Klocki dla dzieci – co jest na topie?

Obecnie na rynku znajdziesz całą gamę klocków dla dzieci, zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Producenci zabawek prześcigają się w wymyślaniu kolejnych serii i motywów, a także kształtów i ich rozmiarów. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę, by zabawa nimi sprawiała dziecku radość, a jednocześnie by klocki dla dzieci były bezpieczne?

Jakie klocki dla dzieci wybrać – top 5 

Duże, małe, kolorowe, o różnych kształtach, wzorach i nawiązujące do ulubionych gier czy dziecięcych bajek. Do tego drewniane, wykonane z pianki czy tworzywa sztucznego – szeroki wybór klocków dla dzieci znajdziesz teraz niemal w każdym sklepie z zabawkami dla najmłodszych. Jednak zabawki dla rocznego dziecka będą zdecydowanie różnić się od klocków przeznaczonych dla starszych użytkowników. 

Dlatego też przygotowaliśmy dziś listę 5 zestawów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, podczas poszukiwania idealnych klocków dla twojej pociechy. 

1. Klocki LEGO Duplo

Seria ta powstała z myślą o najmłodszych użytkownikach. Elementy zawarte w zestawie są dwa razy większe od tradycyjnych klocków LEGO, dzięki czemu zniwelowane zostało ryzyko połknięcia klocków przez dzieci. Poza tym ich kształt dopasowany został do małych dłoni, a jasna kolorystyka zabawki wzbudza szczególne zainteresowanie dzieci.

2. Klocki LEGO Disney

W tej serii znajdziesz zestawy klocków dla dzieci, które nawiązują do popularnych serii bajek Disneya. Jeśli twoje dziecko marzy o zamku ulubionej księżniczki lub innej bajecznej konstrukcji z popularnymi bohaterami kreskówek, koniecznie sprawdź, co do zaoferowania ma właśnie ta seria. 

3. Klocki drewniane 

Klocki drewniane są bardzo uniwersalne, sprawdzą się jednocześnie podczas zabawy z chłopcem i dziewczynką. Mogą przybierać różne, atrakcyjne dla dzieci kolory, lub pozostać w naturalnym odcieniu drewna. Na rynku do wyboru masz magnetyczne klocki drewniane, sześcienne lub o różnych kształtach geometrycznych. Z reguły elementy takich zestawów są na tyle duże, by dziecko nie miało możliwości ich połknięcia. Dają one praktycznie nieograniczone możliwości konstrukcyjne, dzięki czemu zabawa nimi to prawdziwa przyjemność! Klocki drewniane są również bardzo wytrzymałe.

4. Klocki konstrukcyjne Wafle

Ten rodzaj klocków wyróżniają charakterystyczny kształt i struktura, przypominające właśnie wafla lub gofra. Taka konstrukcja sprawia, że poszczególne elementy pozbawione są ostrych krawędzi czy wystających elementów. Klocki Wafle można układać zarówno na płasko jak i przestrzennie. 

5. Klocki sześcienne

Sześcienne klocki mają tę zaletę, że już z zaledwie z 2 elementów można ułożyć aż 6 różnych obrazków. Są to z reguły drewniane klocki w kształcie sześcianu z fragmentem obrazka na każdym boku, które po odpowiednim ułożeniu tworzą spójny rysunek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klocków dla dzieci? 

Najważniejsze są tu przede wszystkim dwie kwestie:

  • bezpieczeństwo – przed zakupem upewnij się, że wybrany zestaw klocków posiada wszystkie niezbędne atesty i spełnia europejskie normy bezpieczeństwa. Materiały, z których wykonane są klocki, powinny być nietoksyczne. 
  • oznaczenie wiekowe –  pamiętaj, żeby dobrać rozmiar klocków do wieku dziecka. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zadławienia się malucha niewielkimi elementami. 

Wybierając zestaw klocków dla dziecka, warto też kierować się zainteresowaniami malucha. Ma on ulubioną bajkę lub komiks, albo lubi wybrany motyw – księżniczek, jednorożców czy zwierząt lub rycerzy? W takim razie z pewnością ucieszy się on z klocków w wybranej tematyce. 

Pamiętaj, że klocki dla dzieci powinny być nie tylko bezpieczne, ale też dopasowane do jego potrzeb i etapu rozwoju, na którym się znajduje, by mógł w pełni czerpać radość z zabawy.

Dodaj komentarz

Zabawki

Zabawki: Najlepsza kuchnia dla dziecka

Zabawkowe kuchnie to dla dzieci ośrodek twórczej zabawy, który daje maluchowi narzędzia – a w tym przypadku raczej naczynia – do poszerzania wyobraźni, doskonalenia umiejętności współpracy, poszerzania słownictwa oraz rozwinięcia...

Czytaj dalej →
Upały, Zabawki

Płetwy rekina do nauki pływania

Twoje dziecko uczy się pływać? Nie lubi dmuchanych rękawków? Chyba znaleźliśmy dla Ciebie, a raczej dla malucha alternatywę. Płetwy rekina, bo o nich mowa urzekły nas swoim wyglądem. Ich funkcjonalność...

Czytaj dalej →
Zabawki

Klocki LEGO dla dziewczynek? Czemu nie!

Klocki LEGO nie są zarezerwowane tylko dla chłopców – równie dobrze mogą być trafionym prezentem dla dziewczynek. Wśród dostępnych zestawów znajdziemy propozycje dla każdej grupy wiekowej; kupując jeden z nich,...

Czytaj dalej →
Zabawki

Skoczek dla dzieci

Skoczek i chodzik – zabawki, które zyskały szaloną popularność w latach dziewięćdziesiątych. Robiły furorę na całym świecie i były obecne praktycznie w każdym domu, gdzie wychowywały się niemowlęta. Rodzice cieszyli...

Czytaj dalej →
Zabawki

Magiczny świat misia ENDO

Był już Miś Uszatek, Miś Koralgol, Miś Puchatek, Miś Paddington, a także Miś i Margolcia. Każde pokolenie ma własnego bohatera. Sympatyczny, niegroźny, miły i pluszowy. To jedna z najpopularniejszych zabawek...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo