Kiedy jest Dzień Kobiet 2023? Sprawdź, czy tylko Polki świętują tego dnia!

Kiedy jest Dzień Kobiet 2023? To święto stanowi świetną okazję do wręczenia swojej bliskiej osobie wyjątkowego prezentu. Może to być drobny upominek, wymarzony podarunek, a nawet miłe słowo przy wieczornej kolacji. Opcji jest wiele, jednak przede wszystkim warto wiedzieć, kiedy w ogóle ten dzień nastanie.

Kiedy jest Dzień Kobiet 2023?

Dzień Kobiet jest dość młodym, lecz mającym ciekawą historię świętem. Powstało ono w USA w celu zwiększenia wpływów partii socjalistycznej. Z czasem jednak święto zaczęło przybierać współczesne barwy i niedługo później zaczęto je obchodzić na całym świecie. Co ciekawe, data może się różnić w zależności od wybranego kraju. W Polsce Dzień Kobiet to 8 marca. W Armenii istnieje jedynie podobny dzień, a dokładniej obchodzone 7 kwietnia dzień piękna i macierzyństwa. Ma on ogromne znaczenie dla populacji Ormiańskiej. Mimo tego sporo osób świętowało międzynarodowy 8 marca, co doprowadziło do stworzenia miesiąca Kobiet.

Dzień Kobiet zdobył w Polsce sporą popularność w okresie PRL-u. Doceniano wówczas bardzo kobiety pracujące w fabrykach, a także innych gałęziach gospodarki. Ciekawostka wiąże się także z samym Leninem. Jedna z ówczesnych sufrażystek przekonała go, aby ustanowić Dzień Kobiet świętem oficjalnym. Kryło się za tym wiele czynników i przyczyn. Przede wszystkim był to krok w stronę upamiętnienia kobiet, które walczyły w czasie rewolucji październikowej. Współcześnie jest to święto praw kobiet, które dziś mogą pracować i kształtować się w różnych dziedzinach, nawet tych zdominowanych dawniej przez mężczyzn. W Polsce jest to także dzień manifestacji feministek na temat równości płciowej. 

Sprawdź: Dni wolne od szkoły 2023. Przed nami sporo okazji na dłuższe weekendy. Kiedy najbliższa?

Międzynarodowy Dzień Kobiet

8 marca Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie. Istnieją oczywiście pewne przypadki, w których to święto odbywa się w innych dniach lub znacząco się różni. Mimo że Dzień Kobiet ma mniej więcej zbliżoną datę, różne kraje mogą posiadać różne tradycje na jego temat. Oprócz wspomnianego przykładu ormiańskiego, inne zwyczaje dotyczące tego święta można spotkać w Portugalii i Rumunii, gdzie w nocy 8 marca w Święto Kobiet organizowane są specjalne imprezy tylko dla pań. Ciekawy zwyczaj można spotkać również we Włoszech. W Święto Kobiet ofiarowuje się kobietom gałązki akacji srebrzystej. W Rosji także wręcza się wspomnianą gałązkę, jednak częściej można tam spotkać czekoladki.

Mimo odmiennych tradycji zamysł na całym świecie jest podobny. Warto z okazji tego święta nabyć odpowiedni prezent, zarówno dla naszej partnerki, koleżanek, jak i mam i babć. W okresie PRL-u dobrymi prezentami były produkty użytku codziennego, jak fartuszki czy mydło. Dziś taki podarunek mógłby być nie na miejscu, a o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kupienie jakiegoś kosmetyku lub części garderoby. Będzie to dobra opcja dla mamy czy babci. W przypadku drugiej połówki dobrym pomysłem może się okazać wyjście do kina lub wieczorna kolacja w restauracji. W ten sposób będziesz mógł spędzić miło czas ze swoją wybranką.

Zobacz: Top 5 prezentów na Dzień Kobiet

Kiedy jest Dzień Dziewczyny 2023?

Co ciekawe, data Dnia Kobiet i data Dnia Dziewcząt są od siebie bardzo odległe. To Święto jest czymś zupełnie innym niż Święto Kobiet. O ile 8 marca ma służyć pamięci praw kobiet, a także działaniom sufrażystek, tak 11 października jest dniem pamięci o wyzwaniach, jakim myszą stawić czoła młode dziewczyny. Jest to również świetna okazja do wręczenia prezentu swojej partnerce. Można także zorganizować jakieś wyjście, chociażby do ulubionej restauracji lub udać się na film do kina.

Co ciekawe, w wielu szkołach w tym dniu chłopcy przynoszą ze sobą cukierki, które następnie wręczają swoim koleżankom. Jest to bardzo miły gest, który z pewnością spowoduje wdzięczność u płci pięknej, chociażby przy okazji Dnia Chłopaka.

Co prawda Dzień Dziewczyny nie jest tak istotny na świecie jak Dzień Kobiet, jednak warto zaopatrzyć się w jakiś drobny podarunek dla swojej wybranki. Będzie to z pewnością bardzo miły gest, który będzie w stanie umilić jej dzień. Warto w to święto zabrać ją, chociażby na romantyczny spacer do parku. Podstawą jest jednak dobrze pamiętać, kiedy jest Dzień Kobiet.

Sprawdź: Wierszyki na Dzień Kobiet dla dzieci

Rodzice pytają, kiedy jest Dzień Kobiet 2023

Czy jest Dzień Dziewczyny?

Tak, jest. Obchodzony jest 11 października i służy utrzymania pamięci wobec trudności młodych dziewczyn we współczesnym świecie. Jest to także dobra okazja do pójścia z ukochaną na spacer, lub wręczenia jej podarunku.

Dzień Kobiet – kiedy?

Dzień Kobiet jest 8 marca. Jest to świetny moment na wręczenie prezentu swojej lubej, a także jest to święto o bogatej historii.

Którego jest Dzień Kobiet?

Święto Kobiet wpisane jest na 8 marca. Jest to międzynarodowa data, która jest obchodzona w wielu krajach na świecie. Istnieją oczywiście pewne wyjątki.

Kiedy jest Dzień Dziewczyn?

Odbywa się on 11 października. Jest to święto, które ma na celu wskazanie trudności, jakie ponoszą dziewczynki we współczesnym świecie.

Kiedy wypada Dzień Kobiet 2023?

W tym roku Dzień Kobiet wypada w środę.

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo