Jak rozwijać umiejętności językowe u dzieci? 5 skutecznych strategii

Nauka języka wielu osobom kojarzy się ze żmudnym i długim procesem, który nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Edukacja w tym zakresie nie musi jednak wyglądać w ten sposób w przypadku dzieci pod warunkiem, że rozpocznie się ją w odpowiednim wieku i zastosuje sprawdzone strategie. Zapewnienie właściwego wsparcia w nauce języka obcego już od wczesnego dzieciństwa to jedna z najlepszych inwestycji w przyszłość naszej pociechy. Dobra znajomość angielskiego otwiera wiele ciekawych perspektyw. Jak rozwijać umiejętności językowe u dzieci?

Jak dziecko uczy się języka obcego?

Dzieci zdają się mieć naturalną zdolność do uczenia się języków obcych. Umysł maluszków na wczesnych etapach rozwoju zachowuje wyjątkową plastyczność i chłonność mniej więcej do dziesiątego roku życia. W przeciwieństwie do dorosłych, którzy często muszą poświęcić wiele czasu i wysiłku na naukę nowego języka, dzieci potrafią z łatwością opanować podstawową zdolność komunikacji, pierwsze słówka czy zwroty. Co ważne, rodzice nie muszą się obawiać, że nauka drugiego języka będzie dla dziecka zbyt obciążająca, ponieważ w pierwszych latach życia maluch przyswaja nowe informacje intuicyjnie, bez wielkiego wysiłku. Tak samo jest z językiem – dzieci mające regularny kontakt z drugim językiem już od wczesnego dzieciństwa mogą się w nim “zanurzyć” i przyswoić go na podobnym poziomie, co rodzimą mowę.

Nauka języka obcego w pierwszych latach życia pozwala także uniknąć pojawienia się tzw. “blokady językowej”, z którą bardzo często borykają się osoby dorosłe, poznające nowy język. Zazwyczaj ogromnym wyzwaniem stanowi dal nich przełamanie się i rozpoczęcie rozmowy czy po prostu powiedzenie czegoś w obcym języku. Taka postawa niestety mocno blokuje rozwój umiejętności językowych, a wynika najczęściej z zawstydzenia czy potrzeby perfekcji. Małe dzieci nie mają takich trudności – nie przejmują się akcentem, niedoskonałościami czy popełnianiem błędów. Mówienie np. po angielsku staje się dla nich naturalną czynnością i stąd większa swoboda w komunikacji.

Warto wiedzieć również, że do około 10. roku życia charakterystyczną plastyczność wykazują także narządy mowy. Badania potwierdzają, że dzieci, które rozpoczęły naukę języka obcego wcześniej mają dużo większe szanse na opanowanie doskonałej wymowy (oczywiście pod warunkiem, że będą ją regularnie słyszeć). Maluchy mają bowiem wrodzoną zdolność rozróżniania dźwięków występujące w językach i z łatwością potrafią je przyswajać.

Zobacz: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Odpowiedni wiek może być kluczowy w osiągnięciu pożądanych rezultatów

Jak rozwijać umiejętności językowe u dzieci?

Nie da się ukryć, że poznawanie obcego języka już od wczesnego dzieciństwa ma wiele zalet. Biegła znajomość angielskiego to w dzisiejszych czasach jedna z najważniejszych umiejętności, bez której możliwości są znacznie ograniczone. Język ten przydaje się w zdobyciu lepszego wykształcenia (wymiany uczniowskie/studenckie, studia za granicą), a także w osiągnięciu lepszej pozycji na rynku pracy. Można zatem śmiało powiedzieć, że nauka jest rodzajem inwestycji, która może bardzo wysoko zaprocentować.

W rozwoju umiejętności językowych u dziecka nieoceniona jest oczywiście rola rodziców. Ich zadaniem jest zapewnienie dziecku optymalnych warunków do nauki, zachęcania i mobilizowanie do dalszej nauki, a także wspieranie w codziennych trudnościach. Jak jeszcze skutecznie rozwijać umiejętności językowe u dzieci?

1. Zaproponuj naukę w formie zabawy

Poznawanie języka przez dzieci w przedziale 3-7 lat nie powinno mieć nic wspólnego z tradycyjną nauką, jaką znamy ze szkoły. Takie metody nie są ani efektywne, ani przyjemne dla maluchów, a więc mogą wywoływać wyłącznie niechęć. Język obcy powinien się dzieciom kojarzyć pozytywnie, z zabawą, z ciekawymi aktywnościami, dzięki temu będą podchodzić do niego z większym entuzjazmem, co również przyśpiesza proces nauki. Świetnie sprawdzą się zatem różnego rodzaju angażujące gry i zabawy w języku obcym, wspólne śpiewanie piosenek czy recytowanie wierszyków. Zdaniem ekspertów dzieci zdecydowanie szybciej zapamiętują treści poznane w czasie zabawy.

2. Zapewnij regularny kontakt z językiem

Jednym z podstawowych warunków skutecznej nauki języka obcego jest systematyczność. Bez stałego kontaktu z językiem i regularnych okazji do powtarzania treści, poznane umiejętności znikną tak samo szybko, jak się pojawiły. Codzienna praktyka sprawia, że wiedza zostaje w głowie na długo. I wcale nie chodzi tu o nerwowe powtarzanie i odpytywanie ze słówek. Wystarczy ustalić, że danego dnia staramy się nazywać przedmioty wyłącznie po angielsku. Np. podając owoce, rodzic mówi: “apple, strawberries, bananas”. Można także spróbować prowadzić krótkie dialogi po angielsku czy oglądać/czytać bajki w tym języku. Oczywiście nic na siłę i bez żadnego presji – jeśli dziecko nie wykazuje entuzjazmu lub po prostu nie chce, rodzic nie powinien go do tego zmuszać. Przyniesie to co najwyżej odwrotny skutek.

3. Uczcie się wspólnie

Wspólna nauka może dodatkowo motywować dziecko do działania, a jednocześnie będzie także wspaniałą okazją do spędzenia razem czasu. Poziom zaawansowania materiału zależy oczywiście od wieku dziecka, ale bez względu na to, czego się uczy (gramatyka, słówka, wymowa), zawsze można zamienić naukę w dobrą zabawę. Wspólne powtarzanie to świetna okazja do wygłupów i śmiechu, dzięki temu język obcy będzie kojarzyć się z przyjemnością.

4. Zachęcaj, doceniaj, chwal

Nic tak nie mobilizuje do nauki jak odpowiednie wsparcie i poczucie akceptacji. Wieczne wymaganie więcej, nakładanie presji czy odpytywanie wcale nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wręcz przeciwnie! To właśnie pochwały, pozytywne nastawienie i radość z najmniejszych sukcesów najlepiej zachęca dziecko do dalszego rozwoju. Warto więc doceniać każdy wysiłek i każdy postęp naszej pociechy, a taka postawa z pewnością zaowocuje – nie tylko lepszymi wynikami, ale też bliższą relacją i większym wzajemnym zaufaniem.

5. Walcz z frustracją i zadbaj o postępy

Z czasem nauka języka obcego traci swój pierwszy urok i przestaje być tak interesującą nowością jak na początku. Może także okazać się, że inne dzieci (np. w szkole czy w przedszkolu) mają większe predyspozycje i radzą sobie lepiej. Wówczas prawdopodobne jest, że u dziecka pojawi się frustracja i zniechęcenie, a to niestety prosta droga do zaniedbania i utraty poczynionych już postępów. Aby tego uniknąć, należy dużo rozmawiać z dzieckiem, wspierać go w nauce, tłumaczyć i być cierpliwym. Warto również pomyśleć o profesjonalnej pomocy i poszukać ciekawych zajęć oferowanych przez szkoły językowe.

Rodzice nie zawsze mają wystarczająco dużo czasu i kreatywnych pomysłów, aby na nowo odbudować u dziecka fascynację językiem obcym i zachęcić do dalszego rozwoju. Z pewnością pomogą w tym jednak doświadczeni nauczyciele, którzy potrafią zainteresować dzieci i zorganizować lekcje w taki sposób, aby były one nie tylko angażujące, ale także ciekawe, bezstresowe i – co najważniejsze – efektywne.

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!

Zgody:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo