5 słowiańskich imion dla chłopców, o których mało kto pamięta. Mają wyjątkowe znaczenie

Chcesz, aby twoje dziecko nosiło tradycyjne i dostojnie brzmiące imię? Wcale nie musisz podążać za modą i wybierać tego najpopularniejszego. Niewiele rodziców pamięta o tych pięciu słowiańskich imionach, choć posiadają wyjątkowe znaczenie.

Tradycyjne imiona cieszą się coraz większą popularnością. W 2022 roku na szczycie rankingu znalazły się takie imiona, jak Antoni, Jan, Franciszek czy Stanisław. Brzmią one niezwykle szlachetnie i dostojnie. Jednocześnie wiele imion słowiańskich odchodzi w zapomnienie. Te imiona mają niezwykłe znaczenie, a otrzymało je tylko kilku chłopców.

Sprawdź: To jedno z najpopularniejszych imion w PRL-u. Dziś odchodzi do lamusa

Imiona słowiańskie dla chłopców. Tradycyjne i oryginalne

Witosław – obecnie w Polsce imię to nosi  277 mężczyzn, ale w 2022 nadano je jedynie trzem chłopcom. Imię to ma starosłowiańskie pochodzenie. W dokumentach zanotowano je już w 1200 roku. Jest ono złożone z dwóch członów: Wit(o)- (“pan, władca”), i -sław (“sława”). Imię mogło mieć charakter życzący i oznaczać “tego, który będzie sławnym panem”. Witosław to mężczyzna odpowiedzialny, sprawiedliwy i pewny siebie.

Bogusz – na to imię w 2022 roku zdecydowała się tylko trójka rodziców. Powstało ono jako zdrobnienie od imienia Bogusław i było znane już w średniowieczu. Aktualnie w Polsce nosi je 790 mężczyzn. Imię oznacza “sławiącego Boga”. Bogusz jest lojalnym i wiernym przyjacielem, a także sumiennym pracownikiem.

Sprawdź: To imię dla chłopca można spotkać aż w 32 językach. Jest jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków

Radzimir – to staropolskie imię, które składa się z dwóch członów z członów: Raci- (“walczyć, wojować”) oraz -mir (“pokój, spokój, dobro”). Oznacza ono “walczący o pokój”. W 2022 roku imię Radzimir otrzymało jedynie czterech chłopców, zaś ogólnie nosi je w Polsce 108 mężczyzn.

Miłosław – to imię wywodzące się z języka słowiańskiego, które oznacza “miły sławie”. Kojarzy się ono z takimi cechami, jak szlachetność, szczerość i sprawiedliwość. W 2022 roku imię to nadano czterem chłopcom. W Polsce żyje obecnie 195 Miłosławów.

Lech – imię to w 2022 roku otrzymało jedynie siedmiu chłopców, a w Polsce nosi je 118 mężczyzn. Lech oznacza wodza lub wojownika. Jego formą wyjściową było imię Leszek. Imię jest kojarzone z dawnym określeniem Polaków – Lechici. To świetna propozycja dla dzielnego i wojowniczego chłopca.

Sprawdź: To imię dla chłopca oznacza “wybitny”. Od 7 lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo