Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?

Dowód dla niemowlaka jest niezbędnym dokumentem, jeśli podróżujemy z rodziną poza granice państwa. Wyrobienie go nic nie kosztuje, a okres oczekiwania na dokument jest nie dłuższy niż 30 dni. Dowiedz się jak wyrobić dowód dla niemowlaka.

Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?
Screen MSWiA

Dowód osobisty dla niemowlaka

Dowód dla niemowlaka i dzieci do 18 roku życia przydaje się m.in. wtedy, kiedy podróżujemy do innych państw Unii Europejskiej. Zanim udamy się do urzędu, by złożyć podanie, należy się przygotować, potrzebny nam będzie:

  • wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka
  • nasz dokument tożsamości oraz jeśli maluch miał już wcześniej wyrabiany dowód, również dotychczasowy dokument dziecka
  • 2 fotografie o wymiarach 35 × 45 mm
  • czasem urząd może od nas zażądać: zaświadczenia o obywatelstwie polskim, odpisu aktu urodzenia, czy aktu małżeństwa

Pobierz: Wniosek o dowód dla dziecka

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka ?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możemy złożyć zarówno w urzędzie gminy, jak i online przez ePUAP. Wypełnienie aplikacji nie zajmuje długo, ponieważ zawiera on jedynie 2 strony A4. Musimy tam podać podstawowe dane jak imię, nazwisko, miejsce urodzenia dziecka itp. Oprócz tego należy uzupełnić rubrykę “dane osobowe osoby składającej wniosek” oraz “powód składania wniosku” (np. pierwszy dokument, upływ terminu ważności, czy uszkodzenie dokumentu).

Zdjęcie do dowodu dla niemowlaka powinno być aktualne, najlepiej więc wyrobić je specjalnie na potrzeby wniosku o dowód dla dziecka. Maluszek na zdjęciu nie może mieć nakrycia głowy, czy okularów, chyba że nosi je korekcyjne. Jednak nie może się w nich odbijać światło, a oczy muszą być widoczne. Zdjęcie nie może być też prześwietlone, tło musi być jednolite i na ogół musi spełniać wiele wymagań, dlatego też najlepiej udać się do profesjonalnego fotografa, a nie próbować zrobić fotografię samemu.

Jaki jest czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka?

Wyrobienie dowodu osobistego dla niemowlaka zajmuje około 30 dni i jest bezpłatne. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że zajmuje to więcej czasu, zazwyczaj, gdy musimy np. poprawić wniosek, czy dołączone zdjęcie jest nieodpowiednie. Na stronie obywatel.gov.pl możemy regularnie sprawdzać, czy dowód dziecka jest gotowy do odbioru poprzez wpisanie numeru wniosku do wyszukiwarki na portalu.

Dokument musimy odebrać w tym samym urzędzie, gdzie złożyliśmy wniosek. Należy zrobić to osobiście i musi to być opiekun, który złożył podanie o dowód dla dziecka. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia, nie muszą one być z rodzicem lub opiekunem prawnym w momencie odbioru dokumentu. Ważność dowodu dla niemowlaka wygasa po 5 latach.

Alternatywą dla dowodu osobistego jest paszport, który przydaje się jeszcze częściej, ale jedynie, kiedy wyjeżdżamy do krajów nieakceptujących dowód osobisty do przekroczenia granicy. W przypadku niemowląt jego ważność jest jednak krótsza niż dowodu osobistego, a za wyrobienie dokumentu trzeba zapłacić.

Dowód dla niemowlaka może być bardzo przydatnym dokumentem, potrzebnym zwłaszcza na czas wakacji zagranicznych. Jego wyrobienie nie zajmuje dużo czasu i nic nie kosztuje, więc warto pomyśleć o wniesienie wniosku o dowód dla dziecka, zanim zaskoczą nas np. wakacje last minute.

Dodaj komentarz

Dzień Dziecka
Mądry prezent na Dzień Dziecka. Te zabawki uczą i są świetną rozrywką dla całej rodziny!
Mądry prezent na Dzień Dziecka to taki, który wciąga, ale też rozwija umiejętności szkraba. A że samodzielna zabawa rzadko kiedy dostarcza takich wrażeń, jak spędzanie czasu z najbliższymi, proponujemy Wam
Czytaj dalej
Przedszkolak
7 powodów, dla których rude dziecko jest wyjątkowe
Miedziane, kasztanowate, o barwie ognia - to tylko niektóre z przymiotników, które zastępują słowo "rudy". Określenia takie jak "rudzielec" czy "wiewióra", w zależności od tego, przez kogo i jak są
Czytaj dalej
Newsy Turystyka
Otwarcie Suntago Park of Poland: Czy warto odwiedzić miejsce, którego stworzenie kosztowało 170 mln Euro?
W taką pogodę jak ta, którą serwuje nam tegoroczna zima trudno marzyć o czymś innym niż urlop w tropikach. Albo w alpejskiej wiosce... Trudno w to uwierzyć, ale te dwa
Czytaj dalej
Turystyka
Paszport dla dziecka 2020 [cena, wnioski, dokumenty]
Mimo, że w Unii Europejskiej paszport dla dziecka nie jest potrzebny, przyda się przy dłuższych wojażach. Jak wygląda wniosek o paszport dla dziecka 2020? Gdzie go złożyć i jaka jest
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Jakie są terminy ferii 2020. Sprawdź kiedy wypadają ferie zimowe 2020? W jakim terminie zaplanować wyjazd na ferie 2020?
Ferie zimowe 2020 niektóre województwa zaczną chwilę po feriach świątecznych. Kiedy wypadają ferie zimowe 2020 i kiedy wyjechać na zimowisko? Jakie są terminy ferii dla poszczególnych województw? Sprawdź już teraz!
Czytaj dalej
Boże Narodzenie Turystyka
Niezapomniany weekend z dziećmi? Odkryliśmy magiczne miejsce, które z pewnością pokochacie i Wy!
Szukacie pomysłu na grudniowy weekend z dziećmi? Znaleźliśmy prawdziwą perełkę, dzięki której oderwiecie się od pędu przedświątecznych zakupów oraz przygotowań, a która rozpali w Waszych dzieciach do czerwoności (dosłownie) magię
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie lubelskie 2020. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź terminy ferii 2019/2020 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Jak wiadomo terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako pierwsze, zaraz po przerwie świątecznej i noworocznej. Ferie lubelskie 2020:
Czytaj dalej