Wybrała dla syna tradycyjne, słowiańskie imię. Internauci podzieleni. Zdaniem niektórych “jest staromodne” i “brzmi jak dla dziadka”

W ostatnich latach można zaobserwować nieśmiały powrót niektórych tradycyjnych, staropolskich imion. Z każdym rokiem coraz więcej rodziców decyduje się sięgnąć do korzeni i tam poszukać idealnego i wyjątkowego imienia dla swojej pociechy. Podobnie postąpiła influencerka Zuzanna Borucka, która wybrała dla syna starosłowiańskie imię. Niestety nie wszystkim internautom pomysł przypadł do gustu.

To starosłowiańskie imię nie spodobało się internautom

W poszukiwaniu idealnego imienia dla dzieci rodzice coraz częściej decydują się zajrzeć do katalogu staropolskich, tradycyjnych propozycji. Kryje on nie tylko niezwykle piękne pomysły o wyjątkowym znaczeniu, ale także stanowi niejako gwarancję oryginalności – choć słowiańskie imiona wracają do mody, to wciąż jeszcze pozostają w mniejszości.

Na tradycję postawiła także influencerka Zuzanna Borucka i nazwała syna Kazimierz. To starosłowiańskie imię o nie do końca jasnym znaczeniu. Prawdopodobnie wywodzi się od dwóch słów: „kazi”, które oznaczało: „niszczyć” „burzyć” lub „rozkazywać”, oraz “mir”, czyli “pokój”, „sława”. Decyzja młodej mamy odnośnie do imienia spotkała się jednak z mieszanymi reakcjami jej obserwatorów. Część z nich była zachwycona oryginalnością i pięknym zdrobnieniem: Kaziu. Nie zabrakło jednak również złośliwych komentarzy, sugerujących, że to zbyt staromodne imię, pasujące raczej do staruszka niż do noworodka.

Wybór imienia to jednak przede wszystkim rzecz gustu i decyzja rodziców, dlatego nikt nie powinien jej kwestionować czy komentować. Najważniejsze, że podoba się rodzinie. Widać jednak, że nie tylko influencerka jest fanką tego imienia. Od początku 2023 roku nadano je już 294 razy, co stanowi imponujący wynika jak na tak oryginalne i tradycyjne imię.

Zobacz: Rewolucja na podium! Te imiona Polacy wybierali najczęściej od początku 2023! Jest nowy lider, Antoni zdetronizowany

Które tradycyjne imiona zyskują na popularności?

Analizując zestawienia imion wybieranych przez rodziców w ostatnich latach, da się zauważyć wyraźny powrót pewnych nieco wcześniej zapomnianych, ale tradycyjnych i dobrze zakorzenionych w naszej kulturze imion. Jeśli tendencja ta się utrzyma, to już wkrótce pośród nowoczesnych propozycji będziemy często spotkać także oryginalne, staropolskie imiona.

Z opublikowanego w połowie sierpnia zestawienia imion wynika, że są cztery tradycyjne imiona, które w ostatnim czasie cieszą się szczególną popularnością wśród rodziców:

  • Franciszek – 2525 w I połowie 2023 r.
  • Ignacy – 1994 w I połowie 2023 r.
  • Stanisław – 1975 w I połowie 2023 r.
  • Henryk – 440 w I połowie 2023 r.

Sprawdź też:

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general