Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2022? Nie przegap tego terminu, inaczej stracisz

Rozliczenie się z Urzędem Skarbowym to obowiązek, który spoczywa na każdym podatniku. Każdego roku, podatnicy muszą złożyć deklarację podatkową, z uwzględnieniem wszystkich swoich przychodów. Zgodnie z przepisami należy to zrobić w wyznaczonym terminie, w pierwszych miesiącach nowego roku. Przegapienie ostatecznej daty może skutkować nawet stratą sporych pieniędzy. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2022?

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 2022?

Obowiązek składania deklaracji podatkowych dotyczy wszystkich nie tylko tych zatrudnionych na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło. Z Urzędem Skarbowym należy się rozliczyć również wtedy, gdy uzyskujemy przychody m.in. z najmu czy działalności nierejestrowanej. Zgodnie z obowiązującym prawem podatnicy mają obowiązek złożyć PIT za miniony rok podatkowy w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia kolejnego roku. W praktyce oznacza to zatem, że aktualnie trwa przyjmowanie deklaracji za 2022 rok.

Co ważne, jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny, to ostatnim dniem na złożenie PIT-u jest pierwszy dzień roboczy po dniu lub dniach wolnych. W tym roku będzie to zatem 2 maja – do tego dnia można jeszcze składać deklaracje.

Jeśli podatnik przekroczy termin złożenia deklaracji, to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i przesłane do Urzędu Skarbowego. Niestety, takie rozwiązanie może wiązać się ze stratą pieniędzy. W zeznaniu nie zostaną naliczone automatycznie niektóre przysługujące nam ulgi, np. termomodernizacyjna czy rehabilitacyjna. Jeśli więc nie chcemy być stratni, lepiej przeanalizować dokładnie swój PIT i wprowadzić niezbędne modyfikacje.

Zobacz: Ulga na dziecko 2023. Ze względu na nowe zasady nie wszyscy otrzymają zwrot za dzieci. Kto może na niego liczyć?

Jak złożyć deklarację podatkową za 2022 rok?

Zeznanie podatkowe za miniony rok można złożyć w sposób tradycyjny – tj. osobiście zanieść je do najbliższej placówki Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą. Ministerstwo Finansów sugeruje, aby skorzystać z usług Poczty Polskiej i poprosić o zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki.

Z każdym rokiem jednak coraz więcej podatników decyduje się na rozliczenie się z fiskusem przez internet, przez e-Deklaracje lub w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo