Jak wyrobić dowód dla niemowlaka?

Dowód dla niemowlaka jest niezbędnym dokumentem, jeśli podróżujemy z rodziną poza granice państwa. Wyrobienie go nic nie kosztuje, a okres oczekiwania na dokument jest nie dłuższy niż 30 dni. Dowiedz się jak wyrobić dowód dla niemowlaka.

Dowód osobisty dla niemowlaka

Dowód dla niemowlaka i dzieci do 18 roku życia przydaje się m.in. wtedy, kiedy podróżujemy do innych państw Unii Europejskiej. Zanim udamy się do urzędu, by złożyć podanie, należy się przygotować, potrzebny nam będzie:

  • wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka
  • nasz dokument tożsamości oraz jeśli maluch miał już wcześniej wyrabiany dowód, również dotychczasowy dokument dziecka
  • 2 fotografie o wymiarach 35 × 45 mm
  • czasem urząd może od nas zażądać: zaświadczenia o obywatelstwie polskim, odpisu aktu urodzenia, czy aktu małżeństwa

Pobierz: Wniosek o dowód dla dziecka

Gdzie złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka ?

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka możemy złożyć zarówno w urzędzie gminy, jak i online przez ePUAP. Wypełnienie aplikacji nie zajmuje długo, ponieważ zawiera on jedynie 2 strony A4. Musimy tam podać podstawowe dane jak imię, nazwisko, miejsce urodzenia dziecka itp. Oprócz tego należy uzupełnić rubrykę “dane osobowe osoby składającej wniosek” oraz “powód składania wniosku” (np. pierwszy dokument, upływ terminu ważności, czy uszkodzenie dokumentu).

Zdjęcie do dowodu dla niemowlaka powinno być aktualne, najlepiej więc wyrobić je specjalnie na potrzeby wniosku o dowód dla dziecka. Maluszek na zdjęciu nie może mieć nakrycia głowy, czy okularów, chyba że nosi je korekcyjne. Jednak nie może się w nich odbijać światło, a oczy muszą być widoczne. Zdjęcie nie może być też prześwietlone, tło musi być jednolite i na ogół musi spełniać wiele wymagań, dlatego też najlepiej udać się do profesjonalnego fotografa, a nie próbować zrobić fotografię samemu.

Jaki jest czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka?

Wyrobienie dowodu osobistego dla niemowlaka zajmuje około 30 dni i jest bezpłatne. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że zajmuje to więcej czasu, zazwyczaj, gdy musimy np. poprawić wniosek, czy dołączone zdjęcie jest nieodpowiednie. Na stronie obywatel.gov.pl możemy regularnie sprawdzać, czy dowód dziecka jest gotowy do odbioru poprzez wpisanie numeru wniosku do wyszukiwarki na portalu.

Dokument musimy odebrać w tym samym urzędzie, gdzie złożyliśmy wniosek. Należy zrobić to osobiście i musi to być opiekun, który złożył podanie o dowód dla dziecka. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia, nie muszą one być z rodzicem lub opiekunem prawnym w momencie odbioru dokumentu. Ważność dowodu dla niemowlaka wygasa po 5 latach.

Alternatywą dla dowodu osobistego jest paszport, który przydaje się jeszcze częściej, ale jedynie, kiedy wyjeżdżamy do krajów nieakceptujących dowód osobisty do przekroczenia granicy. W przypadku niemowląt jego ważność jest jednak krótsza niż dowodu osobistego, a za wyrobienie dokumentu trzeba zapłacić.

Dowód dla niemowlaka może być bardzo przydatnym dokumentem, potrzebnym zwłaszcza na czas wakacji zagranicznych. Jego wyrobienie nie zajmuje dużo czasu i nic nie kosztuje, więc warto pomyśleć o wniesienie wniosku o dowód dla dziecka, zanim zaskoczą nas np. wakacje last minute.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo