Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?

Dowód dla niemowlaka jest niezbędnym dokumentem, jeśli podróżujemy z rodziną poza granice państwa. Wyrobienie go nic nie kosztuje, a okres oczekiwania na dokument jest nie dłuższy niż 30 dni. Dowiedz się jak wyrobić dowód dla niemowlaka.

Dowód osobisty dla niemowlaka

Dowód dla niemowlaka i dzieci do 18 roku życia przydaje się m.in. wtedy, kiedy podróżujemy do innych państw Unii Europejskiej. Zanim udamy się do urzędu, by złożyć podanie, należy się przygotować, potrzebny nam będzie:

  • wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka
  • nasz dokument tożsamości oraz jeśli maluch miał już wcześniej wyrabiany dowód, również dotychczasowy dokument dziecka
  • 2 fotografie o wymiarach 35 × 45 mm
  • czasem urząd może od nas zażądać: zaświadczenia o obywatelstwie polskim, odpisu aktu urodzenia, czy aktu małżeństwa

Pobierz: Wniosek o dowód dla dziecka

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka ?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możemy złożyć zarówno w urzędzie gminy, jak i online przez ePUAP. Wypełnienie aplikacji nie zajmuje długo, ponieważ zawiera on jedynie 2 strony A4. Musimy tam podać podstawowe dane jak imię, nazwisko, miejsce urodzenia dziecka itp. Oprócz tego należy uzupełnić rubrykę “dane osobowe osoby składającej wniosek” oraz “powód składania wniosku” (np. pierwszy dokument, upływ terminu ważności, czy uszkodzenie dokumentu).

Zdjęcie do dowodu dla niemowlaka powinno być aktualne, najlepiej więc wyrobić je specjalnie na potrzeby wniosku o dowód dla dziecka. Maluszek na zdjęciu nie może mieć nakrycia głowy, czy okularów, chyba że nosi je korekcyjne. Jednak nie może się w nich odbijać światło, a oczy muszą być widoczne. Zdjęcie nie może być też prześwietlone, tło musi być jednolite i na ogół musi spełniać wiele wymagań, dlatego też najlepiej udać się do profesjonalnego fotografa, a nie próbować zrobić fotografię samemu.

Jaki jest czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka?

Wyrobienie dowodu osobistego dla niemowlaka zajmuje około 30 dni i jest bezpłatne. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że zajmuje to więcej czasu, zazwyczaj, gdy musimy np. poprawić wniosek, czy dołączone zdjęcie jest nieodpowiednie. Na stronie obywatel.gov.pl możemy regularnie sprawdzać, czy dowód dziecka jest gotowy do odbioru poprzez wpisanie numeru wniosku do wyszukiwarki na portalu.

Dokument musimy odebrać w tym samym urzędzie, gdzie złożyliśmy wniosek. Należy zrobić to osobiście i musi to być opiekun, który złożył podanie o dowód dla dziecka. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia, nie muszą one być z rodzicem lub opiekunem prawnym w momencie odbioru dokumentu. Ważność dowodu dla niemowlaka wygasa po 5 latach.

Alternatywą dla dowodu osobistego jest paszport, który przydaje się jeszcze częściej, ale jedynie, kiedy wyjeżdżamy do krajów nieakceptujących dowód osobisty do przekroczenia granicy. W przypadku niemowląt jego ważność jest jednak krótsza niż dowodu osobistego, a za wyrobienie dokumentu trzeba zapłacić.

Dowód dla niemowlaka może być bardzo przydatnym dokumentem, potrzebnym zwłaszcza na czas wakacji zagranicznych. Jego wyrobienie nie zajmuje dużo czasu i nic nie kosztuje, więc warto pomyśleć o wniesienie wniosku o dowód dla dziecka, zanim zaskoczą nas np. wakacje last minute.

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general