Jak usunąć naklejki z okna?

Każdy właściciel mieszkania stanie prędzej czy później przed dylematem, jak usunąć naklejki z okna, nie uszkadzając przy okazji jego powierzchni. Można to oczywiście zrobić za pomocą specjalnych preparatów chemicznych, istnieje jednak także szereg sposobów domowych. Okazuje się, że wszystkie niezbędne akcesoria znajdziemy we własnej kuchni, łazience bądź garażu.

Czym zmyć naklejki z szyby?

Problem niechcianych naklejek znają przede wszystkim rodzice małych dzieci, które wprost uwielbiają ozdabiać nimi wszelkie możliwe powierzchnie. Nie ma w tym zresztą właściwie nic złego – duże, ładne i kolorowe naklejki sprawdzają się znakomicie jako ozdoba mieszkania. Kłopoty zaczynają się dopiero po pewnym czasie, gdy naklejka blaknie lub zaczyna nieestetycznie odstawać od podłoża. Nieubłaganie zbliża się zatem chwila, aby się jej pozbyć.

Jak nie usuwać naklejek z okna?

Okazuje się, że sposobów jest zaskakująco dużo. Na wstępie warto przede wszystkim przestrzec domowników przed zbyt pochopnym zdzieraniem jej gołymi rękami. Taki zabieg – choć najbardziej intuicyjny i najszybszy – pozostawi po sobie zapewne „pamiątkę” w postaci resztek papieru wraz z zaschniętym klejem. To z kolei przyczyni się raczej do pogłębienia problemu niż do jego rozwiązania.

Powinniśmy także zachować ostrożność przy usuwaniu naklejek za pomocą kuchennych akcesoriów (np. zwykłej gąbki do szorowania garnków). Nawet jeśli nasz główny cel zostanie osiągnięty i pozbędziemy się niechcianej naklejki, może się z kolei okazać, że zastosowane narzędzie porysowało powierzchnię okna. Efekt wizualny okaże się więc zapewne jeszcze gorszy niż ten poprzedni.

Jak usunąć naklejkę z okna?

Wiele będzie tu zależało od rodzaju naklejki, którą pragniemy usunąć.

Te najprostsze, papierowe, są z pozoru niegroźne, ale to właśnie one sprawiają często najwięcej kłopotu: odchodzą od powierzchni tylko częściowo, pozostawiając po sobie resztki poszarpanego papieru wraz z klejem. Bardziej „profesjonalne” naklejki (a więc foliowe bądź winylowe) na pierwszy rzut oka wyglądają solidniej, jednak udaje się je przeważnie usunąć w całości.

W przypadku dziecięcych naklejek papierowych dobrze sprawdza się metoda rozmaczania. Aby rozmoczyć naklejkę, potrzebujemy ściereczki zwilżonej wodą wraz z płynem do naczyń. Wodę nakładamy obficie na naklejkę, po czym pozostawiamy ją co najmniej na dwie godziny (w międzyczasie możemy jeszcze kilkakrotnie spryskać powierzchnię naszym płynem do naczyń). Po upływie około stu dwudziestu minut pozostałości naklejki powinny już bez problemu zejść z szyby.

Jak usunąć naklejki z okna plastikowego?

Kolejna metoda nadaje się do przetestowania zwłaszcza w chłodniejsze dni. Miejsce, w którym znajduje się naklejka, przecieramy wilgotną ścierką, a następnie spryskujemy specjalnym płynem wielofunkcyjnym WD – 40. Pozostawiamy mokrą naklejkę na piętnaście minut, po czym próbujemy ją podważyć za pomocą plastikowej skrobaczki. Jeśli wciąż nie chce zejść, ponownie używamy preparatu i czekamy przez kolejny kwadrans. „Osłabioną” naklejkę usuwamy za pomocą skrobaczki.


Przy okazji warto nadmienić, że skrobaczka do szyb to tylko jedno z kilku narzędzi, jakie mogą się okazać naszym sprzymierzeńcem w walce z niechcianymi ozdobami na szybach. Do pozostałych akcesoriów tego typu zaliczamy:

  • plastikowe szpatułki z płaską powierzchnią,
  • nieaktywne, nieużywane już karty płatnicze,
  • skrobaki do kuchenek ceramicznych.

Dobór odpowiedniego narzędzia zależy od jego twardości i ostrości – trzeba bardzo uważać, aby nie zarysować szyby. Należy również zdawać sobie sprawę, że decydując się na zeskrobanie konkretnej naklejki, nie zdołamy zachować jej w całości. Po zabiegu ozdoba będzie się już nadawała wyłącznie do wyrzucenia.

Czym usunąć naklejki z szyby samochodu?

Wiele osób staje często przed dylematem, jak usunąć naklejki z okna samochodowego. Bardzo popularna i skuteczna metoda polega na nagrzaniu powierzchni z niechcianą już przez nas naklejką. Sposób ten działa zresztą nie tylko w przypadku szyb samochodowych, lecz także wszystkich innych. Z jednym zastrzeżeniem: nie należy nagrzewać tych powierzchni w mroźne dni zimowe, gdyż zbyt duża różnica temperatur może spowodować pęknięcie szyby.

Do nagrzewania oklejonych powierzchni używa się przede wszystkim parownicy do ubrań, parownicy do czyszczenia albo najzwyklejszej suszarki do włosów. Strumień pary czy powietrza należy nakierować na żądaną powierzchnię i nagrzewać ją przez 2-3 minuty (sam strumień nie może parzyć!). Już po upływie jednej minuty warto sprawdzić, czy naklejkę da się podważyć paznokciami.

Wydaje się, że najskuteczniejszym narzędziem do usuwania naklejek jest parownica do prasowania. Potrafi ona nie tylko nagrzać daną powierzchnię, lecz także – dzięki parze pod ciśnieniem – nawilżyć samą naklejkę, co ułatwi jej usunięcie. Wielu z nas decyduje się jednak na wykorzystanie suszarki, ze względu na jej większą dostępność.

Rodzice pytają, jak usunąć naklejki z okna

Jak usunąć klej po naklejce z okna?

Najbardziej skutecznym domowym sposobem okazuje się ten z wykorzystaniem… masła (ewentualnie margaryny). Wystarczy posmarować nim obficie powierzchnię z pozostałością kleju, a po kilku minutach dokładnie zetrzeć. Efekty powinny być idealne.

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu bez suszarki?

Jedna z najlepszych metod to wykorzystanie któregoś z preparatów wielofunkcyjnych, dostępnych w sklepach chemicznych. Spryskane nim naklejki usuwa się przeważnie bez trudu, nie pozostawiając śladu na samochodowych szybach.

Niektórzy używają do tego celu innych substancji chemicznych, jak benzyna albo nafta. Należy zwilżyć nimi szmatkę i szorować szybę z naklejką, aż do starcia ozdoby.

Co ciekawe, dobre rezultaty przynoszą również akcesoria znajdujące się w każdej damskiej torebce: zwykły zmywacz do paznokci albo nawet… perfumy. Ten ostatni produkt może nieco dziwić w naszym zestawieniu – wiele pań utrzymuje, że przylepione do szyb elementy odchodzą od nich błyskawicznie po spryskaniu perfumami. Takie rozwiązanie stanowi więc najbardziej zaskakującą odpowiedź na pytanie, jak usunąć naklejki z okna.

Zobacz również: Naklejki ze zwierzętami – dekoracja, którą ozdobisz całe mieszkanie

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo