Komoda czy szafa w pokoju dziecka? Co się lepiej sprawdzi?

Planowanie systemu przechowywania jest jednym z najtrudniejszych etapów aranżacji pokoju dziecięcego. Czy niska komoda z szufladami będzie wystarczającym rozwiązaniem? A może lepszym wyborem jest tutaj duża i pakowna szafa, która pomieści znacznie więcej niż tylko ubrania dziecka? Jeśli macie wątpliwości i nie wiecie, co sprawdzi się lepiej w pokoju waszej pociechy to zapraszamy do lektury poradnika.

Aranżacja pokoju dziecięcego: zaplanuj wygodny i praktyczny system przechowywania

Urządzanie pokoju dziecka wiąże się z koniecznością wydzielenia stref funkcjonalnych i organizacji miejsca do przechowywania. Producenci proponują w tym zakresie wiele różnorodnych rozwiązań, spośród których największą popularnością cieszą się szafy i komody. To meble nie tylko wyjątkowo praktyczne w codziennym użytkowaniu, ale też posiadające ogromny potencjał aranżacyjny i elastycznie dopasowujące się do potrzeb dziecka na różnych etapach jego dorastania. Nie jest przecież tajemnicą, że rosnącym w dynamicznym tempie maluchom z roku na rok przybywa coraz więcej ubrań i innych rzeczy osobistych, które wymagają posiadania swojego stałego miejsca i uporządkowania. 

Zastanawiacie się, co sprawdzi się lepiej: szafa czy komoda? Tak naprawdę, wybór któregokolwiek z tych mebli w żaden sposób nie przekreśla możliwości zakupu drugiego. Wszystko zależy od tego, jak dużo macie miejsca do dyspozycji i jakim budżetem dysponujecie. Komody i szafy różnią się przecież nie tylko ceną, ale też wymiarami i gabarytami, które ostatecznie mają ogromny wpływ na ich aranżację. Komodę znacznie łatwiej zmieścić w małym pokoju niż przepastną szafę, prawda? Oczywiście, nie zawsze tak jest, ale w wielu przypadkach to komody mają pierwszeństwo przed dużymi i przepastnymi szafami.

Komoda czy szafa dla dziecka? Wybierz najlepszą opcję! 

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo zarówno komody, jak i szafy mają wiele zalet, które warto wykorzystać w kontekście aranżacji pokoju dziecięcego. Od tego, który z tych mebli lepiej odnajdzie się w pokoju waszej pociechy będą zależały nie tylko jego wiek, ale też ilość posiadanych ubrań oraz dostępny metraż. Komody są dużo bardziej zgrabne i wizualnie pochłaniają mniej miejsca, co ma duże znaczenie w przypadku małych pomieszczeń, ale też są w stanie pomieścić w swoim wnętrzu znacznie mniej rzeczy niż szafy. Aby wam ułatwić podjęcie decyzji, poniżej przygotowaliśmy krótkie streszczenie najważniejszych walorów każdego z tych mebli. 

Komoda do pokoju dziecka – funkcjonalny mebel do małego wnętrza

Komody bardzo często wybierane są przez rodziców noworodków i niemowlaków, których wyprawka z powodzeniem mieści się w wysuwanych szufladach i szafkach. Maluszki nie posiadają na tyle obszernej garderoby, aby w pierwszych miesiącach życia potrzebować dużej i przepastnej szafy. Ta dużo bardziej przydaje się w kolejnych latach, kiedy dziecko dorasta i zmieniają się jego potrzeby związane z ilością posiadanych ubrań. Na początek mała i niska komoda jest wystarczającym rozwiązaniem – taki mebel potrafi praktycznie zorganizować nie tylko dziecięce śpioszki, ale też pieluszki, śliniaczki, kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji. 

Nie zrozumcie nas tylko źle, bo komody w żaden sposób nie są zarezerwowane dla najmniejszych maluchów. Uniwersalny charakter tych mebli pozwala im doskonale odnajdywać się także w pokojach starszych dzieci, z tym że już nie w pojedynkę, a w asyście szafy. Rzeczy, które posiada pierwszoklasista czy 12-latek trudno pomieścić w jednej małej komodzie, prawda? W takiej sytuacji szafa nie jest już wyborem, a koniecznością. Komoda natomiast może być jej praktycznym uzupełnieniem i pomóc zorganizować nie tylko ubrania, buty czy kosmetyki, ale też zabawki, gry i artykuły szkolne. Z organizacją takich rzeczy dobrze poradzi sobie komoda z wysuwanymi szufladami, jak i ta z szafkami.  

Szafa do pokoju dziecka – komfortowe rozwiązanie na lata 

Szafa, choć wymagająca większej ilości miejsca i sporej inwestycji finansowej, często jest rozwiązaniem, które wybiera się do pokoju dziecięcego z myślą o użytkowaniu przez długie lata. W ofercie topowych marek można znaleźć już nie tylko szafy dwudrzwiowe, ale też trzydrzwiowe o różnych wymiarach, wyposażone w różne udogodnienia i mechanizmy działania. Ich wnętrza najczęściej wypełniają liczne półki i drążki, a nierzadko też dodatkowe kosze, szuflady i organizery, w których można przechowywać bieliznę i mniejsze akcesoria. 

Nad zakupem takiego mebla zdecydowanie warto pomyśleć w kontekście aranżacji pokoju większego dziecka lub nastolatka, szczególnie, jeśli nie ma tutaj możliwości wydzielenia przestrzeni na choćby niewielką garderobę. Szafa nie tylko sprawnie przejmie jej zadania, ale też sprawi, że wnętrze pokoju dziecięcego będzie komfortowe, spójne i uporządkowane. Ubrania nie należą przecież do przedmiotów o dekoracyjnym charakterze, które warto eksponować, dlatego znacznie lepiej prezentują się dyskretnie ukryte i praktycznie zorganizowane za drzwiami szafy. 

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo