Piosenka “Maszeruje wiosna”: Tekst, który kochają wszystkie przedszkolaki!

Dzieci w przedszkolu poznają wiele wesołych i rozwijających kompozycji. Jedną z najbardziej lubianych piosenek o wiośnie jest właśnie “Maszeruje wiosna”. Tekst tego utworu ma wspaniałe walory edukacyjne.

“Tam daleko, gdzie wysoka sosna, maszeruje drogą mała wiosna…” – to słowa, które często rozbrzmiewają wśród murów przedszkoli naszych dzieciaków. Ta uwielbiana przez przedszkolaków piosenka nosi tytuł “Maszeruje wiosna”. Tekst tego utworu napisała Krystyna Bożek-Gowik i jest on wesołą i piękną historią małej wiosny podróżującej przez świat. W tej podróży spotyka charakterystyczne dla wiosennego okresu zjawiska i zdarzenia, takie jak śpiew ptaków, rozkwit roślin.

“Maszeruje wiosna” – tekst, który uczy bawiąc

Słowa piosenki “Maszeruje wiosna” uczą nasze dzieci o następstwie pór roku i zmianach jakie zachodzą w przyrodzie wraz z końcem zimy. Rozśpiewane ptaki i świat zieleniejący wraz z kolejnymi krokami wiosny, to przyjemny i ekscytujący obraz dla każdego rozśpiewanego przedszkolaka. Wiosna przedstawiona jest jako mała, wesoła dziewczynka, która przynosi pozytywne zmiany w otaczającym ją świecie i można łatwo zidentyfikować się z tak sympatyczną postacią. Dzięki regularnej budowie i rymowanym wersom “Maszeruje wiosna” jest łatwa do zapamiętania i odśpiewania dla małych dzieci. Słownictwo nie sprawia trudności w zrozumieniu opisywanych zjawisk, a równocześnie taka nauka poszerza zasób słów najmłodszych i rozwija płynność mowy.

Ten atrakcyjny przekaz i zawarte w nim wiadomości dodatkowo wzmocniony jest dzięki muzyce. Melodyjny śpiew, a także poznawanie piękna muzyki odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Melodia piosenki “Maszeruje wiosna” jest skoczna i pełna energii, przez co aktywizuje dzieci do działania. Ich aparat poznawczy i emocje zostają pobudzone, co wpływa na nie bardzo prozdrowotnie.

Piękną interpretację piosenki “Maszeruje wiosna” znajdziemy w repertuarze Urszuli.

Inne piosenki o wiośnie

Piosenki o wiośnie to liczna grupa tematyczna w przedszkolnym śpiewniku. Poza “Maszeruje wiosna” z pewnością warto znać również słynną “Wiosnę w ogródku”, której tekst napisała córka poetki Wandy Chotomskiej, Ewa. Ewę Chotomską pokolenie rodziców z pewnością doskonale kojarzy (choć może wcale tego nie wiedząc), gdyż wcielała się ona w rolę Ciotki Klotki w kultowym “Tik-Taku”. “Wiosna w ogródku” była wykonywana między innymi przez zespół dziecięcy Fasolki i dzieci dowiadują się z niej o tym, co możemy robić wiosenną porą w naszych ogródkach.

Kolejnym przedszkolnym szlagierem jest “Idzie do nas wiosna”. Ta piosenka dla dzieci doczekała się wielu interpretacji, wykonywał ją między innymi duet Miś i Margolcia. Starszaki na swojej liście przedszkolnych hitów umieszczają za to chętniej piosenkę o wiośnie “Wstawiaj, to już wiosna”, ze słowami Jacka Cygana, którego dorobek na polu piosenek dla dzieci jak i dla dorosłych jest nie do przecenienia. Piosenka “Wstawaj, to już wiosna” stała się słynna dzięki wykonaniu Majki Jeżowskiej.

“Perłą w koronie” piosenek o wiośnie jest z pewnością “Bocian”. Tekstem tej piosenki jest wiersz Marii Konopnickiej, który z pomocą wyrazów dźwiękonaśladowczych, opowiada wciągającą najmłodszych historię o tytułowym bocianie.

Ogólny rozwój, a także znajomość języka angielskiego rozwinie także nauka piosenki “Spring is here”. Ten utwór skierowany jest jednak do starszych dzieci, które uczęszczają już do szkoły podstawowej. Tekst tej piosenki o wiośnie ułatwia poznanie podstawowych angielskich słów związanych z tą porą roku. Kolejne zwrotki wprowadzają nową nazwę zwierzątka, a ich powtarzająca się konstrukcja ułatwia zapamiętanie słowa i osadzenie go w kontekście prostego zdania. Dzieci wykonują tę piosenkę, wykonując proste ruchy towarzyszące każdej zwrotce.

Rola muzyki w rozwoju dziecka

Wspólne wykonywanie piosenek o wiośnie i nie tylko, to wspaniała zabawa, którą najmłodsze i starsze dzieci uwielbiają. Zabawy muzyczne i nauka piosenek odgrywają też ogromną rolę w ich prawidłowym rozwoju. Kontakt z muzyką wspomaga w dzieciach lepszy rozwój ogólny, pomaga w utrzymaniu koncentracji, rozwija pamięć i umiejętność łatwego zapamiętywania, poprawia ich koordynację ruchową i poczucie rytmu. Wpływ muzyki na kształtowanie się dziecięcych umysłów i ciał znany jest już od dawna i zajmuje ważne miejsce we współczesnym programie edukacji przedszkolnej. Dzieci pobierają lekcje śpiewu, gry na instrumentach, uczą się słuchania utworów muzycznych z uczuciem i ze zrozumieniem. Słuchanie dynamicznych utworów, takich jak na przykład “Maszeruje wiosna”, pobudza dzieci do działania, wzmacnia w nich poczucie siły, poprawia przemianę materii, reguluje napięcie mięśniowe, stabilizuje oddech.

“Maszeruje wiosna”: Tekst piosenki

Tam daleko gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna.
Ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.

Refren: Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi, zielenieje świat !

Nosi wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu
małą torebeczkę. Chętnie żuje gumę i robi
balony, a z nich każdy jest zielony.

Refren: Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi, zielenieje świat!

Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas
każda trawka chce być już zielona.
Gdybyś zapomniała inną drogą poszła
zima by została mroźna.

Refren: Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergocą głośno i wesoło.
Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,
gdy go w górę wznosi, zielenieje świat!

Piosenki o wiośnie śpiewajmy w domu i przedszkolu.

Edukacji muzycznej naszych dzieci nie musimy zamykać tylko na terenie przedszkola. Śpiewajmy też z nimi w domu “Bociana”, “Wiosnę w ogródku” i oczywiście “Maszeruje wiosna”. Tekst i melodia tych piosenek jest łatwa do nauczenia i nie wymaga ogromnych zdolności wokalnych. W internecie znajdziemy też wiele pomocnych podkładów muzycznych do domowego karaoke. Nie wstydźmy się więc zaprosić dzieci do wspólnej zabawy i pamiętajmy, jak ważną rolę odgrywa w ich rozwoju muzyka i śpiew. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general