Jak skutecznie pomóc dziecku w nauce języka angielskiego? Sprawdzone metody i praktyczne wskazówki dla rodziców!

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, jak ważna jest nauka języka angielskiego już od najmłodszych lat. Dzieci mają bowiem ten bezcenny talent polegający na tym, że przyswajają informację szybciej, a poznawanie nowych języków przychodzi im w sposób naturalny. Niestety szkolne zajęcia nie zawsze sprzyjają rozwojowi tych umiejętności, ponieważ przeważnie skupiają się na mozolnym wykuwaniu na pamięć słówek i powtarzaniu nudnych ćwiczeń z gramatyki. A przecież nauka języka wcale nie musi i nie powinna tak wyglądać! Żmudne zajęcia tylko zniechęcają dzieci i nie rozwijają żadnych praktycznych umiejętności. Jak zatem skutecznie pomóc dziecku w nauce języka angielskiego, aby faktycznie cieszyć się z postępów? Sprawdź poniższy poradnik dla rodziców!

Jak pomóc dziecku w nauce angielskiego? Poznaj skuteczne metody

Znajomość języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym to jedna z podstawowych umiejętności we współczesnym świecie. Trudno poradzić sobie bez niej chociażby podczas wakacji za granicą, nie wspominając o tym, że znacznie zwiększa szanse i możliwości na rynku pracy. Ale płynne porozumiewanie się w języku angielskim otwiera wiele drzwi również na co dzień – pozwala m.in czytać książki i artykuły, które nie są dostępne w polskim przekładzie, a także ułatwia podjęcie decyzji o wyjeździe na wymianę zagraniczną czy na studia.

Dlatego też tak ważne jest, aby edukację językową rozpocząć najlepiej już we wczesnym dzieciństwie. W tym okresie rozwijanie umiejętności językowych przychodzi dzieciom z naturalną łatwością. Z wiekiem niestety tracimy te zdolności i z każdym upływającym rokiem nauka przychodzi już z coraz większym trudem i wymaga zdecydowanie więcej wysiłku. Jak to jednak często bywa w przypadku dzieci, nie jest łatwo zmobilizować je i zachęcić do współpracy. Tym bardziej, że często zajęcia językowe są zwyczajnie nudne i opierają się na powtarzaniu słówek czy reguł gramatycznych. Najwyższa pora jednak zmienić podejście do nauki języka angielskiego, skończyć z nieefektywnymi metodami i postawić przede wszystkim na komunikację i praktykę.

Każdy rodzic, który chce pomóc swojemu dziecku w nauce języka angielskiego, powinien poznać kilka istotnych wskazówek. Przede wszystkim istotna jest systematyczność i świadomość swoich celów. Nikt, nawet dzieci z ogromnym talentem do języków, nie osiągną realnych postępów, jeśli będą powtarzać tylko sporadycznie. Do nauki zachęca także opracowanie sobie pewnego planu, np. ustalenie, że zależy nam na swobodnym komunikowaniu się podczas wakacji czy że chcemy swobodnie czytać artykuły angielskiej prasy.

Co ważne, rodzice mają do odegrania bardzo ważną rolę w rozwijaniu umiejętności językowych swojej pociechy. Uczyć można się przecież na różne sposoby. Ciekawym pomysłem jest wspólne oglądanie filmów czy bajek, oczywiście dostosowanych do poziomu dziecka. Można również słuchać muzyki i próbować sobie razem tłumaczyć teksty piosenek. Skuteczną metodą jest także tworzenie fiszek, które pozwalają w kreatywny sposób przyswajać nowe słówka. I najważniejsze! Na każdym kroku należy zachęcać dziecko do mówienia i chwalić go za każdą podjętą próbę. Pamiętajmy, aby skupiać się na tym, co wyszło, zamiast na tym, co nie do końca się udało.

Sprawdź: Najlepszy strój do szkoły. Jak ubrać dziecko, aby czuło się komfortowo i wygodnie?

Praktyka czyni mistrza

Wsparcie rodziców przy nauce języka jest często naprawdę niezwykle kluczowe. Nawet jeśli sami nie do końca opanowali znajomość języka angielskiego, to przecież mogą na co dzień zachęcać do zajęć, motywować i organizować rozwijające aktywności. Żadne domowe czy szkolne zajęcia nie przyniosą jednak tak dobrych rezultatów jak profesjonalny, dopasowany do indywidualnych potrzeb i zdolności dziecka kurs. Wszyscy rodzice, którzy chcieliby w ten sposób wesprzeć swoją pociechę w poznawaniu języka angielskiego, powinni zapoznać się z szeroką ofertą platformy Novakid, która proponuje autorskie, ciekawe i przede wszystkim skuteczne programy edukacyjne dla dzieci w wieku 4-12 lat.

W przypadku edukacji językowej dzieci najważniejsze są oczywiście właściwe sposoby przekazywania wiedzy. Nie da się ukryć, że stosowanie nudnych, szkolnych metod nauki nie przynosi wymiernych rezultatów, co niestety często skutkuje tym, że po wielu latach zajęć umiejętności nadal nie są na zadowalającym poziomie. Dlatego Novakid postanowiło postawić na zupełnie inne strategie. Lekcje prowadzone są przez doświadczonych, certyfikowanych nauczycieli lub native speakerów, co pozwala naprawdę zanurzyć się w języku angielskim i wymaga od uczniów opanowywanie coraz bardziej zaawansowanych zdolności komunikacyjnych. Platforma stawia więc przede wszystkim na żywy, praktyczny kontakt z językiem, dzięki czemu dzieci zdobywają umiejętności prowadzenia swobodnej konwersacji. Z każdą kolejną lekcją zyskują coraz większą swobodę mówienia, stopniowo lektorzy wprowadzają więc nowe, bardziej skomplikowane zagadnienia i tematy rozmów, nie zapominając oczywiście o utrwalaniu poznanego już materiału.

Zajęcia trwają jedynie po 25 minut, co również przynosi oczekiwane efekty. Warto pamiętać, że dzieci – zwłaszcza najmłodsze – nie potrafią zachować skupienia przez zbyt długi czas. Dłuższe lekcje są więc nie tylko nieskuteczne, ale mogą wywołać wręcz odwrotny rezultat – nasza pociecha tylko zniechęci się do dalszej edukacji.

Kursy na platformie Novakid odbywają się online, co ma istotne znaczenie dla najmłodszych. W znajomym otoczeniu, we własnym pokoju czują się znacznie pewniej, bezpieczniej, co także sprzyja otwarciu się i swobodnemu konwersowaniu w obcym języku. A przy okazji rodzice oszczędzają czas i pieniądze na dojazdy.

Zobacz: Back to school, czyli jak urządzić pokój dziecka na rok szkolny?

Systematyczność i zabawa kluczem do sukcesu

Nic tak nie motywuje do nauki języka angielskiego jak prawidłowe i pozytywne podejście nauczyciela. Zastosowane podczas lekcji metody powinny być maksymalnie angażujące i przede wszystkim przyjemne dla dziecka. Dzięki temu zajęcia nie będą kolejnym nudnym obowiązkiem – jak to się mówi – do “odbębnienia”, ale staną się wyczekiwanym momentem w ciągu tygodnia. Właśnie z takiego założenia wyszli twórcy platformy Novakid, dlatego w ramach zajęć stosuje się atrakcyjne formy nauki przez zabawę. Jedną z nich jest grywalizacja. W ramach nauki dziecko bierze udział w indywidualnych lekcjach z native-speakerem lub certyfikowanym nauczycielem języka angielskiego, a także może stale poszerzać swoje umiejętności poprzez rozwijające minigry i prace domowe. Świat Gier Novakid to wyjątkowe środowisko edukacyjne, które stworzone zostało w oparciu o angażującą fabułę, atrakcyjne dla dzieci komiksy, pełne wyrazistych postaci. Nauka w takim systemie powoduje, że dziecko chętniej powtarza materiał i zdecydowanie lepiej go przyswaja

Każda lekcja z Novakid to niesamowita przygoda, pełna atrakcji, śmiechu, ale przede wszystkim obcowania z żywym językiem. Dziecko ma więc okazję naprawdę polubić angielski, a to już połowa sukcesu. Służy temu m.in. innowacyjna metoda TPR – Total Physical Response, czyli nauczanie języka metodą reagowania całym ciałem. Specjalna aplikacja umożliwia dziecku naukę poprzez poznawanie nowych piosenek i rymowanek wraz z pokazywaniem i tańczeniem.

Bardzo ciekawa jest również oferta Novakid skierowana do starszych dzieci. Podczas Kursu Virtual Explorer uczniowie mogą odwiedzić najbardziej niezwykłe miejsca na całym świecie dzięki wirtualnym wycieczkom 3D. Podróże VR pozwolą im w ramach zajęć przenieść się m.in. do muzeów w Londynie, Paryżu i Waszyngtonie, na Wyspy Galapagos czy nawet na Antarktydę. Kurs oparty jest na innowacyjnej metodzie Content and Language Integrated Learning (CLIL) polegającej w głównej mierze na tym, że nauka języka obcego odbywa się poprzez zanurzenie w autentycznych tematach, rzeczywiste sytuacje i realne materiały. Właśnie dlatego w trakcie wirtualnych wycieczek dzieci nie tylko podziwiają piękne widoki, ale “biorą udział” w codziennych sytuacjach, muszą rozmawiać po angielsku, np. w muzeach czy na targach. Dzięki CLIL uczniowie przestają postrzegać język jako szkolny przedmiot i zaczynają go używać jako narzędzia, które pozwala im nauczyć się czegoś nowego i poszerzyć horyzonty. To jeden z najlepszych sposobów, aby pomóc dziecku w nauce języka angielskiego.

Programy edukacyjne oferowane w ramach konkretnych kursów zostały przygotowane przez doświadczonych metodyków, którzy brali pod uwagę psychologiczne cechy rozwoju dzieci. Dzięki temu system jest odpowiednio dopasowany do potrzeb i zdolności. Co ważne, wszyscy nauczyciele mogą pochwalić się międzynarodowymi certyfikatami potwierdzającymi posiadanie kompetencji do nauki języka angielskiego jak języka obcego. Dodatkowo mają na swoim koncie rozmaite szkolenia i seminaria. Poszczególne kursy dostosowane zostały do europejskiego standardu CEFR. Nauczyciele podczas lekcji próbnej oceniają, jaki jest aktualny poziom znajomości języka angielskiego u dziecka. Po tej wstępnej weryfikacji maluch zostaje skierowany na odpowiednie zajęcia.

Sprawdź też: Powrót do szkoły na sportowo! Sprawdź, jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo