wpływ na samopoczucie oraz ogólną kondycję domowników. Ale nie tylko! Są one ważne również dla naszych mebli, ubrań, książek czy podłóg. Wilgotność powietrza oraz temperatura w pomieszczeniu są ze sobą ściśle związane. Im wyższa temperatura panuje w mieszkaniu, tym mniej powinno znajdować się tam pary wodnej, ponieważ połączenie ciepła i wody stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów oraz pleśni, które są bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, a także dla wyposażenia domu. Jaka zatem powinna być optymalna temperatura i wilgotność powietrza w domu? Temperatura między 20 a 22 stopnie w pomieszczeniu, a nawet 18 stopni w sypialni będzie najkorzystniejsza dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić między 40 a 60%. 

Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?

Jeżeli chodzi konkretnie o pokój dziecka, optymalna wartość temperatury i wilgotności będzie zbliżona do tych podanych już wcześniej. Prawidłowa wilgotność w pokoju dziecka powinna wynosić między 40 a 60%. Zapewni ona najlepsze warunki do snu oraz codziennego funkcjonowania w pomieszczeniu. Pożądana temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić między 18 a 21 stopni. Jedynie w przypadku pokoju, w którym śpi noworodek, wartość ta może być nieco wyższa – między 20 a 22 stopnie.

Co świadczy o nieprawidłowej wilgotności powietrza w pokoju dziecięcym?

Częste choroby górnych dróg oddechowych, nawracający katar, suchość w gardle, poranny ból gardła, przesuszona skóra, bóle głowy to objawy, które mogą wskazywać na niekorzystne warunki do snu w pokoju dziecka. Dotyczy to najczęściej zbyt wysokiej temperatury oraz zbyt niskiej wilgotności w pokoju dziecięcym, chociaż przyczyną może być też zbyt wysoka wilgotność i obecność pleśni lub grzybów w pomieszczeniu.

Zbyt niska wilgotność w pokoju dziecka

Zbyt niska wilgotność powietrza w pokoju niemowlaka, ale też starszego dziecka będzie powodowała podrażnienie śluzówki dróg oddechowych, przez co stanie się ona narażona na infekcje, a jej praca zostanie zaburzona. Przesuszona śluzówka jest powodem drapania w gardle, uczucia pieczenia, kłucia w gardle. Może też wywoływać suchy kaszel, a nawet prowadzić do nawracających bólów głowy. Zaburzenie pracy rzęsek obecnych w śluzówce nosa sprawia, że nie spełniają one swojego zadania, jakim jest oczyszczanie pobieranego powietrza z niechcianych drobnoustrojów i zanieczyszczeń. W efekcie do organizmu może trafiać większa ilość wirusów, a tym samym zwiększy się ryzyko wystąpienia infekcji.

Zbyt wysoka wilgotność w pokoju dziecka

Nie tylko zbyt suche powietrze jest niekorzystne dla zdrowia naszych dzieci. Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pokoju noworodka, niemowlaka czy też starszaka sprzyja rozwojowi schorzeń dróg oddechowych. Jak już wcześniej wspomniano, ciepło w połączeniu z dużą wilgotnością wpływa na rozwój pleśni oraz grzybów, te z kolei są bardzo niekorzystne dla młodego organizmu. Grzyby oraz pleśń mogą wywoływać reakcje alergiczne, problemy z układem pokarmowym, a także z układem oddechowym. Są one niezwykle niebezpieczne właśnie dla najmłodszych, dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na stan ścian, podłóg oraz mebli w pokojach dzieci, u których pojawiają się nawracające, niepokojące objawy, których przyczyn lekarz nie potrafi jednoznacznie stwierdzić.

Rodzice pytają, jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecięcym:

Jak zmierzyć wilgotność w pokoju dziecka?

Poziom nawilżenia w pomieszczeniu mierzy się higrometrem (inaczej wilgotnościomierzem). W sklepach ze sprzętem elektroniczny znajdziemy zarówno proste higrometry mierzące tylko wilgotność powietrza, jak również wielozadaniowe stacje mierzące wilgotność, temperaturę, ciśnienie oraz rozbudowane higrometry badające punkt rosy oraz wilgotność bezwzględną powietrza. Istnieją również specjalistyczne czujniki mierzące temperaturę, wilgotność oraz poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu. W zależności od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych możemy dobrać taki rodzaj urządzenia, jaki sprawdzi się najlepiej w naszym domu czy mieszkaniu. Alternatywą dla zakupu samego higrometru, jest zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza z czujnikiem wilgotności. Nowoczesne nawilżacze dostosowują swoją pracę do aktualnej wilgotności powietrza, dzięki czemu możemy mieć pewność, że ciągła praca nawilżacza nie doprowadzi do zbyt wysokiej wilgotności w pokoju dziecięcym.

Jak poprawić wilgotność w pokoju dziecka?

O prawidłową wilgotność w pokoju dziecka możemy zadbać na wiele sposobów. Możemy zastosować domowe, niedrogie metody nawilżania pomieszczenia takie jak wieszanie mokrych roczników na grzejniku, czy też ustawianie na grzejniku pojemnika z wodą. Możemy też dodatkowo skorzystać z wyjątkowych właściwości niektórych roślin. Domowe sposoby są ekonomicznie i doraźnie mogą pomóc w poprawie nawilżenia powietrza w pokoju dziecka, jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie nie jest do końca pewne ani bezpieczne. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zainwestowanie w nowoczesny nawilżacz powietrza, dobrany do metrażu pokoju. Nawilżacz z jonizatorem poprawi jakość powietrza w dziecięcym pokoju, ponadto czujnik nawilżenia będzie stale dopasowywał pracę urządzenia do panującej w pokoju temperatury i wilgotności. Dzięki temu unikniemy zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu nawilżenia i jego niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Jak utrzymać wilgotność w pokoju?

Jak już wyżej wspominano nowoczesny nawilżacz powietrza z wbudowanym higrometrem jest idealnym rozwiązaniem, które gwarantuje utrzymanie stałej optymalnej wilgotności w pokoju dziecka. W zależności od tego, ile procent wilgotności ustawimy na urządzeniu, ono tak będzie sterowało swoją pracą, aby utrzymywać wybraną wartość. W ofercie sklepów AGD i RTV znajdziemy nawilżacze ultradźwiękowe, parowe oraz ewaporacyjne. Wybierając nawilżacz powietrza, warto wziąć pod uwagę jego wydajność, moc, pobór prądu, oraz sprawdzić, czy ma on wbudowany higrometr. Ciekawym i godnym uwagi rozwiązaniem jest też urządzenie wielofunkcyjne – połączenie nawilżacza powietrza z oczyszczaczem. To szczególnie przydatny sprzęt dla osób mieszkających w mieście, zmagających się ze smogiem i zanieczyszczeniami, a także niską wilgotnością powietrza w mieszkaniu czy domu.

Źródła:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Pokój dziecięcy

Jak wybrać oprogramowanie do szkoły?

Już niedługo rozpocznie się rok szkolny – zabrzmi szkolny dzwonek, a korytarze wypełnią się uczniami spieszącymi od jednej sali do drugiej sali. Po lekcjach zaś ci sami uczniowie będą musieli...

Czytaj dalej →
Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dla 3 latka?

Pokój dla 3-latka musi być miejscem, w którym dziecko będzie czuć się swobodnie i komfortowo. Warto pamiętać, że sypialnia dziecięca to nie tylko miejsce odpoczynku, ale również zabawy i nauki....

Czytaj dalej →
Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka?

Jak urządzić bardzo mały pokój dla dziecka – to pytanie nurtuje wiele osób mieszkających w bloku. Nawet jeśli posiadamy niewiele przestrzeni, chcielibyśmy oczywiście, aby aranżacja w pełni odpowiadała na potrzeby...

Czytaj dalej →
Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jak urządzić pokój dla bliźniaków?

Urządzenie i aranżacja wnętrza dla jednej pociechy stanowi nie lada wyzwanie, a co dopiero, gdy musisz zaspokoić potrzeby i stworzyć pokój dla bliźniaków. Jest to jednak zadanie wykonalne. Jest to...

Czytaj dalej →
Dom i ogród, Pokój dziecięcy

Jaka tapeta do pokoju dziecka?

Tapeta do pokoju dziecka spędza sen z powiek niejednemu młodemu rodzicowi. Ostatecznie wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze pociechy dorastały w przyjaznym, komfortowym i pięknym otoczeniu, które będzie dodatkowo nieustannie stymulowało ich...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general