Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2022? Projekt PiS trafił do Sejmu, ale pozostawia wiele do życzenia

Zgodnie z zapowiedziami we wtorek 22 marca w Sejmie został przygotowany przez posłów PiS projekt podwyżek dla nauczycieli. Dzień później w parlamencie odbyło się pierwsze czytanie. Zdaniem środowisk nauczycielskich oraz związków zawodowych rządowa propozycja jest nie do przyjęcia i pozostawia niestety wiele do życzenia. Co dokładnie zawiera opracowana przez PiS nowelizacja ustawy? Podwyżki dla nauczycieli 2022 – kiedy można się ich spodziewać i w jakiej wysokości?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki szykuje na 2022 rok nowelizację Karty Nauczyciela.
  • Szef resortu Przemysław Czarnek obiecuje 8 miliardów na oświatę i atrakcyjne podwyżki dla nauczycieli.
  • Środowiska nauczycielskie stanowczo odrzucają propozycję, zwracają uwagę na to, że ma ona haczyk - pensje mają wzrosnąć, ale kosztem utraty dodatków oraz zwiększenia obowiązkowej liczby godzin do przepracowania przez nauczycieli.
  • Związki zawodowe alarmują, że większe pensum oznacza wielotysięczne zwolnienia nauczycieli.
  • 22 października planowane są negocjacje pomiędzy MEiN a związkowcami. Jeśli nie przyniosą rezultatu, możliwy jest strajk generalny.

Pensja nauczyciela 2022

Zbyt niskie wynagrodzenia nauczycieli to problem, który już od lat powoli niszczy polski system oświaty. Niestety z powodu nieatrakcyjnych zarobków, niewspółmiernych do ilości obowiązków i odpowiedzialności wiążącej się z tym zawodem, sprawia, że z każdym rokiem coraz mniej młodych ludzi wybiera tę ścieżkę kariery. Tym bardziej, że w innych sektorach zarobki systematycznie rosną, wzrasta także płaca minimalna, podczas gdy pensje nauczycieli stoją w miejscu.

W myśl art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela średnie wynagrodzenie stanowi dla: nauczyciela stażysty – 100%, nauczyciela kontraktowego – 111%, nauczyciela mianowanego – 144%, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Niestety mimo stale rosnących kosztów życia i wysokiego poziomu inflacji, kwota bazowa nie została podniesiona od 2020 roku i wynosi obecnie 3 537,80 zł.

Warto jednak zwrócić uwagę, że wspomniana ustawa określa wyłącznie średnie wynagrodzenie. W praktyce niestety często wygląda to o wiele mniej korzystnie. Jak informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, spora część nauczycieli stażystów zarabia obecnie poniżej najniższej krajowej. Minimalna pensja wynosi bowiem jedynie 2949 zł brutto, podczas gdy płaca minimalna w tym roku określona została na poziomie 3010 zł brutto. Zarówno nauczyciele, jak i związkowcy od dawna powtarzają, że prestiż zawodu powoli upada, a obecne realia tylko to potwierdzają i pogłębiają problem.

Jak widać, konieczność podniesienia wynagrodzeń w oświacie jest ewidentna i bezdyskusyjna. Brak zdecydowanych zmian i konkretnych propozycji w najbliższych latach będzie skutkował prawdziwą katastrofą dla polskiego systemu edukacji. W szkołach może wkrótce naprawdę zacząć brakować odpowiednich ludzi z pasją do zawodu, a trafić mogą do nich osoby o niewystarczających kompetencjach.

Sprawdź: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Podwyżki dla nauczycieli 2022 według projektu PiS od maja

We wtorek 22 marca grupa posłów partii rządzącej złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, który zakłada wzrost pensji w oświacie. Jak wynika z przedstawionej propozycji, w okresie od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli miałoby wzrosnąć o 4,4%. Wnioskodawcy podkreślają, że podniesienie średnich zarobków pozwoli na zwiększenie minimalnych stawek, a także podwyżki dodatków do wynagrodzeń. W projekcie znalazł się również zapis informujący, że podniesiona zostanie subwencja oświatowa – do 1 mld 671 mln 100 zł.

Stawki średniego wynagrodzenia nauczycieli, ustalone zgodnie z proponowaną regulacją, od dnia 1 maja 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. będą wynosiły dla:

– nauczyciela stażysty – 3 693,46 zł,
– nauczyciela kontraktowego – 4 099,74 zł,
– nauczyciela mianowanego – 5 318,58 zł,
– nauczyciela dyplomowanego – 6 795,97 zł.Projekt nowelizacji ustawy – Karta Nauczyciela

Rządowa propozycja spotkała się z falą krytyki ze strony środowiska nauczycielskiego oraz związków zawodowych. Większość nauczycieli jednogłośnie stwierdza, że projekt w tej formie jest poniżający i w żaden sposób nie poprawi sytuacji w oświacie. Te kilka procent podwyżki nie pozwoli zniwelować strat wynikających z coraz wyższej inflacji, która według prognoz w cały 2022 może wynieść nawet 10,8%.

Proponują podniesienie średnich wynagrodzeń, w które wliczają się różne składniki pensji niewypłacane wszystkim nauczycielom, na przykład nadgodziny. Powinni podnieść wynagrodzenie minimalne, bo to miałoby realny wpływ na wzrost pensji. Przy takiej propozycji, wynagrodzenie minimalne, a więc dotyczące wszystkich, nie wzrośnie o 4,4 procent, a o jakieś 3 procent. Posłowie posługują się średnim wynagrodzeniem, by stworzyć złudzenie, że zarabiamy lepiej niż w rzeczywistości.Sławomir Broniarz, prezes ZNP

Przedstawiciele związków zawodowych zwracają również uwagę na fakt, że projekt z ramienia PiS zgłosiła grupa posłów, a nie minister edukacji, co oznacza, że pomięte zostały jakiekolwiek konsultacje. Trudno się zatem dziwić, że większość nauczycieli nie kryje oburzenia i rozgoryczenia.

Pomiatanie i naigrywanie się z nauczycieli… Wstyd dla państwa… nauczyciele stażyści otrzymują dodatki wyrównawcze, ponieważ nie osiągają minimalnego wynagrodzenia. Proponowany “wzrost wynagrodzenia” od 1 maja br. jest zapowiedzią, że dodatkom wyrównawczym w latach następnych nie będzie końca.Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP

Status nauczyciela został zdegradowany do poziomu mniej niż zero. Ciekawe, kto będzie uczył w przyszłości…..brak słów!

Przecież plują nam w twarz, poniżają, obrażają. Tylko protest może coś zmienić. Z tym Rządem nie da się pokojowo. Rozdają kasę na prawo i lewo, a nauczycielom 100 zł. Przecież tego nawet nie da się nazwać!

Zobacz: Nieludzkie i absurdalne przepisy! Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami walczą o zmianę prawa. “Środki zabierane z dnia na dzień”

Rodzice pytają, co z podwyżkami dla nauczycieli

Czy będą podwyżki dla nauczycieli?

Na razie do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, zgodnie z którą średnie wynagrodzenie ma zostać poniesione o 4,4% od 1 maja. Nie wiadomo jednak, czy projekt zostanie przyjęty.

Kiedy podwyżki dla nauczycieli 2022?

Podwyżki planowane są od 1 maja 2022, pod warunkiem, że proponowana nowelizacja wejdzie w życie

Sprawdź: Ile można dorobić do renty rodzinnej 2022? Od marca nowe limity dochodu

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo