Usłyszysz je na każdym placu zabaw. Te imiona na M Polacy uwielbiają! Ranking zaskakuje

Rankingi popularności mogą pomóc rodzicom w podjęciu ostatecznej decyzji, choć wybór idealnego imienia dla dziecka nigdy nie jest prosty. W ostatnich latach w zestawianiach można zauważyć powrót kilku pięknych, tradycyjnych imion na M. Niektóre z nich słychać na każdej porodówce i niemal na każdym placów zabaw. Które imiona na literę M królują wśród Polaków?

Najpopularniejsze imiona żeńskie na M

W ostatnim czasie da się zaobserwować powrót wielu tradycyjnych imion, które po latach funkcjonowania w cieniu powoli wracają do łask. Jednym z takich imion jest z pewnością Helena czy Alicja. Ale da się zaobserwować również renesans imion na M. Które z nich w ostatnich latach cieszą się największą popularnością?

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek na M w 2023:

  1. Maja – wywodzi się ze starożytnej Grecji, od imienia matki greckiego boga Hermesa; niewykluczone także, że imię powstało jako jedna z odmian imienia Maria,
  2. Maria – pochodzi od hebrajskiego słowa “mariam” oznaczającego “napawać radością” lub egipskiego “meri-jam”, czyli “ukochana przez Boga”; imię to kojarzy się oczywiście z Biblią, nosiła je matka Chrytusa.
  3. Michalina – imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które jest jednocześnie żeńskim odpowiednikiem imienia Michał; utworzone zostało prawdopodobnie od od słowa “mikha’el”, które oznacza “któż jest jak Bóg?”,
  4. Marcelina – żeński wariant imienia Marcel, które pochodzi z kolei od nazwy rzymskiego rodu Marcellus; nazwę rodu nieraz tłumaczy się jak “mały wojownik”.

Zobacz: Nosiła je legenda francuskiego kina, oznacza “silną”. 50 lat temu to imię było hitem, a dziś rodzice rzadko je wybierają

Jakie imię na M jest najbardziej popularne wśród chłopców?

Zestawienia najczęściej nadawanych imion z ostatnich lat pokazują, że również wśród męskich imion sporą popularnością cieszą się propozycje na literę M. Należą do nich m.in.:

  • Mikołaj – imię pochodzenia greckiego wywodzące się od greckich słów „Nike” (zwycięstwo) i „laos” (lud); bywa tłumaczone jako „prowadź lud do zwycięstwa”.
  • Marcel – imię pochodzenia łacińskiego, od nazwy rzymskiego rodu Marcellus; oznacza: “mały wojownik”.
  • Maksymilian – imię wywodzące się od łacińskiego słow maximus (największy) oraz nazwy rodu Emiliuszów.
  • Michał – wywodzi się od hebrajskiego wyrazu “mikha’el”, które „podobny do Boga”,
  • Miłosz – imię pochodzenia słowiańskiego, które oznacza “umiłowanego”, “miłowanego”.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo