Maluszek w domu – 5 rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo dziecka

Poszczególne rozwiązania aranżacyjne bądź różnego typu sprzęty zaczynają stanowić zagrożenie dla dziecka, które porusza się samodzielnie – raczkuje bądź stawia pierwsze kroki. Przedstawiamy 5 rozwiązań, dzięki którym mieszkanie stanie się o wiele bardziej przyjazne dziecku.

1. Bramka przy schodach

Problemem rodzin mieszkających w domach piętrowych są schody. Maluszki bardzo chętnie na nie wchodzą i wspinają się po nich, jednak bezpiecznie na schodach zachowuje się dopiero dziecko kilkuletnie. Choć samo pokonywanie kolejnych stopni jest doskonałym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie, to jednak powinno odbywać się pod nadzorem dorosłych. Idealnym zabezpieczeniem schodów będą bramki, które montuje się przed pierwszym stopniem. Dziecko nie jest w stanie otworzyć ich samodzielnie, zatem nie ryzykujemy, że będzie wspinać się po schodach bez naszego nadzoru.

2. Zabezpieczenia krawędzi

Stoły czy szafki z ostrymi krawędziami są dla dzieci bardzo niebezpieczne, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne nakładki na nie. Można je zamontować w dosłownie kilka minut, a co najważniejsze, nie rysują one i nie niszczą powierzchni. Postawmy na dobrej jakości nakładki, które idealnie przyczepią się do krawędzi – dzięki temu mamy pewność, że nie będą co chwilę lądować na podłodze. 

3. Sposoby na elektrykę

Małe dzieci nie mogą mieć dostępu do różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, które znajdują się w naszych domach. Największym wyzwaniem jest jednak zabezpieczenie maluchów przed kablami czy prądem płynącym w gniazdkach. Warto zaopatrzyć się w specjalne organizery na kable, dzięki którym będą one niedostępne dla najmłodszych. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na przykład pod listwami już na etapie aranżowania mieszkania. Kupując nowe mieszkanie, jakim może być inwestycja Osiedle Kościuszki, dobrze jest rozplanować wszystko już na samym początku. Aby zabezpieczyć dziecko przed prądem z gniazdka, dobrze jest zakupić specjalne zaślepki.

4. Chemia i leki z dala od dzieci

Produkty chemiczne, a także leki powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci. Nie umieszczamy ich więc w szafkach dolnych, do których te mają swobodny dostęp. O wiele lepszym rozwiązaniem będą wiszące półki, w których znajdą się organizery na leki. Chemię gospodarczą możemy umieścić w specjalnym, zamykanym na klucz składziku. Co ważne, środki chemiczne nie mogą znajdować się blisko dzieci, na przykład w czasie wykonywania porządków. Wtedy też, od razu po użyciu, należy schować je z powrotem do szafki bądź składzika.

5. Kojec (nie tylko) dla maluszka

Kojec to rozwiązanie dla maluszków, które nie potrafią jeszcze samodzielnie pokonać wyznaczonej im “granicy”. Nowoczesne kojce przeznaczone są też dla nieco starszych dzieci, na przykład dwulatków (są one większe i posiadają znacznie wyższe barierki, choć automatycznie zajmują też więcej miejsca). Warto umieścić w nim ulubione zabawki malucha oraz dziecko na czas, gdy sami musimy przygotować posiłek, skorzystać z toalety czy przygotować się do wyjścia. Dzięki kojcom mamy pewność, że dziecko nie będzie przechadzać się po domu bez naszego nadzoru. Oczywiście, kojec to rozwiązanie na kilka, może kilkanaście minut, jednak na co dzień okazuje się być niezastąpiony, zwłaszcza jeśli przebywamy z dzieckiem w domu sami. 

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo