Jak urządzić pokój dziecka? Praktyczne wskazówki

Urządzenie dziecięcego pokoju może stanowić nie lada wyzwanie. Na uwadze należy mieć zarówno wygodę malucha, jak i jego potrzeby czy rozwój. Przestrzeń ta powinna więc łączyć w sobie funkcjonalne rozwiązania, kreatywne elementy oraz piękną estetykę. Stworzenie wnętrza, które odpowiada na to wszystko, wydaje się wręcz niemożliwe, jednak nawet z małego pokoiku dziecięcego można stworzyć miejsce idealne do rozwoju, zabawy i odpoczynku. Jak to zrobić? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zaplanuj przestrzeń w pokoju dziecka

Podczas planowania rozkładu pokoiku dziecięcego w pierwszej kolejności najlepiej wydzielić poszczególne strefy. Nie tylko ułatwi to wykorzystanie przestrzeni na maksa, ale i w przyszłości pomoże utrzymać porządek oraz zapewni wygodę użytkowania. Bez względu na wiek, w dziecięcym pokoiku powinna znaleźć się strefa odpoczynku, strefa do zabawy, strefa do nauki oraz strefa do przechowywania. Każdą z nich można wydzielić przy pomocy mebli lub dodatków. Strefa odpoczynku to przede wszystkim łóżko i stolik z lampką nocną. Często zaraz obok niej znajduje się strefa do nauki, czyli biurko z wygodnym krzesłem, a całość może zostać połączona przy pomocy pięknej tapety. Strefa do przechowywania zawiera szafę lub komodę na ubranka, a także wszelkie skrzynie czy półki na zabawki malucha. Strefę zabawy z kolei można wydzielić przy pomocy stylowego, dziecięcego dywanika, zapewniającego wygodne oraz przytulne podłoże do zabawy. 

Jakie kolory wybrać do dziecięcego pokoiku? 

Jeśli chodzi o wybór kolorów, w dziecięcych aranżacjach można postawić na jedno z dwóch rozwiązań: kolorowe i radosne lub jasne i neutralne. Subtelne odcienie beżów, brązów i bieli, pomogą stworzyć ponadczasowe wnętrze, które posłuży dziecku aż do lat nastoletnich. To również rozwiązanie, które pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń oraz stworzyć przytulny i harmonijny pokój dziecka. Z kolei bardziej żywe i ciepłe kolory tworzą nastrój, za którym maluchy wręcz przepadają. W tym przypadku należy jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z intensywnymi, kolorystycznymi połączeniami. Lepiej postawić na monochromatyczne odcienie (np. niebieskiego, zielonego lub różowego), które stworzą niezwykle stylową dziecięcą aranżację. 

Na co zwrócić uwagę wybierając meble?

Meble w dziecięcym pokoiku powinny przede wszystkim być funkcjonalne, dlatego warto wybierać te, które posiadają dodatkową funkcję przechowywania np. otwierane pufy, komody z dużą ilością szafek,  wiszące półki, które pomieszczą jak największą ilość zabawek oraz ubranek czy łóżka z dodatkowymi szufladami. Stawiając na zestaw mebli, warto wybrać taki, który będzie służył dziecku przez długie lata i sprawdzi się zarówno w pokoju młodszego dziecka, jak i nastolatka. Jednak dziecięca przestrzeń aż zachęca do kreatywności i mieszania różnych mebli! Z powodzeniem można więc przemalować stare meble na biały lub beżowy kolor i zadbać o dodatki, które w najpiękniejszy sposób ozdobią dziecięce wnętrza. Jednak warto pamiętać, że wśród niezbędnych mebli nie może zabraknąć szafy, komody, biurka i przede wszystkim wygodnego łóżka. To niezbędne minimum, które zapewni wygodne użytkowanie pokoiku.

Jaką tapetę do pokoju dziecka wybrać? 

Jedną z najpiękniejszych dekoracji ściennych pokoju dziecięcego jest tapeta, która wprowadzi niesamowity klimat i oryginalny charakter do wnętrza. Na jaką najlepiej się zdecydować? Ogromna oferta producentów tapet dziecięcych może przecież przyprawić o zawrót głowy, dlatego podczas wyboru najlepiej przyjąć kilka zasad. Przede wszystkim należy połączyć zainteresowania dziecka oraz klimat całego pokoiku i wybrać wzór, który nie przytłoczy całego pomieszczenia. Najczęściej tapety w pokoikach dziecięcych montuje się wyłącznie na jednej ścianie np. za łóżkiem, biurkiem lub strefą zabaw, dzięki czemu całość tworzy efekt wow. Na koniec należy zadać sobie pytanie, czy tapeta będzie długoletnim towarzyszem całej aranżacji, czy to właśnie dzięki niej będzie zmieniał się klimat pokoju dziecka. Można wybrać np. tapetę w kwiaty, kropki czy paski, która wpasuje się w pokój malucha, jak i nastolatka. Z drugiej strony wraz z dorastaniem najmłodszego członka rodziny tapeta może zmieniać charakter pomieszczenia. Tapeta w gwiazdki lub chmurki może zostać zastąpiona przez tapetę, która odpowiada na zainteresowania malucha, a następnie zmieniona na tapetę, przy pomocy której pokój dziecięcy przejdzie metamorfozę w pokój nastolatka. Brzmi jak plan idealny, prawda? Wśród najpopularniejszych tapet dziecięcych odnajdziemy pastelowe i subtelne wzory leśnych zwierzątek, tapety z motywem kosmosu, kropek, chmurek czy te wyjęte wprost z bajek.

Zobacz tapety dziecięce w sklepie Tapetujemy.pl: https://tapetujemy.pl/wzory/tapety-dzieciece

Podłoga w dziecięcym pokoju 

Kredki, jedzenie czy upadające zabawki to czynniki, które najczęściej mogą zniszczyć powierzchnię podłogi w pokoju dziecka. Z racji tego, że narażona jest ona na większą ilość czynników zewnętrznych niż np. w salonie lub sypialni, najlepiej wybrać rodzaj odporny, trwały i taki, który łączy w sobie wiele zalet funkcjonalnych. W dziecięcym pokoiku najlepiej sprawdzą się panele winylowe. To właśnie one charakteryzują się dużą odpornością na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu sprostają nawet najbardziej zwariowanym zabawom najmłodszych członków rodziny. Rodzicom najczęściej zależy również na tym, aby podłoga w pokoju dziecka była bezpieczna i komfortowa, dlatego wiele osób z pewnością doceni wodoodporne, antypoślizgowe i hipoalergiczne właściwości paneli winylowych. Do tego są one ciepłe, miękkie i przyjemne dla stóp, co sprawia, że zabawa na podłodze staje się o wiele przyjemniejsza. 

Ciekawe dodatki do pokoju dziecięcego 

Poza standardowymi meblami oraz tekstyliami, które nadają wnętrzu charakter, w dziecięcych pokojach powinno znaleźć się miejsce na nietuzinkowe dodatki. To właśnie one najczęściej przykuwają dziecięcą uwagę i zachęcają do zabawy lub nauki. Na jakie dodatki szczególnie warto zwrócić uwagę?  W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się namioty, baldachimy lub baseny z kulkami, a także wszelki huśtawki czy hamaki. Jednak często zajmują one dużo miejsca i mniejsze pomieszczenia nie mogą sobie na nie pozwolić. W tym przypadku powinno znaleźć się miejsce chociaż na piękną lampkę nocną (najlepiej z bajkowym wzorem), ciekawy kosz na zabawki, przytulny dywan i tapetę. 

Dobrze zaaranżowany pokój dziecięcy łączy w sobie wyjątkową estetykę i funkcjonalność, która odpowiada na potrzeby najmłodszego członka rodziny. To pomieszczenie, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie i komfortowo, dlatego podczas wyboru dodatków czy mebli warto też zapytać o jego zdanie. Dzięki temu może poczuć, że jego opinia się liczy, a przy okazji otrzyma swój pokoik marzeń.

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo