Jakie są opinie ekspertów Salonów Agata na temat roli ergonomii w urządzaniu pokoju młodzieżowego?

Państwowy Instytut Badawczy NASK co dwa lata bada zachowania polskich nastolatków w sieci. Ostatni raport z 2021 r. wykazał, że młodzież wpatrywała się w ekran komputera nawet 12 godzin dziennie! Młodzi w swoich pokojach nie tylko uczą się i oddają pasjom, ale również się relaksują, dlatego kluczowym aspektem w urządzaniu ich wnętrza powinna być ergonomia. W tym artykule dowiesz się, jak sprawić, aby pokój Twojego dziecka był przede wszystkim zdrowy i funkcjonalny.

Znaczenie ergonomii

Ergonomia jako dziedzina nauki zajmuje się przystosowywaniem środowiska pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Przestrzeganie jej zasad ogranicza do minimum wszelkie zagrożenia zdrowotne, które mogą być spowodowane jakimikolwiek nadmiernymi obciążeniami, w tym w wyniku monotonii wykonywanych działań. 

Wyniki przytoczonego wyżej raportu („Nastolatki 3:0”) są zatrważające: młodzież w dobie nauki zdalnej spędzała połowę doby, wpatrując się w ekran komputera lub smartfona, w tym aż 5-6 godzin w czasie wolnym, nawet kosztem swojego snu. Nie trzeba wspominać, jakie są tego skutki zdrowotne. W 2020 roku opublikowano wyniki badania, które ukazywało problem zdrowotny związany z zespołami bólowymi kręgosłupa. Według danych aż 39,5% młodzieży skarżyło się na dolegliwości związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lub dyskopatią, co jest wynikiem długotrwałego siedzenia w niewłaściwej pozycji. Ponieważ tendencja do spędzania czasu przed komputerem jest wzrostowa, realny problem może być znacznie większy. To dlatego ergonomiczne meble i odpowiednie rozplanowanie przestrzeni w pokoju nastolatków powinny być kwestią najwyższej rangi.

Biurko i krzesło – podstawa sukcesu

Najważniejszym elementem pokoju nastolatka jest stanowisko do nauki – a w świetle obecnych przyzwyczajeń młodzieży, także do spędzania wolnego czasu. Masz w domu zapalonego gracza? Gry komputerowe rozwijają spostrzegawczość, uczą strategicznego myślenia i błyskawicznej decyzyjności. Jednak wielogodzinne „rolpleje” połączone z czasem spędzonym na nauce mogą szybko zakończyć się problemami zdrowotnymi, i to już w tak młodym wieku. Aby tego uniknąć, rozejrzyj się za specjalnymi biurkami i fotelami gamingowymi, np. z serii X-Game dostępnymi na agatameble.pl. Opinie ekspertów z Salonów Agata są zgodne: ergonomiczny kształt i wysokość, funkcja bujania i obracania się w fotelu (co wymusza ruch kręgosłupa i miednicy), dodatkowe poduszki odciążające mięśnie, pełna regulacja (fotela, ale i wysokości biurka – by móc pracować częściowo na stojąco) – oto co charakteryzuje nowoczesne meble dla ucznia, pracownika czy miłośnika cyfrowej rozrywki.

Rola oświetlenia

Wzrok jest zmysłem odgrywającym kluczową rolę w prawidłowym rozwoju ucznia. Z kondycją oczu dzieci i młodzieży jest jednak coraz gorzej, co potwierdził niedawno zakończony pilotażowy program „Dobrze Widzieć” koordynowany przez MEiN w odpowiedzi na długotrwały okres nauki zdalnej. Warto zatem zadbać o właściwe oświetlenie w pokoju pociechy: eksperci zalecają stosowanie żarówek LED o temperaturze barwowej 4000-4500 K, które emitują światło zbliżone do naturalnego. 

Zadbaj o przestrzeń do relaksu – ergonomiczne łóżko i materac

Młodzież potrzebuje odpowiedniej ilości zdrowego snu, aby prawidłowo się rozwijać i utrzymywać dobrą koncentrację w czasie nauki. Warto zatem dogłębnie przyjrzeć się materacowi, który – aby przeciwdziałał bólom pleców i problemom z postawą – powinien zachowywać naturalną krzywiznę kręgosłupa dzięki właściwie dobranym do wagi użytkownika twardości i ilości stref. Ergonomiczne łóżko i materac dostosują się do kształtu ciała i ruchów osoby śpiącej, co zapewni komfort i głęboki, nieprzerwany sen. 

Inwestując w ergonomiczne meble, zapewnisz dziecku zdrowe warunki do codziennego funkcjonowania – a to wpłynie na jego dobre samopoczucie, rozwój i osiągnięcia w nauce oraz życiu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo