Kiedyś kojarzyło się z podbojem kosmosu, a dziś jest bohaterem setek memów. To imię nadano 181 867 razy

Według rejestru PESEL, na dzień 31.01.2023 to imię nosiło 181 867 mężczyzn. W latach 80′ kojarzyło się z podbojem kosmosu, jednak w 2022 roku nadano je już tylko 49 razy. Czy do spadku popularności tego tradycyjnego polskiego imienia o pięknym znaczeniu przyczyniły się memy?

Mirosław znany także jako handlarz Mirek

Imię Mirosław w Polsce najczęściej nadawano w latach 60′ i 70′. To dlatego w czasach popularności giełd samochodowych, które przypadły na lata 90′ wielu handlarzy nosiło to imię. Swoją drugą młodość “handlarz Mirek” przeżył w czasach memów. To od niego dowiedzieliśmy się, między innymi, że “Niemiec płakał jak sprzedawał”.

Według słownika slangu handlarz Mirek to:

Nieuczciwy handlarz samochodów, który wciska kit ewentualnym kupującym, że auto jest bezwypadkowe, z oryginalnym przebiegiem, nic nie było wymienione, nie malowane, ogólnie rzecz mówiąc – przekonuje klientów do zakupu samochodu, aby zarobić ich kosztem, sprzedając niezbyt idealne pojazdy, często po okazyjnej cenie.

Sprawdź: Słodycze lata 90. Kultowe smaki, których nie odnajdziemy już w sklepach. Które z nich pamiętasz?

Typowy Mirek

W mowie potocznej używa się także określenia “typowy Mirek”, co także ma negatywne skojarzenia. Typowy Mirek, to osoba w każdym przedziale wiekowym zachowującą się jak 40-sto letni, narzekający na wszystko Polski patriota, cechujący się szowinizmem. Można także nazwać kogoś „Mirkiem” , kto zachowuje się jak „boomer”.

Mirek czyli tak naprawdę Mirosław

Wróćmy jednak do imienia Mirosław. Jak wspomnieliśmy na początku, to imię w Polsce nosi ponad 180 tysięcy mężczyzn. Jednak w ostatnich latach nie jest zbyt popularne. Co ciekawe, w czasach, gdy wiele tradycyjnych imion przeżywa swój powrót do popularności, imię Mirosław nadawane jest coraz rzadziej. A szkoda, bo jest to staropolskie imię o pięknym znaczeniu.

Imię Mirosław składa się z członów “mir”, który oznacza “pokój” lub “spokój”, a także “sław”, czyli “sława”. Mirosław zatem tłumaczono jako “ten, który sławi spokój” lub “ten, który wprowadza spokój, porządek”.

Eksperci zajmujący się historią oraz pochodzeniem imion twierdzą, że należy ono do jednych z najdawniejszych w polskiej historii. Nadawano je już w okresie wczesnego średniowiecza. Jego powstanie opiera się na tych samych regułach, które były stosowane przy tworzeniu imion pogańskich w tradycji kulturowej Słowian.

Sprawdź: 5 słowiańskich imion dla chłopców, o których mało kto pamięta. Mają wyjątkowe znaczenie

Kosmiczne imię, czyli znani Mirosławowie

Wśród wielu gwiazd o imieniu Mirosław wymienić można Mirosława Bakę, czyli popularnego aktor oraz Mirosława Hermaszewskiego – jedynego Polaka, który poleciał w kosmos. Jego lot kosmiczny miał miejsce w 1978 roku w ramach programu Interkosmos, kiedy to wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem odbył misję na pokładzie statku Sojuz 30 oraz stacji kosmicznej Salut 6.

Imieniny Mirosława

Mirosław swoje imieniny obchodzi najczęściej 26 lutego. Jednak może świętować także 2 i 9 lutego, 26 marca, a także 2, 3 i 26 lipca.

Sprawdź: Wybrała dla syna tradycyjne, słowiańskie imię. Internauci podzieleni. Zdaniem niektórych “jest staromodne” i “brzmi jak dla dziadka”

Mirosław – zdrobnienia

Oprócz wspomnianych wyżej Mirek i Mireczek, najpopularniejszymi zdrobnieniami tego imienia są: Mircio, Mirenio, Miri, Mirko, Mirkuś, Miro, Miron, Mirosławek, Mirunio, Miruś, Miruń, Miłek.

Co ciekawe, to zdrobnienia imienia Mirosław używane są znacznie częściej niż jego pełne brzmienie. To najczęściej obowiązuje tylko w oficjalnych dokumentach.

Imię Mirosław w obcych językach

Imię Mirosław możemy spotkać w innych językach:

  • w języku francuskim to Myron
  • w języku niemieckim to Miroslaw
  • w językach czeskim i chorwackim to Miroslav

Nazwiska pochodzące od imienia Mirosław

Mirecki, Mirkowski, Mirosławski, Mirosz, Mirowski, Mirski

Imię Mirosław posiada głębokie korzenie w polskiej historii oraz kulturze. Jego pochodzenie i znaczenie odzwierciedlają wartości i wierzenia naszych przodków, co czyni je nie tylko pięknym, ale i ważnym elementem dziedzictwa narodowego. Współczesne pokolenia nadal wybierają to imię dla swoich dzieci, jednak traci ono na popularności. Mirosław to imię, które łączy tradycję z nowoczesnością, będąc jednocześnie symbolem siły, odwagi i mądrości. Może warto więc odstawić memy na bok i odczarować “typowego Mirka” oraz powrócić kosmiczną wartość tego imienia?

Sprawdź: Usłyszysz je na każdym placu zabaw. Te imiona na M Polacy uwielbiają! Ranking zaskakuje

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo