Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2022? Projekt PiS trafił do Sejmu, ale pozostawia wiele do życzenia

Zgodnie z zapowiedziami we wtorek 22 marca w Sejmie został przygotowany przez posłów PiS projekt podwyżek dla nauczycieli. Dzień później w parlamencie odbyło się pierwsze czytanie. Zdaniem środowisk nauczycielskich oraz związków zawodowych rządowa propozycja jest nie do przyjęcia i pozostawia niestety wiele do życzenia. Co dokładnie zawiera opracowana przez PiS nowelizacja ustawy? Podwyżki dla nauczycieli 2022 – kiedy można się ich spodziewać i w jakiej wysokości?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki szykuje na 2022 rok nowelizację Karty Nauczyciela.
  • Szef resortu Przemysław Czarnek obiecuje 8 miliardów na oświatę i atrakcyjne podwyżki dla nauczycieli.
  • Środowiska nauczycielskie stanowczo odrzucają propozycję, zwracają uwagę na to, że ma ona haczyk - pensje mają wzrosnąć, ale kosztem utraty dodatków oraz zwiększenia obowiązkowej liczby godzin do przepracowania przez nauczycieli.
  • Związki zawodowe alarmują, że większe pensum oznacza wielotysięczne zwolnienia nauczycieli.
  • 22 października planowane są negocjacje pomiędzy MEiN a związkowcami. Jeśli nie przyniosą rezultatu, możliwy jest strajk generalny.

Pensja nauczyciela 2022

Zbyt niskie wynagrodzenia nauczycieli to problem, który już od lat powoli niszczy polski system oświaty. Niestety z powodu nieatrakcyjnych zarobków, niewspółmiernych do ilości obowiązków i odpowiedzialności wiążącej się z tym zawodem, sprawia, że z każdym rokiem coraz mniej młodych ludzi wybiera tę ścieżkę kariery. Tym bardziej, że w innych sektorach zarobki systematycznie rosną, wzrasta także płaca minimalna, podczas gdy pensje nauczycieli stoją w miejscu.

W myśl art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela średnie wynagrodzenie stanowi dla: nauczyciela stażysty – 100%, nauczyciela kontraktowego – 111%, nauczyciela mianowanego – 144%, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Niestety mimo stale rosnących kosztów życia i wysokiego poziomu inflacji, kwota bazowa nie została podniesiona od 2020 roku i wynosi obecnie 3 537,80 zł.

Warto jednak zwrócić uwagę, że wspomniana ustawa określa wyłącznie średnie wynagrodzenie. W praktyce niestety często wygląda to o wiele mniej korzystnie. Jak informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, spora część nauczycieli stażystów zarabia obecnie poniżej najniższej krajowej. Minimalna pensja wynosi bowiem jedynie 2949 zł brutto, podczas gdy płaca minimalna w tym roku określona została na poziomie 3010 zł brutto. Zarówno nauczyciele, jak i związkowcy od dawna powtarzają, że prestiż zawodu powoli upada, a obecne realia tylko to potwierdzają i pogłębiają problem.

Jak widać, konieczność podniesienia wynagrodzeń w oświacie jest ewidentna i bezdyskusyjna. Brak zdecydowanych zmian i konkretnych propozycji w najbliższych latach będzie skutkował prawdziwą katastrofą dla polskiego systemu edukacji. W szkołach może wkrótce naprawdę zacząć brakować odpowiednich ludzi z pasją do zawodu, a trafić mogą do nich osoby o niewystarczających kompetencjach.

Sprawdź: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Podwyżki dla nauczycieli 2022 według projektu PiS od maja

We wtorek 22 marca grupa posłów partii rządzącej złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, który zakłada wzrost pensji w oświacie. Jak wynika z przedstawionej propozycji, w okresie od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli miałoby wzrosnąć o 4,4%. Wnioskodawcy podkreślają, że podniesienie średnich zarobków pozwoli na zwiększenie minimalnych stawek, a także podwyżki dodatków do wynagrodzeń. W projekcie znalazł się również zapis informujący, że podniesiona zostanie subwencja oświatowa – do 1 mld 671 mln 100 zł.

Stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli, ustalone zgodnie z proponowaną regulacją, od dnia 1 maja 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. będą wynosiły dla:

– nauczyciela stażysty – 3 693,46 zł,
– nauczyciela kontraktowego – 4 099,74 zł,
– nauczyciela mianowanego – 5 318,58 zł,
– nauczyciela dyplomowanego – 6 795,97 zł.Projekt nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela

Rządowa propozycja spotkała się z falą krytyki ze strony środowiska nauczycielskiego oraz związków zawodowych. Większość nauczycieli jednogłośnie stwierdza, że projekt w tej formie jest poniżający i w żaden sposób nie poprawi sytuacji w oświacie. Te kilka procent podwyżki nie pozwoli zniwelować strat wynikających z coraz wyższej inflacji, która według prognoz w cały 2022 może wynieść nawet 10,8%.

Proponują podniesienie średnich wynagrodzeń, w które wliczają się różne składniki pensji niewypłacane wszystkim nauczycielom, na przykład nadgodziny. Powinni podnieść wynagrodzenie minimalne, bo to miałoby realny wpływ na wzrost pensji. Przy takiej propozycji, wynagrodzenie minimalne, a więc dotyczące wszystkich, nie wzrośnie o 4,4 procent, a o jakieś 3 procent. Posłowie posługują się średnim wynagrodzeniem, by stworzyć złudzenie, że zarabiamy lepiej niż w rzeczywistości.Sławomir Broniarz, prezes ZNP

Przedstawiciele związków zawodowych zwracają również uwagę na fakt, że projekt z ramienia PiS zgłosiła grupa posłów, a nie minister edukacji, co oznacza, że pomięte zostały jakiekolwiek konsultacje. Trudno się zatem dziwić, że większość nauczycieli nie kryje oburzenia i rozgoryczenia.

Pomiatanie i naigrywanie się z nauczycieli… Wstyd dla państwa… nauczyciele stażyści otrzymują dodatki wyrównawcze, ponieważ nie osiągają minimalnego wynagrodzenia. Proponowany “wzrost wynagrodzenia” od 1 maja br. jest zapowiedzią, że dodatkom wyrównawczym w latach następnych nie będzie końca.Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP

Status nauczyciela został zdegradowany do poziomu mniej niż zero. Ciekawe, kto będzie uczył w przyszłości…..brak słów!

Przecież plują nam w twarz, poniżają, obrażają. Tylko protest może coś zmienić. Z tym Rządem nie da się pokojowo. Rozdają kasę na prawo i lewo, a nauczycielom 100 zł. Przecież tego nawet nie da się nazwać!

Zobacz: Nieludzkie i absurdalne przepisy! Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami walczą o zmianę prawa. “Środki zabierane z dnia na dzień”

Rodzice pytają, co z podwyżkami dla nauczycieli

Czy będą podwyżki dla nauczycieli?

Na razie do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, zgodnie z którą średnie wynagrodzenie ma zostać poniesione o 4,4% od 1 maja. Nie wiadomo jednak, czy projekt zostanie przyjęty.

Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2022?

Podwyżki planowane są od 1 maja 2022, pod warunkiem, że proponowana nowelizacja wejdzie w życie

Sprawdź: Ile można dorobić do renty rodzinnej 2022? Od marca nowe limity dochodu

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo