Koperta z pieniędzmi jest jednym z najpopularniejszych prezentów, jakie otrzymują dzieci podczas pierwszej komunii świętej. Podpisanie koperty może być trudne, szczególnie jeśli nie jesteś blisko rodziny dziecka lub nie masz doświadczenia w takich sytuacjach. Czy podpisać kopertę na komunię? Co się pisze na kopercie komunijnej? Jak podpisać kartkę na komunię?
Jak podpisać kopertę na komunię?
Zbliża się czas pierwszej Komunii Świętej, a jako goście chcemy zrobić dobre wrażenie na organizatorach uroczystości. Warto wiedzieć, że nie musimy podpisywać kopert z pieniędzmi, które przekażemy dziecku. Jednak zawsze możemy to zrobić. Wielu ludzi uważa, że standardem jest wpisanie imienia i nazwiska osoby, która przyjmie Komunię. Wystarczy więc wpisać te dane, a dodatkowo można także umieścić
Podpisując kopertę komunijną, nie zapominajmy o tym, co znajduje się w środku. Bardzo ważne jest, aby dołączyć do niej kartkę z życzeniami. To właśnie dzięki niej rodzice dziecka przyjmującego sakrament będą mogli w późniejszym czasie przypomnieć wszystkie życzenia i ustalić, od kogo pochodzą.
Zobacz: Wyjątkowe życzenia na komunię: poważne, religijne. Najpiękniejsze słowa na tę okazję!
Co napisać na kopercie komunijnej?
Jak już wyżej wspomniano, koperty na komunię nie trzeba podpisywać. Inaczej jest w przypadku kartki okolicznościowej, w której wpisujemy dedykacje i życzenia. Tutaj z reguły warto dodać, kto podarował tę kartkę i kiedy, dlatego dobrze jest w lewym dolnym rogu umieścić również datę i miejscowość. Można napisać np.
Kochany/a [Imię dziecka]
W tym niezwykle uroczystym dniu Pierwszej Komunii Świętej
pragniemy Ci życzyć obfitych Łask Bożych.
Niech Pan Jezus, który właśnie zamieszkał w Twoim sercu
stanie się Twoim najlepszym przyjacielem,
a Sakrament Eucharystii umacnia w Tobie trzy cnoty: wiarę, nadzieję i miłość.
Ogromu błogosławieństwa Bożego życzą… [imiona gości]
Sprawdź: Jaka pamiątka na komunię dla chłopca? 5 wspaniałych upominków, które zostaną na lata!
Czytelnicy pytają o podpis na kopercie komunijnej
Nie trzeba nic pisać, jeśli nie mamy takiego życzenia, ale można zapisać np. imię i nazwisko dziecka przystępującego do komunii oraz datę uroczystości.
Przyjęło się, że własny podpis składa się dopiero na kartce okolicznościowej, umieszczonej wewnątrz koperty. Natomiast na samej kopercie, w dolnym prawym rogu, powinno się podać imię i nazwisko dziecka.
Nie, koperty lepiej nie zaklejać, ponieważ przy otwieraniu kartka z życzeniami lub banknoty mogłyby zostać uszkodzone.
Podpis na kopercie komunijnej nie jest wymagany, ale jeśli chcemy, można ją podpisać.
Propozycja podpisu: „Z okazji Twojej Pierwszej Komunii świętej życzę Ci wiele błogosławieństw i radości w życiu. Niech ta droga wiary, którą teraz rozpoczynasz, będzie dla Ciebie źródłem siły, nadziei i miłości”.
W kartce na komunię powinny znaleźć się przede wszystkim życzenia od serca dla dziecka oraz podpis gościa.