Do kiedy dziecko w foteliku? Złamanie przepisów może rodziców słono kosztować

Bezpieczeństwo podczas podróży z dziećmi to priorytetowy element każdej wyprawy. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić maluchowi odpowiednio dobrany, dobrej jakości fotelik samochodowy. Jazda bez fotelika stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych pociech. W razie policyjnej kontroli rodzice mogą się spodziewać wysokiego mandatu. Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Do jakiego wzrostu foteliki są obowiązkowe? Co mówią na ten temat przepisy?

Do kiedy dziecko w foteliku?

Kwestię dotyczącą prawidłowego przewożenia dzieci samochodem szczegółowo regulują przepisy ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku, Prawo o ruchu drogowym. Niedopilnowanie zasad i niezapewnienie dziecku odpowiedniego dla jego postury i wieku fotelika może grozić otrzymaniem wysokiego mandatu. To jednak nie wizja kary powinna być w tej sytuacji głównym czynnikiem mobilizującym rodziców do wyposażania aut w profesjonalne foteliki. Priorytetem jest bezpieczeństwo dzieci, a w ten sposób chroni się nie tylko ich zdrowie, ale także życie.

W 2017 roku Sejm przyjął nowelizację przepisów dotyczących przewozu dzieci w samochodach. Nowe regulacje są zgodne z zaleceniami i wymogami Unii Europejskiej, a także z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa. Według aktualnych zasad nie jest już ważny wiek dziecka. Wszystkie dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku, niezależnie od tego, ile mają lat.

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 […] wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone […] w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z: 1) masą i wzrostem dziecka oraz 2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii
Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń
przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Przepisy biorą jednak pod uwagę nie tylko wzrost dziecka. Policja podczas kontroli ma prawo sprawdzić, czy rodzic przewozi swoją pociechę w foteliku prawidłowo dobranym do wagi. Przykładowo jeśli fotelik przeznaczony jest dla dzieci ważących do 15 kg, a nasze dziecko waży 18 kg, również może się to skończyć mandatem. Obowiązkiem kierowcy jest również zadbanie o zamontowanie fotelika zgodnie z zaleceniami producenta.

Sprawdź: Edukacja, która ratuje życie! Rusza II edycja Kampanii Kolejowe ABC. Jak uczyć dzieci bezpiecznych nawyków?

Od jakiego wzrostu bez fotelika?

Ustawodawca wyróżnia jednak kilka sytuacji, kiedy dziecko może być transportowane bez fotelika przed osiągnięciem 150 cm wzrostu. Jeden z wyjątków dotyczy dzieci mierzących powyżej 135 cm, jeśli zapewnienie fotelika jest niemożliwe ze względu na wagę i posturę dziecka. W takim przypadku powinno jednak jechać na tylnym siedzeniu i być przypięte pasami.

Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 […] na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Dziecko może jeździć bez fotelika również w sytuacji, gdy w jednym samochodzie przewożona jest trójka maluchów. Jeśli na tylnym siedzeniu nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika pomiędzy dwoma pozostałymi, wówczas dziecko powyżej trzech lat może podróżować jedynie w zapiętych pasach bezpieczeństwa pod warunkiem, że będzie siedzieć w środku.

Nie jest wymagane również przewożenie dzieci w foteliku w przypadku jazdy taksówką czy w pojazdach Policji, straży miejskiej, Straży Granicznej czy służb medycznych.

Zobacz: Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? To już ostatni dzwonek na skorzystanie! Później pieniądze przepadną

Dziecko bez fotelika – rodzicom grozi mandat

Niedostosowanie się do przepisów i przewożenie dziecka bez fotelika lub na nieprawidłowo dopasowanym foteliku grozi karą grzywny w wysokości 300 zł oraz aż 6 punktami karnymi.

Sprawdź: Fotelik samochodowy dla niemowlaka – jak wybrać pierwszy fotelik dla dziecka?

Rodzice pytają, do kiedy dziecko w foteliku

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Od momentu gdy osiągnie 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku.

Od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika?

Od 150 cm.

Od ilu lat można jeździć bez fotelika?

Wiek nie jest już brany pod uwagę w przepisach – najważniejszy jest wzrost. Dziecko może podróżować bez fotelika od momentu osiągnięcia 150 cm.

Fotelik samochodowy do kiedy?

Do chwili gdy dziecko osiągnie 150 cm wzrostu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo